Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τοπογραφικό δικαιοπραξίας. Είναι υποχρεωτικές οι συν/νες στα όρια;


Recommended Posts

Πάντως εμένα μέχρι σήμερα δεν μου έχει ζητήσει ποτέ συμβολαιογράφος να βάλω συντεταγμένες. ΠΟΤΕ.....επομένως, αν κάτι τέτοιο ισχύει ελπίζω ο Σύλλογος να κάνει προσπάθεια ώστε να ενημερωθούν οι συμβολαιογράφοι..

Τι θες να πεις!!

ότι δεν στις ζητάνε και εξ' αυτού .. και ότι δεν τις  βάζεις κιόλας??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να ρωτήσω κάτι: αν πάει κάποιος να εφαρμόσει τη διανομή, αλλά το συμβόλαιο αγοράς που συνοδεύεται από παλιό τοπογραφικό χωρίς ΕΓΣΑ εμφανίζει διαφορετικά όρια, θα πρέπει να γίνει διόρθωση σύμφωνα με το νέο τοπογραφικό και να αναγράφει τα όρια της διανομής; Και αν η διανομή στην πραγματικότητα είναι 200 - 300 τ.μ. μικρότερη από τον τίτλο (χωρίς να θίγεται αρτιότητα) πρέπει να γίνει διόρθωση και στα τετραγωνικά; (δεν ασχολούμαι με σύνταξη τοπογραφικών, για άλλο σκοπό προορίζεται η ερώτηση)

Edited by OLINAPAL
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ το πνεύμα των γραφόμενων του braveheart δείχνει καθαρά ότι τις βάζει, απλά θέλει να καταδείξει τα κακώς κείμενα.

OLINAPAL θέλεις να πεις ότι το παλιό τοπογραφικό "μεγάλωσε" το ακίνητο?

Κανονικά το ακίνητο είναι όπως το δίνει η διανομή, εκτός και αν έχει μειωθεί το εμβαδό του για διάφορους λόγους (π.χ. απαλλοτρίωση). Υπάρχουν και διανομές βέβαια που δεν έχουν και καμία σχέση με το τί υπάρχει στο έδαφος, αλλά η δική σου περίπτωση είναι λίγο .......

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι το παλιό τοπογραφικό δεν μεγάλωσε το ακίνητο, απλά με την νέα μέτρηση είναι μικρότερο από το εμβαδόν που αναφέρει η διανομή.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ΚΑΝΑ,

ακριβώς αυτά που λέει ο agios. Συνήθως τις βάζω αλλά επίτηδες δεν έχω βάλει κιολας για να δω τι θα γίνει.όταν ρώτησα την συμβολαιογράφο μου είπε εμένα δεν με ενδιαφέρουν συν/νες.

αλλά και γενικά που ρώτησα συναδέλφους και άλλους συμβολαιογράφους κανένας δεν τις βάζει τις συν/νες.

 

όπως και να έχει και σε αυτά που δεν βάζεις συν/νες βάζεις κάνναβο που είναι το ίδιο διότι ένας Τοπογράφος Μηχανικός μπορεί εύκολα με land-civil-raster να βγάλει συν/νες και να ξέρει τι έκανες.

βεβαια υπάρχουν και οι πονηροί διότι εμένα μου έτυχε και αυτό..

βγάζω συν/νες σε κάποιο παλιό τοπογραφικό και όταν είδα τεράστιες αποκλίσεις πηρα τηλ.το προηγούμενο συνάδελφο και ξέρεις τι μου είπε: ελα μωρέ τον κάνναβο τον βάζω ενδεικτικά.δεν έβαλα συν/νες.

 

αυτοί που εκπονούν τοπογραφικά θα καταλάβουν τι λέω....

 

Τώρα πάμε στα σημαντικά. Απαιτείται ή όχι ώστε να κινηθούμε μαζικά (με την μορφή των τοπικών συλλόγων) και να αναδείξουμε το θέμα σε όσους εμπλέκονται στις δικαιοπραξίες (συναδέλφους άλλων σχολών, συμβολαιογράφους κ.τ.λ.)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι το παλιό τοπογραφικό δεν μεγάλωσε το ακίνητο, απλά με την νέα μέτρηση είναι μικρότερο από το εμβαδόν που αναφέρει η διανομή.

 

Άρα στην πραγματικότητα το ακίνητο είναι μικρότερο στο έδαφος από το θεωρητικό της διανομής.

