Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμορφώσεις σε γήπεδα με έντονη κλίση


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Σύμφωνα με το Τεύχος Τεχνικών Οδηγιών για τη παρ.4 του άρθρου 15 και τη παρ.3α του άρθρου 17:

"Η εν λόγω παράγραφος αποσκοπεί στην προσαρμογή της μελέτης του κτιρίου στο φυσικό έδαφος του ακινήτου και όχι το αντίστροφο, με στόχο τη μικρότερη δυνατή αλλοίωση του φυσικού περιβάλλοντος.

Η παράγραφος 4 αναφέρεται στη διαμόρφωση περιβάλλοντος χώρου του κτιρίου και δεν αφορά στις απαιτούμενες εκσκαφές για την κατασκευή του."

 

Θα ήθελα να θέσω το εξής απλό ερώτημα: Τόσο η παρ.4 του άρθρου 15 όσο και η παρ.3α του άρθρου 17 του ΝΟΚ με τις μετέπειτα τροποποιήσεις τους, αναφέρονται σε εκσκαφή/επίχωση για τη διαμόρφωση των ακαλύπτων χώρων του οικοπέδου  και όχι για το χώρο που καλύπτει το κτίριο, τις εκσκαφές δηλαδή που απαιτούνται για την κατασκευή του κτιρίου ?Έχω καταλάβει κάτι λάθος?

 

Γιατί υπάλληλος της ΥΔΟΜ ισχυρίζεται ότι δεν μπορούμε να σκάψουμε πάνω από 2 μέτρα το φυσικό έδαφος (έχω κλίση εδάφους >20%) ούτε στο τμήμα του οικοπέδου που θα τοποθετηθεί το κτίριο σύμφωνα  με τη διατύπωση  "αποσκοπεί στην προσαρμογή της μελέτης του κτιρίου στο φυσικό έδαφος του ακινήτου και όχι το αντίστροφο, με στόχο τη μικρότερη δυνατή αλλοίωση του φυσικού περιβάλλοντος."

 

 

 

 
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 85
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ενημέρωσε τον υπάλληλο ότι :

- πρώτα διαβάζουμε το νόμο και μετά τα υπόλοιπα αμφίβολης ποιότητας κείμενα (ΤΟ) ή ερμηνείες

- ακάλυπτος είναι ο χώρος του οικοπέδου που δεν υπάρχει κτήριο

- αν ήθελαν να πούνε αυτό που νομίζει, θα έλεγαν απλά "απαγορεύονται τα υπόγεια"

 

... τι άλλο θα ακούσουμε ...

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!

Γιατί κόντευα να τρελαθώ με ότι έχω ακούσει για τα συγκεκριμένα άρθρα..μέχρι και ότι απαγορεύονται τα υπόγεια!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα 

 

       Έχω ένα παρόμοιο πρόβλημα με τον eandroni. Σε εκτός σχεδίου γήπεδο και με κλίση <20% έχω όλες τις διαμορφώσεις του περιβάλλοντος (ακάλυπτου) χώρου με υψομετρικές διαφορές < 1,50μ. Το βάθος, όμως, της εκσκαφής όπου "κάθησε" το κτίριο είναι 2,20 μ. Ο υπάλληλος της ΥΔΟΜ, όμως, εδώ και δύο μήνες και μετά από δεκάδες επισκέψεις μας, επιμένει να αρνείται να το εγκρίνει, ισχυριζόμενος ότι αυτό είναι παράνομο. Του έχουμε πάει το απόσπασμα της τεχνικής οδηγίας από το αρθ.15 παρ.4 του ΝΟΚ οπου λέει: "Η παράγραφος 4 αναφέρεται στη διαμόρφωση περιβάλλοντος χώρου του κτιρίου και δεν αφορά στις απαιτούμενες εκσκαφές για την κατασκευή του." και μας απαντάει ότι αυτό δεν ισχύει - και όταν τον ρωτάμε πού το λέει αυτό, η απάντηση του είναι: "ψάξε βρες το στην εκτός σχεδίου δόμηση". 

      Έχω δύο ερωτήσεις :

1. Πιστεύετε ότι έχει δίκιο; και αν ναι, έχετε υπόψιν σας ποια διάταξη το τεκμηριώνει?

