Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΣΠΜΕ: Ανακοίνωση για τα Επαγγελματικά Δικαιώματα, Προγραμματισμός Περιφερειακών Συνελεύσεων


Engineer

Recommended Posts

χαβαλές συνάδελφε?

εχουμε συνειδητοποιήσει ότι σε λιγο καιρο ΔΕΝ θα μπορουμε να εξασκουμε το επαγγελμα του μηχανικου και εμεις ασχολουμαστε θεωρητικα με τα επαγγελματικα δικαιωματα των μηχανικων?

ασχολουμαστε φιλολογικα με τις διαφορες προτασεις που πετανε, ενω σε λιγο καιρο δεν θα εχουμε ασφαλιστικη και φορολογικη ενημεροτητα.

 

Δεν πειραζει, καλα κανουν και μας δουλευουν, νομιζουμε οτι ειμαστε ακομα στο 2005 και οτι θα μας αφησουν να δουλευουμε σαν μηχανικοι.

 

Και για να μιλησουμε σοβαρα,

η μονη αξιολογη προταση που μπορει να υπαρξει ειναι η επαναφορα των ΕΛΑΧΙΣΤΩΝ αμοιβων.

Οποιαδηποτε αλλη προταση γινει, ΧΩΡΙΣ να υπαρξει παραλληλα και επαναφορα των ελαχιστων αμοιβων, θα ειναι εκ του πονηρου με στοχο να αποτελειωσει τους μικρομεσαιους μηχανικους.

 

Οτιδηποτε κανουν (καταργηση ελαχιστων αμοιβων, καταργηση αφορολογητου, αυξηση ΤΣΜΕΔΕ, αυξηση της γραφειοκρατιας, προτασεις επαγγελματικων δικαιωματων) ειναι για να φροντισουν να μην μπορει ΚΑΝΕΝΑΣ μηχανικος να σταθει μονος του. Το προσωπικο Τεχνικο γραφειο, οπως το ξεραμε τοσες δεκαετιες, θελουν να το κλεισουν.

Τρεξτε μετα για δουλεια στις "πολυκλινικες"-πολυΤεχνικα γραφεια

 

 

Παύλο,είναι διαφορετικά προβλήματα,με το κάθε ένα να απαιτεί διαφορετική λύση. Προηγουμένως,χρησιμοποιήσα την λέξη χαβαλές,μιας και κατάλαβα οτι δεν εννοούσες αυτά που έγραφες ως πρόταση,αλλά ήταν προϊόν αγανάκτησής,σχετικά με τα υπόλοιπα προβλήματα του κλάδου.Είμαι από αυτούς που θεωρούν λάθος να εμπλέκουμε την οικονομική δυσπραγία,με την ακαδημαϊκή εκπαίδευση,με τις ασφαλιστικές εισφορές και όλα μαζί με την υποχρέωση της πολιτείας να αποδόσει ΕΔ. Κάθε πρόβλημα πρέπει να αντιμετωπιστεί ξεχωριστά.

 

Είμαι κι εγώ υπερ της επαναφοράς των ελαχίστων αμοιβών,μιας και η πράξη απέδειξε (τουλάχιστον στις μεγάλες πόλεις) οτι δεν μπορούμε να διατηρήσουμε ένα αξιοπρεπές επίπεδο. Διαφορετικά θα γίνει αυτό που λες.

 

Και για να δειτε οτι τιποτα δεν γινεται τυχαια, αλλα εμεις δεν μπορουμε να το δουμε, αναρωτηθειτε το εξης

Ενταξει, καλα κανουν να ξεκαθαρισουν τα επαγγελματικα δικαιωματα,

αλλα γιατι δεν το εκαναν πριν απο 10 χρονια οταν η οικονοδομη ηταν στα πανω της, αλλα τους επιασε ο πονος τωρα με την κριση, και αφου πρωτα  καταργησαν τις ελαχιστες αμοιβες, το αφορολογητο και αυξησαν το ΤΣΜΕΔΕ?