Είναι θέμα πελάτη νομίζω. Είναι καλύτερα αν δε χάνει αρτιότητα, να δεχθεί την διαμορφωθείσα κατάσταση και τα επόμενα συμβόλαια να γίνουν με το νέο τοπογραφικό. Στην περίπτωση που δε θέλει να δεχθεί την διαμορφωθείσα κατάσταση θα πρέπει να βρεθεί από που χάθηκε το εμβαδό. Διοικητικά όπως έγραψα και παραπάνω ή οι όμοροι του "έφαγαν" κομμάτι. Το οποίο σημαίνει τοπογράφο για να αποτυπώσει την ευρύτερη περιοχή, να εφαρμόσει τη διανομή στην ευρύτερη περιοχή και να βρεί (αν βρεί) από που "χάνει" το τεμάχιο. Και μετά από αυτό να βρεί δικηγόρο για να το διορθώσει.

Εκτός και αν κάνει την πάπια και συνεχίσει όπως γράφει γλαφυρά ο braveheart με τοπογραφικό ένα χαρτί με 4 διαστάσεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

braveheart & agios

δεν θέλω, με το μήνυμα  και γενικά  με την παρέμβασή μου,

να σας δημιουργήσω αμφιβολίες σχετικά με   την από μέρους μου 

εκτίμηση   της επιστήμη σας ως Α.Τ.Μ

 

Απλά εναντιώνομαι με την από μέρους του braveheart και πολλών άλλων Α.Τ.Μ εντύπωση (που φαίνεται και στο/α μήνυμα/τά τους)

ότι βάζοντας οι γενικά θεσπίζοντας παντού συντεταγμένες σε ΕΓΣΑ 87'  λυτρώνονται  οι ιδιοκτήτες

και δεν υπάρχει ούτε μπορεί να γεννηθεί πλέον στο μέλλον καμιά αμφιβολία για τα όρια της  ιδιοκτησία τους

ή χλευάζοντας τις από το 1977 (Ν 651) και μέχρι τώρα επιλογές της πολιτείας!!

 

Τρανταχτό  παράδειγμα τα ερωτήματα και οι αμφιβολίες του OLINAPAL και κάθε συναδέλφου σας 

(σχετικά με παλιές διανομές με ΗΑΤΤ ή ΤΜ /UTM -με τα μηχανήματα της εποχής του 1934-6 κτλ)

που μόνο μέσω:

1. ενός επίσημου και πιο σύνθετου φορέα  (ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ- με Α.Τ.Μ και  Δικηγόρους) και

2. της κοινής υπόδειξης  ορίων όμορων ιδιοκτητών

λύνονται

και όχι από το δικό σας  ή Χ τ.δ  ή την επιλογή ή μη ως λύσης, της  πρότασης του τελ μηνύματος του agios 

ή κάποιας άλλης...

(προς αποφυγή κάθε παρεξήγησής μου - τονίζω και πάλι την εκτίμησή μου στους Α.Τ.Μ)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε ΚΑΝΑ,

δεν διαφωνώ καθόλου σε όσα λες, μάλιστα συμφωνώ πάρα πολύ.

φυσικά υπάρχουν και περιπτώσεις πολύ δύσκολες ιδίως σε διανομές παλιές όπου όσο καλή εφαρμογή της διανομής και να κάνεις πιθανώς να μην καταλήξεις σε μια 100% αποδεκτή λύση από όλους.

όμως έκανες το βέλτιστο, το καλύτερο δυνατό.

πολλές τέτοιες περιπτώσεις έχουν φτάσει στα δικαστήρια για επίλυση.

τι να κάνουμε επιστήμονες είμαστε και πολλές φορές η λύση δεν είναι μία...

 

(όπως για παράδειγμα όταν κάποιος έχει ένα πρόβλημα υγείας δύσκολο μπορεί να υπάρξει διχογνωμία μεταξύ επιστημόνων ιατρών για τη θεραπεία και βλέπουμε παραδείγματα διαφορετικής διάγνωσης και θεραπείας)

 

(διάβασε εαν θέλεις τα βιβλία από ένα ωραίο συνέδριο που έγινε το 1985 για τις εφαρμογές των διανομών και συμφώνησαν πάνω από 100 συνάδελφοι πως πρέπει να αντιμετωπίζονται οι διανομές-πολύ χρήσιμο).

αυτά όμως που λες τι σχέση έχουν με αυτά που είπα πριν εγώ??

 

η λύση είναι δηλαδή να δίνουμαι φωτοτυπίες της διανομής??

τότε να σταματήσουμε να κάνουνε τοπογραφικά και να λέμε στους πελάτες μας " ξέρεις δεν μπορώ να σου δώσω συν/νες περιμένω να γίνει το Κτηματολόγιο. όταν γίνει να έρθεις στο γραφείο μου"

 

Δεν γίνονται αυτά αδερφέ..

Link to comment
Share on other sites

Με τι τίποτα δεν εννοώ αυτό που κατάλαβες!!

 

Όσο για το πως θα διαμορφωθεί το επάγγελμά σας 

μετά την ολοκλήρωση του Κτηματολογίου

ως συνταξιούχο δεν με ενδιαφέρει πλέον!!

εντελώς φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.