Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαίτηση Παθητικής Πυροπροστασίας


peratis

Recommended Posts

Ναι κάνεις παθητική για τη προσθήκη όχι για όλο το κτήριο

 

Εκτός ίσως από την περίπτωση που έχει ενιαία λειτουργία το κτίριο, όπως είπε η Αναστασία. Εκεί θα κάνεις παθητική για όλον τον ενιαίο χώρο με τα ισχύοντα σήμερα; Πραγματικό παράδειγμα: μονοκατοικία του '75 διώροφη με εσωτερικό κλιμακοστάσιο όπου προσθέτεις όροφο καθ' ύψος και μετατρέπεις το τριώροφο πλέον κτίριο σε χώρο εκθέσεων (εκδίδοντας τη σχετική άδεια). Κάνεις προφανώς παθητική για το σύνολο του νέοδημιουργηθέντος χώρου (αν σου βγει).

Link to comment
Share on other sites

Αν η προσθήκη είναι ενιαία με το υφιστάμενο, δλδ δεν αποτελεί ξεχωριστό πυροδιαμέρισμα, τότε θεωρώ πως απαιτείται παθητική για το σύνολο.

Link to comment
Share on other sites

Άρα η παθητικη θα γίνει σύμφωνα με το ΠΔ 71/88;

 

Κι αν η προσθηκη ειναι πολυ μικρη και εχει σαν αποτελεσμα με το 71/88 να μην σου βγαινουν ολα τα υπολοιπα που απαιτουνται για τον ηδη υπαρχοντα χωρο;

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι ότι ναι πάει με το ΠΔ 71/88 και εφόσον δε σου βγαίνει δεν κάνεις την προσθήκη. Όπως δε θα την έκανες αν δε σου έβγαινε αρχιτεκτονικά ή στατικά. Δυστυχώς. Μακάρι να έχω λάθος γιατί και εγώ έχω υπόθεση παγωμένη εδώ και καιρό για τον ίδιο ακριβώς λόγο.

 

Εκτός αν καταφέρεις να έχεις ξεχωριστό πυροδιαμέρισμα, εφόσον έχει δίκιο ο tasxan206

Edited by Alex99
Link to comment
Share on other sites

Σε υφιστάμενα κτίρια ΔΕΝ απαιτείται μελέτη παθητικής όπως και να έχει.

 

 

Στην περίπτωση λοιπόν που απαιτηθεί παθητική σε υφιστάμενο. Σύμφωνα με ποιες απαιτήσεις συντάσσεται; Με βάση τι; Όσα (λίγα) αναφέρονται στην 3/81;

 

Συνάδελφε τελικά αποφάσισε τι είνα το κτήριο υφιαστάμενο ή νέο ?

Μας έχεις μπερδέψει !!!

 

Είπαμε σε υφιστάμενο δεν γίνεται παθητική.- (τελεία & παύλα)

 

Αν σε υφιστάμενο γίνει προσθήκη (καθ' ύψος ή κατ' επέκταση), η παθητική γίνεται ΜΟΝΟ στη προσθήκη.

 

Εξαίρεση έχουμε στιη περίπτωση που είναι ενιαίος ο χώρος (υφιστάμενος + νέος).... οπότε σ΄αυτή τι περίπτωση κάνεις παθητική στη ΠΡΟΣΘΗΚΗ και στον υφιστάμενο χώρο ΑΥΞΑΝΕΙΣ (κατα την κρίση σου => της Π.Υ.) τα ενεργητικά μέτρα πέρα των προβλεπομένων (για να γίνει αντιστάθμιση ως προς την ΜΗ εφαρμογή παθητικής σε υφιστάμενο κτήριο).

Link to comment
Share on other sites

Το κτίριο είναι υφιστάμενο.

 

Παρεμπιπτόντως, αν υπάρχει νομιμοποίηση με νόμο αυθαιρέτων στην προσθήκη η οποία επίσης είναι πριν το 1989 τι γίνεται;

 

Κάνουμε κανονικά παθητική στην προσθήκη σύμφωνα με το άρθρο 10;

Link to comment
Share on other sites

Πάλι με μπέδεψες !!!!

 

¨Εχεις υφιστάμενο....γίνεται προσθήκη προ του '89 (άρα υφιστάμενο) και μετά νονιμοποίηση....

 

Το τμήμα κτηρίου που μπήκε στη νονιμοποίηση πότε έγινε, πρίν ή μετα το '89 ?

Link to comment
Share on other sites

To κτίριο χτίστηκε πρίν το 1989, όπως και η προσθήκη.

 

Απλά η προσθήκη νομιμοποιήθηκε με τον τελευταίο νόμο αυθαιρέτων.

 

Ο χώρος αυτός θα χρησιμοποιηθεί (όλος) σαν χώρος συνάθροισης κοινού. (έτσι ήταν και πριν δηλαδή, απλά η προσθήκη ήταν μη νομιμοποιημένη).

 

Εγώ τι χαρτιά πρέπει να καταθέσω ΠΥ για έκδοση πιστοποιητικού ενεργητικής πυροπροστασίας;

 

Τα έθεσα όλα αναλυτικά πιστεύω τώρα :)

Link to comment
Share on other sites

To κτίριο χτίστηκε πρίν το 1989, όπως και η προσθήκη.

 

Απλά η προσθήκη νομιμοποιήθηκε με τον τελευταίο νόμο αυθαιρέτων. Θα πρέπει ο ιδιοκτήτης του κτηρίου να έχει στα χέρια του κάποιο χαρτί - διακιολογητικό που αποδυκνύει οτι έχει χιστεί πριν τις 17/2/89,  αλλιώς ΑΥΤΟ το τμήμα θα πάει με τις διατάξεις του ΠΔ 71/88

 

Ο χώρος αυτός θα χρησιμοποιηθεί (όλος) σαν χώρος συνάθροισης κοινού. (έτσι ήταν και πριν δηλαδή, απλά η προσθήκη ήταν μη νομιμοποιημένη).

 

Εγώ τι χαρτιά πρέπει να καταθέσω ΠΥ για έκδοση πιστοποιητικού ενεργητικής πυροπροστασίας;

 

Τα έθεσα όλα αναλυτικά πιστεύω τώρα :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Και μια τελευταία ερώτηση από μένα. 

Σε κτίριο προ του 1980 (υφιστάμενο) που έχουν γίνει στο ισόγειο και το υπόγειό του εσωτερικές τροποποιήσεις χωρίς άδεια μ.ο.κ. και λειτουργεί ως χώρος συνάθροισης κοινού οι αλλαγές αυτές πως δηλώνονται εκ των υστέρων στην Π.Υ; Χρειάζονται κάποια νομιμοποίηση;   

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.