 

 

Ήταν πολλά τα λεφτά. Τότε ήταν πίτα. Σήμερα μετά από 5 χρόνια ύφεσης η πίτα δεν υφίσταται και πιστεύω οτι υπάρχει επιπλέον και μια πίεση από την ΕΕ για εναρμόνιση. Τα υπόλοιπα έχουν να κάνουν με το υπουργείο οικονομικών και την πολιτική που ακολουθεί στις δεδομένες συνθήκες.

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

@George78

 

Κανεις λαθος και θα σου εξηγησω που....

 

1) Μαστερ υπαρχουν πολλων ειδων. Οι 2 βασικες που μας ενδιαφερουν ειναι MEng και ΜSc (εχω κανει και τα 2 και καταλαβαινω τη διαφορα)

  Το μεν MSc ειναι μεταπτυχιακο και οπως ειπες ξεχωριστος κυκλος σπουδων, το δε MEng ειναι προπτυχιακο--> integrated masters degree. 

   Παραπανω σκοπιμα εγραφα συνεχεια MEng ακριβως για να το ξεχωρισω.

 

2) Ισοδυναμια δε δινει μονο το Μετσοβιο αλλα και η Πατρα που τελειωσα...μπορει και αλλες πολυτεχνικες σχολες. Δε λενε οτι εχουμε MSc, αλλα οτι με 

    300 ΕCTS ειναι επιπεδου μαστερ (ΜΕng), οπως στο εξωτερικο. Μια χαρα λογικο μου φαινεται...παραλογο ειναι bachelor 5 χρονων. 

 

3) Κατευθειαν διδακτορικο μπορουν να κανουν στο εξωτερικο οι αποφοιτοι πολυτεχνικης σχολης και εχω και εγω φιλους..κυριως Αμερικη. Απλα τα πανεπιστημια

   τους κανουν " δωρο" ας πουμε και το MSc, που συνηθως το χρεωνουν απειρα λεφτα σε οσους δεν προχωρουν σε PhD. Αντιθετα στο PhD και EngD  σε        πληρωνουν κιολας, γιατι παραγεις νεα γνωση και πρακτικα δουλευεις για το πανεπιστημιο (+ επικουρικη διδασκαλια, εργαστηρια κλπ)

Edited by PolyMix@nos
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Όσο επικρατεί η βλακώδης έννοια του "ενιαίου και αδιάσπαστου πτυχίου" δε θα μπορέσει το δίπλωμα να γίνει MEng. Πρέπει να γίνει αναμόρφωση σπουδών για να προσαρμοστούν τα Πολυτεχνεία στην Μπολόνια.

Edited by stayros
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επίπεδο 7 δίνεται μόνο με 2ο κύκλο σπουδών ξεχωριστό. Αλλιώς MEng θα χορηγούσαν και τα ΤΕΙ ως 4ετούς φοίτησης αλλά και των Πανεπιστημίων σε κάτι ανάλογο επιπέδου Master(3+1). Το Bachelor με περισότερες από μία ειδικεύσεις (dual/double κλπ) υφισταται. Το πτυχίο ιατρικής με 360 ειναι επίσης επίπεδο 6 όπως και των Γεωπονικών.

 

Το θέμα λοιπόν δεν ειναι ΑΝ εγώ το βρισκω λογικό (που εφόσον προσμετρούν εμπειρεια και MSc κ.α. στο επάγγελμα, τοτε συμφωνω), αλλά με το τι ισχύει

Οι βεβαιώσεις των σχολών ουδεμία ισχύ έχουν (νομίζω)

 

Το άλλο που επίσης ισχύει:

Π.χ. ακόμα και αν ένας δεν έχει πρώτο πτυχίο, και είναι μεγαλοστέλεχος πολυεθνικής επιχείρησης με πετυχημένη καριέρα, πολλά καλά πανεπιστήμια στο εξωτερικό θα τον δεχτούν για Executive MBA. Ε αυτός θα είναι 7. Και ας μην έχει πρώτο πτυχίο.

