Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμορφώσεις σε γήπεδα με έντονη κλίση


Recommended Posts

Συνάδελφοι να παραθέσω και εγώ την απορία μου. Σε εκτός σχεδίου αγροτεμάχιο στο οποίο υπάρχει κτηνοτροφική μονάδα με οικ. άδεια του 2005, έχει γίνει εκσκαφή του ακαλύπτου από τη μια πλευρά ~2,0μ (η κλίση του οικοπέδου είναι 14%). Έρχομαι τώρα να βγάλω άδεια προσθήκης. Το νέο κτίριο κολλάει στο υπάρχον χωρίς να ''πειραχτεί'' το ήδη διαμορφωμένο έδαφος. Γνωρίζει κανείς αν θα έχω πρόβλημα; Γιατί ο υπάλληλος ΥΔΟΜ δεν μου τα είπε καλά. Επίσης η προσθήκη έχει περάσει Σ.Α. σαν ειδικό κτίριο, αν υπήρχε τέτοιο πρόβλημα δεν θα εντοπιζόταν εκεί; 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 85
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επίσης η προσθήκη έχει περάσει Σ.Α. σαν ειδικό κτίριο, αν υπήρχε τέτοιο πρόβλημα δεν θα εντοπιζόταν εκεί; 

Το ΣΑ εξετάζει την μελέτη που του πας και κρίνει βάσει της αίτησής σου

πως να εντοπίσει κάποιος ένα πρόβλημα? από τα συμφραζόμενα?

αν δεν κάνεις τώρα εκσκαφές κλπ ή δεν είχες ζητήσει νομιμοποίηση της προηγούμενης εκσκαφής στο ΣΑ δεν έχει λόγο να το εξετάσει

αν στο ζητήσει η ΥΔΟΜ θα ξαναπάς στο ΣΑ με το ερώτημα

 

Ως προς το αν θα έχεις πρόβλημα γενικώτερα, προσθήκες γίνονται σε νομίμως υφιστάμενα κλπ. (όπως τα λέει ο ΝΟΚ)

Αν έχεις διαφορές στην εφαρογή της προηγούμενης άδειας που χρήζουν νομιμοποίησης ή ρύθμισης προφανώς θα πρέπει να τις εντάξεις στην άδεια προσθήκης

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...

έχω και εγώ μία ερώτηση παιδιά. Σε υπάρχον κτήριο θέλω να κάνω διαμόρφωση περιβάλλοντος χώρου για δημιουργία ράμπας στο -1.00 στον ακάλυπτο. είναι εκτός σχεδίου. Μπορώ βάση του άρθρου 17 του ΝΟΚ ? 

 

Γιατί λέει +-1.50 με σκοπο την τοποθετηση του κτιριου

Link to comment
Share on other sites

ΝΟΚ αρθρο 17

 

3. Στους ακάλυπτους χώρους του οικοπέδου ή γηπέδου επιτρέπονται οι παρακάτω διαμορφώσεις:

«α) Η τροποποίηση της φυσικής στάθμης του εδάφους των ακαλύπτων χώρων του οικοπέδου για την προσαρμογή του κτιρίου σε αυτό και μέχρι στάθμης ±1,50 μ. από το φυσικό έδαφος. Σε περίπτωση εκσκαφής ακαλύπτων χώρων του οικοπέδου με κλίση μεγαλύτερη του 20%, η στάθμη του φυσικού εδάφους μπορεί να υποβιβαστεί τεχνητά έως 2,00 μ. και να επιχωθεί μέχρι «1,50 μ.». «Εκσκαφές ή επιχώσεις εδάφους που υπερβαίνουν τα παραπάνω όρια, για κτίρια δημοσίου ενδιαφέροντος και σημασίας, καθώς και για ειδικά κτίρια, επιτρέπονται ύστερα από γνωμοδότηση του Συμβουλίου Αρχιτεκτονικής.»».