2. Υπάρχει ένας τέτοιος υπάλληλος, ο οποίος όταν του λες ότι υπάρχουν νόμοι και κανονισμοί και δεν μπορείς με το "έτσι θέλω" να μου απορρίπτεις μια μελέτη χωρίς να με παραπέμπεις στο ανάλογο νόμο (τη στιγμή που εγώ από την πλευρά μου το κάνω, τεκμηριώνοντας τη μελέτη μου βάζοντας σε κάθε παράγραφο του Δ.Δ. το άρθρο και την παράγραφο κάθε πράγματος που κάνω), δίνει απαντήσεις του τύπου "ότι θέλω κάνω" (Δεν είναι σχήμα λόγου, το είπε!). Υπάρχει και ο διευθυντής της πολεοδομίας, ο οποίος παίζει το ρόλο του Πόντιου Πιλάτου και νίπτει τας χείρας του. Σε μια τέτοια περίπτωση λοιπόν, που πέφτεις σε ένα τοίχο που σου σταματάει τη δουλειά χωρίς ουσιαστικά να σου αποδεικνύει το γιατί, υπάρχει κάποιος τρόπος, κάποια νόμιμη διαδικασία να ξεπεραστεί ένα τέτοιο εμπόδιο; 

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

αν θεωρεις οτι προκειται περιπτωση υπαλλήλου

 

"ού τον πείσεις..... καν τον πεισεις..."

 

του τα καταθετεις όπως εσυ νομιζεις

ζητας γραπτη αρνηση

 

και πας σε δικηγορο για τα περαιτερω

Edited by dimitris GM
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

nikmar στο τεύχος τεχνικών οδηγιών για το άρθρο 17 γράφει:

 

Άρθρο 17 Κατασκευές και φυτεύσεις στους ακαλύπτους χώρους και περιφράξεις

 

παρ. 3α βλ. διευκρινίσεις του άρθρου 15 παρ. 4

 

Με απλά λόγια το άρθρο 17 ισχύει εκτός σχεδίου και διευκρινίζει ξεκάθαρα ότι δεν αφορά στις απαιτούμενες εκσκαφές για την κατασκευή του κτιρίου.

Αν σε απορρίπτει επειδή το άρθρο 15 ισχύει μόνο εντός σχεδίου, δεν μπορεί να σε απορρίψει χάριν στη διευκρίνηση για το άρθρο 17. 

Οπότε μην του πας το  τμήμα από τις Τ.Ο. σχετικά με το άρθρο 15, αλλά με αυτές σχετικά με το άρθρο 17 που αναφέρουν αυτό που γράφω με κόκκινη γραμματοσειρά.

 

Πρέπει να προχωρήσεις την κατάσταση γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να μην δικαιωθείς. 

Edited by OLINAPAL
Link to comment
Share on other sites

Διαδικασία Έντυπης Υποβολής Έγκρισης Δόμησης και Άδειας Δόμησης

ΦΕΚ 251/Β'/13-02-2012

Άρθρο 1

Παρ. 4

"Μετά την υποβολή της αίτησης γίνεται θεώρηση επί του τοπογραφικού διαγράμματος των όρων δόμησης, της επιτρεπόμενης χρήσης γης, των απαιτούμενων εγκρίσεων και του υψομέτρου, σε προθεσμία δύο (2) εργάσιμων ημερών. Στη συνέχεια γίνεται ο έλεγχος των δικαιολογητικών της παρ. 2.1, κατά τα ειδικότερα οριζόμενα στην παρ. 3.1 και 3.2. Ο έλεγχος αυτός, εφόσον τα στοιχεία είναι πλήρη, πραγματοποιείται το πολύ σε τρεις (3) εργάσιμες ημέρες από την ημερομηνία παραλαβής του φακέλου της μελέτης από τον ελεγκτή Μηχανικό. Παρατηρήσεις για ελλείψεις ή λάθη που διαπιστώνονται κατά τον έλεγχο διατυπώνονται με αιτιολογία στο φύλλο ελέγχου και καλούνται εγγράφως, ο ιδιοκτήτης και ο μελετητής μηχανικός προκειμένου να γίνουν οι απαραίτητες συμπληρώσεις διορθώσεις. Το φύλλο ελέγχου με υπογραφή του ελέγχοντος δύναται να αποστέλλεται και ηλεκτρονικά (με e−mail) στο μελετητή. Τα διορθωμένα ή τα συμπληρωματικά στοιχεία πρέπει να υποβληθούν για έλεγχο με συσχετισμένη αίτηση, έγκαιρα και τουλάχιστον δύο εργάσιμες ημέρες πριν τη λήξη της αποκλειστικής προθεσμίας των δύο (2) μηνών από την αρχική αίτηση."

 

Υποχρεούται να απαντήσει εγγράφως και αιτιολογημένα, διαφορετικά αναφορά...

Edited by thanasis3
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

 

Επειδή αρνείται να δώσει οτιδήποτε γραπτώς, μήπως ξέρεις κανείς πού και πώς κάνω την αναφορά ;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 3 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.