Link to comment
Share on other sites

Στα Ευρωπαϊκά Πανεπιστήμια υπάρχουν απονέμονται οι εξής τίτλοι σπουδών μηχανικού:

 

1) BEng (Bachelor of Engineering) -> απονέμεται μετά από την επιτυχή ολοκλήρωση των προγραμμάτων προπτυχιακών σπουδών (Undergraduate Studies)

2) MEng (Master of Engineering) -> απονέμεται μετά από την επιτυχή ολοκλήρωση των προγραμμάτων ενιαίων σπουδών (Integrated Studies) χωρίς να μεσολαβεί η χορήγηση BEng.

3) MScEng (Master of Science in Engineering) -> απονέμεται μετά από την επιτυχή ολοκλήρωση των προγραμμάτων μεταπτυχιακών σπουδών (Postgraduate/Graduate Studies). Σε αυτά τα προγράμματα γίνονται δεκτοί κάτοχοι BEng και MEng.

 

Υπάρχουν βέβαια και μη αμιγή πτυχία τύπου major/minor συνολικής 5ετούς διάρκειας. Στην Ελλάδα ο θεσμός major/minor εφαρμόζεται στην ΑΣΠΑΙΤΕ. Το 5ετές πτυχίο των τμημάτων της ΑΣΠΑΙΤΕ είναι συνδυασμός βασικού προγράμματος σπουδών (major) μηχανικού ΤΕ και δευτερεύοντος προγράμματος σπουδών (minor) εκπαιδευτικού.

 

Παράδειγμα: Τα πανεπιστήμια της Σκωτίας απονέμουν 5ετές MEng και 4ετές BEng και στο υπόλοιπο Ηνωμένο Βασίλειο τα πανεπιστήμια χορηγούν 4ετές MEng και 3ετές BEng.

Edited by geoste
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Για τις ιατρικες σχολες και τη γεωπονικη δεν ξερω τι και πως οποτε δε μπορω να εκφερω αποψη...

 

Level 7 ειναι το ΜΕng, οχι 6....επιμενω.  Στην Ελλαδα εχουμε μια ιδιαιτερη κατασταση γτ αντι το ιδιο πανεπιστημιο να δινει BEng ή ΜΕng, εχουμε 

διαφορετικα ιδρυματα να δινουν μονο διπλωματα και αλλα μονο πτυχια. Αυτοματως γινεται συγκριση λοιπον και οι μεν ειναι ανωτεροι απο τους δε για το νομο

και για τα ιδρυματα του εξωτερικου, γιατι αντιμετωπιζονται ακριβως ως BEng τα ΤΕΙ και MEng τα πολυτεχνεια.

 

Οποτε δεν γινεται και να εχουν τα επαγγελματικα δικαιωματα....αυτο συμβαινει προς το παρον.

 

Για την ισοδυναμια το ξαναλεω...εχουμε τη χαρη αλλα οχι το ονομα. Στην Ελλαδα βεβαια δε μετραει, γτ ολοι απο το πολυτεχνειο το ιδιο διπλωμα εχουμε οποτε αυτοακυρωνεται. Στο εξωτερικο εμενα παντως μου εχει ανοιξει πορτες το διπλωμα μου. 

Link to comment
Share on other sites

Μόνο που στο εξωτερικό με ένα MEng είσαι πχ lvl 7 Structural Engineer. Με αυτό που λες στην Ελλάδα γίνεσε

lvl 7 Δομοστατικός Μηχανικός

lvl 7 Συγκοινωνιολόγος Μηχανικός

lvl 7 Μηχανικός Περιβαλλοντος

lvl 7 Τοπογραφος Μηχανικός

lvl 7 Αρχιτέκτονας Μηχανικός

(ξέχασα τίποτα; )

 

καταλαβαίνεις γιατί δεν γίνεται το δίπλωμα να θεωρηθεί MEng; Στο εξωτερικό για να τα σπουδάσεις αυτά σε επίπεδο 7 θες τουλάχιστον 20 χρόνια και εσύ τα θες στα 5. Αν το δίπλωμα προσαρμοστεί στη Μπολόνια τότε φυσικά και να δίνει MEng.

Edited by stayros
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

@George78

 

Κανεις λαθος και θα σου εξηγησω που....

