Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απαίτηση ναυαγοσώστη σε πισίνα


eleni_civil

Recommended Posts

Πλέον για επιπλωμένα τουριστικά διαμερίσματα, που έκανα μια άδεια πρόσφατα, υπάρχει απαίτηση να υπάρχει ναυγασωστης αν το βάθος ξεπερνάει το 1,40. Μιλάμε για πισινούλς 3χ5μ και 2 διαμ/τα 75τμ το καθενα, με 2 υ/δ εκαστο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα από τον ΕΟΤ με είπαν πως πάντα απαιτείται επόπτης ασφαλείας (αυτό που λέμε ναυαγοσώστης) ανεξάρτητα από το βάθος της... Μπορεί να είναι το ίδιο πρόσωπο με τον υπεύθυνο λειτουργίας για μικρή δυναμικότητα της ξενοδοχειακής μονάδας.

Link to comment
Share on other sites

δεν το νομίζω, σε εμάς... αυτό που λέω δεν μπορεί να δηλώνεται τέτοιο πρόσωπο γιατί η μονάδα είναι μικρή και δεν υπάρχει προσωπικό κατά τη διάρκεια της μέρας στα διαμερίσματα, εσένα Φαέθων.. ενδέχεται να σου είπαν κάτι τέτοιο γιατί ίσως να έκανες κάποια μεγαλύτερη μονάδα που να σου επιβάλουν ότι κάποιον του προσωπικού πρέπει να τον ορίσουν υπεύθηνο. Δεν πιστευω όμως ότι απαιτείται ναυγαοσω΄στης ανεξαρτήτου βάθους.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ 6 ενοικιαζόμενα διαμερίσματα είχα ....

Η Νομοθεσία πάντως δεν λέει κάτι για εξαίρεση...

Link to comment
Share on other sites

Από το ψάξιμο που έκανα πρόσφατα κατάλαβα ότι:

α) Πάντα απαιτείται να ορίζεται κάποιος υπεύθυνος πιστοποιημένος ναυαγοσώστης (σε μικρές εγκαταστάσεις επιτρέπεται να ταυτίζεται με τον υπεύθυνο της επιχείρησης)

β) σε πισίνα με βάθος < 1,50 μ. δεν απαιτείται φυσική μόνιμη παρουσία ναυαγοσώστη για την λειτουργεία της

γ) για μεγάλες εγκαταστάσεις πισινών απαιτείται μόνιμη παρουσία ναυαγοσώστη και μάλιστα παραπάνω του ενός, ανάλογα με τον πληθυσμό που εξυπηρετεί...

δ) Ο ΕΟΤ δεν έχει πλέον αρμοδιότητα αδειοδότησης, αλλά μόνο γνωμοδότησης/πιστοποίησης

Τα παραπάνω τα λέω με επιφύλαξη, καθώς δεν έχω ολοκληρώσει το ψάξιμο και παράλληλα λόγω του (δ) έχει δημιουργηθεί χάος και στη νομοθεσία

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Faethon11 said:

Ποιο? Απαιτείται ή δεν απαιτείται?

Απαιτείται! (5 ενοικιαζόμενα το δικό μας, με κοινή πισίνα)

Edited by Directionless
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

απαιτείται να είναι φυσικό πρόσωπο παρόν κατά τη διάρκεια όλης της μέρας και το βράδι πως την ασφαλίζουν να μην πέσι κανένας μέσα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.