Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη εξαερισμού "τυφλού" WC.


ilias

Recommended Posts

Παιδιά, μία λεπτομέρεια. Στον τρόπο ενεργοποίησης και απενεργοποίησης του ανεμιστήρα.

Εάν επιλέξουμε να τίθεται ON και OFF από τον διακόπτη φωτισμού, τότε μετά την χρήση του wc, όταν θα έχουμε βγει και θα έχουμε σβήσει το φως, παύει και ο αερισμός του wc. Αυτό δεν είναι πολύ ευχάριστο, ειδικά για τον επόμενο που θα χρησιμοποιήσει το wc.

Για τον λόγο αυτό καλό, και επειδή ο αερισμος θα πρέπει να είναι διαρκής, για όσο χρονικό διάστημα βρίσκεται άνθρωπος που μπορεί να χρειαστεί το wc, προτείνω να τίθεται ΟΝ και ΟFF από έναν χρονοδιακόπτη. Με όση αναλογία βρεθεί (από την πράξη) ότι είναι ικανοποιητική.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στο λουτρό του γραφείου μου υπάρχει τέτοιο ανεμιστηράκι το οποίο το έχω με ξεχωριστό διακόπτη από αυτό του φωτός γιατί δεν θέλω κάθε φορά που ανάβω το φως να λειτουργεί. Επιπλέον κλείνει με χρονοδιακόπτη καθυστέρησης, δηλαδή, αφού το κλείσω από τον διακόπτη, θέλει ένα τρίλεπτο περίπου για να σταματήσει να λειτουργεί. Αυτόν τον τρόπο τον βρίσκω τον πιο λειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

Χρονοκάθυστέρηση με trigger απο το διακόπτη του φωτός. το πιο απλό και ευχρηστο. αναβεις φως και αναβει, σβηνεις φως και αυτο περιμενει μεχρι να σβησει. ασε που στο .... ταξιδι προς το wc καμια φορα ουτε το φως δεν προλαβαινεις να ανάψεις... :D

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρουσα η δημοσίευση και τα σχόλια όλων. Συμπληρωματικά θα ήθελα να ρωτήσω τους ειδικούς, μιά και εγώ είμαι πολιτικός (μηχανικός, γιά να μην παρεξηγηθώ), άν επηρεάζεται στην απορροφητική ικανότητά του ο εξαεριστήρας, άν τοποθετείται αυτός στην αρχή του σωλήνα ή στο τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι σας ευχαριστώ όλους για τις απόψεις σας και ειδικά το συνάδελφο STAVROSZ για τον τρόπο υπολογισμού που ανέβασε.

 

Υ.Γ. STAVROSZ αν θέλεις ανέβασε τους εν λόγω υπολογισμούς και στα downloads του Φόρουμ γιατί μπορεί να βοηθηθούν και άλλοι συνάδελφοι ή αν θέλεις δώσε μου την άδειά σου να τους ανεβάσω εγώ, φυσικά εκ μέρους σου.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρουσα η δημοσίευση και τα σχόλια όλων. Συμπληρωματικά θα ήθελα να ρωτήσω τους ειδικούς, μιά και εγώ είμαι πολιτικός (μηχανικός, γιά να μην παρεξηγηθώ), άν επηρεάζεται στην απορροφητική ικανότητά του ο εξαεριστήρας, άν τοποθετείται αυτός στην αρχή του σωλήνα ή στο τέλος.

 

Η παροχή του ανεμιστήρα, όχι, δεν επηρεάζεται. Φρόντισε μόνο, ο ανεμιστήρας να είναι σε θέση που να μην προκαλεί φαινόμενα συντονισμού και ανεπιθύμητου θορύβου, και επίσης να είναι σε θέση εύκολα επισκέψιμη για συντήρηση/αντικατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο CostaV, απλά να προσθέσω ότι όταν είναι στην αρχή ο ανεμιστήρας (στην περίπτωση αυτή στο wc) είναι εύκολο να διαπιστώσεις μια βλάβη αμέσως κ όχι από τα αποτελέσματα (στην περίπτωση αυτή μυρωδιά :))

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Υπάρχουν και ανεμιστήρες με ενσωματομένο χρονόμετρο. Πρέπει να περάσεις +1 καλώδιο εκτός από το παροχικό αν θυμάμαι. Είχα πάρει από ventilation.gr και είχε μέσα στο κουτί το διάγραμμα σύνδεσης

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Επίσης ένα ευχαριστώ στο Σταύρο που ανέβασε τον υπολογισμό. Κάνω μια μελέτη στην Ξάνθη και απο τη Θεσσαλονίκη δεν είχε ζητηθεί ποτέ. Με γλίτωσε απο πολύ χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημέρα

Πως βγαίνει η ταχύτητα (7μ/δευτ) που αναφέρεται στο αρχείο υπολογισμού; Γενικά πως υπολογίζεται αυτή η ταχύτητα σε κάθε περίπτωση; Μιλάμε για την ταχύτητα στον ανεμιστήρα και όχι για την ταχύτητα στο χώρο δραστηριότητας (0 έως 2μ από το δάπεδο) σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.