Link to comment
Share on other sites

 Σε υπάρχον κτήριο θέλω να κάνω διαμόρφωση περιβάλλοντος χώρου για δημιουργία ράμπας στο -1.00 στον ακάλυπτο. είναι εκτός σχεδίου. Μπορώ βάση του άρθρου 17 του ΝΟΚ ? 

 

Γιατί λέει +-1.50 με σκοπο την τοποθετηση του κτιριου

Ο σκοπός της κατασκευής ποιος είναι? 

Διαμόρφωσή?

Ράμπα ΑΜΕΑ?

Μήπως καλύπτεσαι με τα 80 εκ αντί για 1 μ οπότε να πήγαινες με γνωστοποίηση εργασιών να μη μπλέκεις με άδεια δόμησης, στα πλαίσια της οποίας θα ελεγχθεί και η νομιμότητα του υπάρχοντος. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε ισόγειο κτίσμα χωρίς υπόγειο σε εκτός σχεδίου με κλίση εδάφους >20%. Μπορεί το ισόγειο να υπερυψωθεί σε σχέση με το διαμορφωμένο έδαφος και πόσο;

Επίσης το διαμορφωμένο έδαφος πόσο μπορεί να κατέβει ή να ανέβει σε σχέση με το φυσικό;

Edited by steve100
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα. Σε εντός οικισμού οικόπεδο με κλίση με βάση το νοκ επιτρέπεται η διαμόρφωση εδάφους μέχρι ±1,50 μ. από το φυσικό έδαφος. Για ±0,80 μ. απαιτείται 48ωρη εγγραφή ενημέρωση (ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 4 ΠΑΡΑΓΡ.3 (Ν.4067/12 ΦΕΚ 79 Α 9-4-2012)). Για μεγαλύτερες διαμορφώσεις μέχρι ±1,50 μ. απαιτείται υποχρεωτικά άδεια δόμησης; 

Link to comment
Share on other sites

Η γνωστοποίηση εργασιών αφορά διαμόρφωση εδάφους μέχρι + - 0.80 μ.από το φυσικό έδαφος (εδάφιο ζ του σχετικού εντύπου). Για μεγαλύτερα υψόμετρα διαμόρφωσης, με άδεια δόμησης.

Ρώτα και την Υ.ΔΟΜ μήπως υπάρξει κάποιο κώλυμα.

 

ΝΟΚ ΑΡΘΡΟΝ-4
'Αδειες Δόμησης
1. 'Αδεια Δόμησης , κατά την έννοια του Αρθ-1 του Ν-4030/11, απαιτείται για την εκτέλεση οποιασδήποτε εργασίας δόμησης, όπως: 
(...)
"β. Εκσκαφές ή επιχώσεις μεγαλύτερες του συν/πλην 0,80 μέτρα, καθώς και επιστρώσεις, διαμορφώσεις οικοπέδων και γηπέδων με σκοπό τη δόμηση.
Link to comment
Share on other sites

 

Η γνωστοποίηση εργασιών αφορά διαμόρφωση εδάφους μέχρι + - 0.80 μ.από το φυσικό έδαφος (εδάφιο ζ του σχετικού εντύπου). Για μεγαλύτερα υψόμετρα διαμόρφωσης, με άδεια δόμησης.

Ρώτα και την Υ.ΔΟΜ μήπως υπάρξει κάποιο κώλυμα.

 

ΝΟΚ ΑΡΘΡΟΝ-4
'Αδειες Δόμησης
1. 'Αδεια Δόμησης , κατά την έννοια του Αρθ-1 του Ν-4030/11, απαιτείται για την εκτέλεση οποιασδήποτε εργασίας δόμησης, όπως: 
(...)
"β. Εκσκαφές ή επιχώσεις μεγαλύτερες του συν/πλην 0,80 μέτρα, καθώς και επιστρώσεις, διαμορφώσεις οικοπέδων και γηπέδων με σκοπό τη δόμηση.

 

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.