Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τοπογραφικό δικαιοπραξίας. Είναι υποχρεωτικές οι συν/νες στα όρια;


Recommended Posts

Εγώ αντιθέτως, πιστεύω ότι "σοφά" ενήργησε η πολιτεία και δεν υποχρέωσε να μπουν οι συν/νες στα όρια σε τοπογραφικά δικαιοπραξιών (αν και είμαι ΑΤΜ).

Όπως είπε και ο ΚΑΝΑ δε λύνονται τα προβλήματα αν εμφανίσουμε τις συν/νες.

Αντιθέτως υπάρχει ο κίνδυνος άπειροι συνάδελφοι να πάρουν ένα τοπογραφικό συμβολαίου στα χέρια τους που θα δείχνει τα όρια, σε περιοχή με προβληματική εφαρμογή διανομής, να κάνουν τη χάραξη και να σχίζουν τα ιμάτιά τους ότι σώνει και καλά αυτά είναι τα όρια.

Τα προβλήματα λύνονται με την ένταξη στο σχέδιο (θέσπιση Πράξης Εφαρμογής).

 

Επιφύλαξη: Αν και ΑΤΜ, δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα με τοπογραφικά.

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

julius κάνεις λάθος και ο braveheart.Αν υπάρχει συμβολαιογράφος που δεν ζητάει εξαρτημένο σε Ε.Γ.Σ.Α. (εκτός τις εξαιρέσεις) τότε συντάσσει άκυρα συμβόλαια που δεν νομίζω εδώ που τα λέμε να τα μεταγράφουν οι υποθυκοφύλακες και αν τα μεταγράφουν και αυτοί είναι άκυρα τέλος.4178 Άρθρο 4 παρ. 1 με  παραπομπή σε Άρθρο 3 παρ. 1 εδάφ. γ ..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αντιθέτως, πιστεύω ότι "σοφά" ενήργησε η πολιτεία και δεν υποχρέωσε να μπουν οι συν/νες στα όρια σε τοπογραφικά δικαιοπραξιών (αν και είμαι ΑΤΜ).

Όπως είπε και ο ΚΑΝΑ δε λύνονται τα προβλήματα αν εμφανίσουμε τις συν/νες.

Αντιθέτως υπάρχει ο κίνδυνος άπειροι συνάδελφοι να πάρουν ένα τοπογραφικό συμβολαίου στα χέρια τους που θα δείχνει τα όρια, σε περιοχή με προβληματική εφαρμογή διανομής, να κάνουν τη χάραξη και να σχίζουν τα ιμάτιά τους ότι σώνει και καλά αυτά είναι τα όρια.

Τα προβλήματα λύνονται με την ένταξη στο σχέδιο (θέσπιση Πράξης Εφαρμογής).

 

Επιφύλαξη: Αν και ΑΤΜ, δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα με τοπογραφικά.

Αυτό δεν το καταλαβαίνω Ακόμα και να μην έχει συντεταγμένες το ΤΔ , αν υπάρχουν πάνω σε αυτό στοιχεία της τοπογραφίας (μάντρες ,κτίσματα στήλη ΔΕΗ ΟΤΕ κλπ) , πάλι η εφαρμογή τους σε μια προβληματική διανομή , θα είναι επίσης προβληματική Η έλλειψη των συντεταγμένων το μόνο που θα προκαλέσει είναι να ψάχνει , ο χρήστης του μηχανικός που θα κάνει την εφαρμογή επί του εδάφους , που βρίσκεται στην Ελληνική επικράτεια Ακόμα και λίγο σφάλμα να έχουν οι συντεταγμένες , αν υπάρχουν τεχνικά η φυσικά στοιχεία της τοπογραφίας στο ΤΔ , θα το αντιληφθεί και θα το προσαρμόσει ή τέλος πάντων θα αξιολογήσει την κατάσταση για την εφαρμογή 

 

Αυτά που γράφεις θα τα καταλάβαινα αν είχα ένα ΤΔ με γραμμές μόνο που καθορίζουν τα όρια και τίποτα άλλο , επομένως τότε δεν μπορεί να γίνει εφαρμογή αν δεν υπάρχει κάποιος να υποδείξει τουλάχιστον τρία ή δυο στην χειρότερη  από τα όρια που υπάρχουν στο ΤΔ 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Εάν η διανομή είναι διαφορετική από την υφιστάμενη κατάσταση που συμφωνεί με το συμβόλαιο κτήσης, τι τοπογραφικό πιστεύετε ότι είναι σωστό να γίνει; Η διανομή σε ΕΓΣΑ και να φαίνεται και η σημερινή κατάσταση η οποία έχει περίφραξη; Μιλάω για τοπογραφικό για έκδοση Α.Δ.