 

1) Μαστερ υπαρχουν πολλων ειδων. Οι 2 βασικες που μας ενδιαφερουν ειναι MEng και ΜSc (εχω κανει και τα 2 και καταλαβαινω τη διαφορα)

  Το μεν MSc ειναι μεταπτυχιακο και οπως ειπες ξεχωριστος κυκλος σπουδων, το δε MEng ειναι προπτυχιακο--> integrated masters degree. 

   Παραπανω σκοπιμα εγραφα συνεχεια MEng ακριβως για να το ξεχωρισω.

 

2) Ισοδυναμια δε δινει μονο το Μετσοβιο αλλα και η Πατρα που τελειωσα...μπορει και αλλες πολυτεχνικες σχολες. Δε λενε οτι εχουμε MSc, αλλα οτι με 

    300 ΕCTS ειναι επιπεδου μαστερ (ΜΕng), οπως στο εξωτερικο. Μια χαρα λογικο μου φαινεται...παραλογο ειναι bachelor 5 χρονων. 

 

3) Κατευθειαν διδακτορικο μπορουν να κανουν στο εξωτερικο οι αποφοιτοι πολυτεχνικης σχολης και εχω και εγω φιλους..κυριως Αμερικη. Απλα τα πανεπιστημια

   τους κανουν " δωρο" ας πουμε και το MSc, που συνηθως το χρεωνουν απειρα λεφτα σε οσους δεν προχωρουν σε PhD. Αντιθετα στο PhD και EngD  σε        πληρωνουν κιολας, γιατι παραγεις νεα γνωση και πρακτικα δουλευεις για το πανεπιστημιο (+ επικουρικη διδασκαλια, εργαστηρια κλπ)

+1 σωστος 

 

Η διαδικασια για το MEng ειναι οτι ολοι ξεκινανε για  4ετες Beng και οσοι θελουν το συνεχιζουν ενα χρονο, ουσιαστικα ειναι ενα "φουσκωμενο" πρωτο πτυχιο. Η καταταξη ειναι

 

BEng<Meng<M.Sc<M.Phill<Ph.D<D.Sc

 

H διαφορα στο MEng ειναι οτι επιλεγουν 1-2 τομεις, ενω με το Μ.Sc εξειδικευονται περαιτερω

 

Ομως να σε διορθωσω το MEng ειναι level 6 οχι 7, ετσι τουλαχιστον ειναι σε ολοι την ΕU, η διαφορα εγκειται σε αλλα θεματα οι γνωσεις του MEng ειναι λιγακι διαφορετικες (οχι ομως ισαξιες του M.Sc) και σε βαζει πιο ευκολα σε graduate schemes

Edited by george_RES
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Μόνο που στο εξωτερικό με ένα MEng είσαι πχ lvl 7 Structural Engineer. Με αυτό που λες στην Ελλάδα γίνεσε

lvl 7 Δομοστατικός Μηχανικός

lvl 7 Συγκοινωνιολόγος Μηχανικός

lvl 7 Μηχανικός Περιβαλλοντος

lvl 7 Τοπογραφος Μηχανικός

lvl 7 Αρχιτέκτονας Μηχανικός

(ξέχασα τίποτα; )

 

καταλαβαίνεις γιατί δεν γίνεται το δίπλωμα να θεωρηθεί MEng; Στο εξωτερικό για να τα σπουδάσεις αυτά σε επίπεδο 7 θες τουλάχιστον 20 χρόνια και εσύ τα θες στα 5. Αν το δίπλωμα προσαρμοστεί στη Μπολόνια τότε φυσικά και να δίνει MEng.

 

Αυτά θα αλλάξουν Σταύρο και πρέπει να αλλάξουν. Ο κάθε διπλωματούχος του Πολυτεχνείου να παίρνει εξειδίκευση επιπέδου 7 μόνο στην κατεύθυνση που έχει επιλέξει και αν δεν υπάρχουν θεσμοθετημένες κατευθύνσεις (όπως στη Σχολή Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ) τότε η εξειδίκευση να γίνεται με βάση τον ευρύτερο τομέα της διπλωματικής εργασίας.

Edited by geoste
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.