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολή απάντηση Εγώ θα έβαζα την αποτύπωση της υφιστάμενης κατάστασης και επί αυτής τα όρια όπως  αναγράφονται στο συμβόλαιο (άσχετα αν συμφωνεί ή όχι με την διανομή) Βέβαια για να είμαι καλυμμένος και αφού πρόκειται για Α.Δ. θα προσπαθούσα η θέση της οικοδομής να είναι εντάξει πολεοδομικά και με την διανομή 

 

ΥΣ όλα αυτά αν οι διαφορές είναι μικρές Αν έχω τεράστιες διαφορές τότε θα ενεργούσα αλλιώς σίγουρα ενημερώνοντας τους ιδιοκτήτες και ερευνώντας  για δυνατότητα διορθωτικού συμβολαίου 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

julius κάνεις λάθος και ο braveheart.Αν υπάρχει συμβολαιογράφος που δεν ζητάει εξαρτημένο σε Ε.Γ.Σ.Α. (εκτός τις εξαιρέσεις) τότε συντάσσει άκυρα συμβόλαια που δεν νομίζω εδώ που τα λέμε να τα μεταγράφουν οι υποθυκοφύλακες και αν τα μεταγράφουν και αυτοί είναι άκυρα τέλος.4178 Άρθρο 4 παρ. 1 με  παραπομπή σε Άρθρο 3 παρ. 1 εδάφ. γ ..

Συνάδελφε καλημέρα,

τι εννοείς κάνεις λάθος?δεν κατάλαβα?

εγώ απλά ρώτησα σε προηγούμενο ποστ αν απαιτούνται συν/νες όχι αν απαιτήτε η σύνταξη εξαρτημένου σε Ε.Γ.Σ.Α. 87 τοπογραφικού διαγράμματος.

 

διότι εξαρτημένο είναι ενα τοπογραφικό με κάνναβο και συν/νες και εξαρτημένο είναι και ένα τοπογραφικό μόνο με κάνναβο και αναγραφή σύστημα αναφοράς Ε.Γ.Σ.Α'87. (για τον συμβολαιογράφο δεν έχει καμία διαφορά).

Δεν κατάλαβα την σκέψη σου....

 

Στον συνάδελφο καίσαρα να πω ότι πολύ σωστά μπήκε ο Ν.651/77 τότε όμως τότε δεν είχαν στο μυαλό τους Ε.Γ.Σ.Α'87, δεν είχαν στο μυαλό τους ανοικοδόμηση, ούτε ελεγκτή δόμησης, ούτε ιδιοκτήτες να μαλώνουν για μισό μέτρο, ούτε οι αξίες ακινήτων ήταν οι σημερινές. και επίσης με τα μέσα τότε δύσκολο θα μπορούσαν να γίνουν σωστά εξαρτημένα τοπογραφικά. σήμερα είναι μια άλλη τελείως διαφορετική κατάσταση.

 

μετά από 50 χρόνια ακόμα και οι πιο σωστοί νόμοι χρήζουν αναθεώρησης.

Link to comment
Share on other sites

Καλά εσύ και ο julius να δίνεται τ.δ. μόνο με κάνναβο όπως ο προηγούμενος ''συνάδελφος'' που έλεγες αφού δεν χαμπαριάζουν και οι συμβολαιογράφοι όλα καλά..ξαναδιάβασε τα άρθρα που αναφέρω και γράψε ότι δεν είναι ξεκάθαρο ότι αναφέρεται και σε συν/νες..θα τρελαθούμε γράφουμε για τα αυτονόητα..α ρε ταναπου αναδουλειά..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.