Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΔΟΚΚ/Β' - Έγγραφο 30366/10-7-2014 "Παράταση ισχύος οικ.αδειών σύμφωνα με τον Ν.4258/14."


nisorvani

Recommended Posts

Αλέξανδρε, άδεια αποπεράτωσης, για κάτι που έχει ήδη αδειοδοτηθεί νόμιμα και δεν μπορεί να γίνει λόγω λήξης ισχύος, δε μου φαίνεται λογικό ...

terry, δεν υπάρχει άλλη διαδικασία πλέον μόνον ο ν.4030.

 

Προσέξτε τι λέει η παρακάτω παράγραφος 6, του άρθρου 29 του ΝΟΚ :

 

Παρατείνεται η ισχύς των οικοδοµικών αδειών, ακόµη και αν έχουν λήξει, που εµπίπτουν στο πεδίο εφαρµογής της παραγράφου 3α του άρθρου 6 του από 8.7.1993 προεδρικού διατάγµατος (Δ΄795), έως και τις 31.12.2016, προκειµένου να ολοκληρωθούν οι όψεις και η τυχόν στέγη του κτιρίου και να ενταχθούν στην παρ. 4γ του άρθρου 6 του ν.4030/2011. Για τις εργασίες αυτές δεν απαιτείται έκδοση αναθεώρησης οικοδοµικής άδειας, παρά µόνον έγγραφη ενηµέρωση της αρµόδιας Υπηρεσίας Δόµησης, η οποία συνοδεύεται από δήλωση ανάληψης επίβλεψης από αρµόδιο µηχανικό και γνωστοποιείται στο οικείο αστυνοµικό τµήµα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό τι σημαίνει; ότι η άδεια μου ήταν σε ισχύ ως τις 31.12.2014 (2014 λέει ο νοκ και όχι 2016) με σκοπό να ολοκληρώσω όψεις, και έτσι να είμαι εντάξει ως προς τον 4030/2011.

Αρκεί να είχα κάνει έγγραφη ενημέρωση....που δεν έκανα. Και που είναι και λίγο χαζό, αφού μπορώ να αποδείξω με ένσημα ότι ήμουν "τελειωμένη" από πολύ πιο πριν, δηλαδή ότι ως τις 31.12.2014 είχα κάνει και όψεις.

 

Άρα γιατί μας κάνουν τη ζωή πιο πολύπλοκη;

Link to comment
Share on other sites

Ένα τελευταίο, προς ενημέρωση όλων μας:

 

Ν.4315/2014, Άρθρο 7, παρ 26

Η παρ. 6 του άρθρου 29 του ν. 4067/2012 αντικαθίσταται ως εξής: «6. Παρατείνεται η ισχύς των οικοδομικών αδειών, ακόμη και αν έχουν λήξει, που εμπίπτουν στο πεδίο  εφαρμογής της παραγράφου 3α του άρθρου 6 του από 8.7.1993 προεδρικού διατάγματος (Δ ́ 795), έως και τις 31.12.2016, προκειμένου να ολοκληρωθούν οι όψεις και η τυχόν στέγη του κτιρίου και να ενταχθούν στην παρ. 4γ του άρθρου 6 του ν. 4030/2011. Για τις εργασίες αυτές δεν απαιτείται έκδοση αναθεώρησης οικοδομικής άδειας, παρά μόνον έγγραφη ενημέρωση της αρμόδιας Υπηρεσίας Δόμησης, η οποία συνοδεύεται από δήλωση ανάληψης επίβλεψης από αρμόδιο μηχανικό και γνωστοποιείται στο οικείο αστυνομικό τμήμα.»

 

Άρα δίκιο είχες kan62 για το 2016, απλά αυτό αναφέρεται στον τελευταίο νόμο 4315/2014, όπου ουσιαστικά δίνουν παράταση άλλα 2 χρόνια...Πιστέυω, μετά από όοοολλλα αυτά, θα μπορώ να κάνω απευθείας παράταση ισχύος για αόριστο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Ένας λόγος που σου επισήμανα την αυτοψία από ΥΔΟΜ είναι και αυτός της ύπαρξης ή όχι  αυθαιρεσιών

που αλλάζει την μέχρι τώρα προταθείσα  διαδικασία ή οποία ισχύει μόνο για εντελώς νόμιμα κτίρια 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και φτάνουμε έτσι και στο δικό μου ερώτημα Βασίλη :

Τι γίνεται στην περίπτωση που στο παραπάνω ακίνητο υπάρχει και υπαγωγή του ν.4178 και ακόμη παραπέρα τμήμα της με δυνατότητα νομιμοποίησης ;

Εννοώ πως το αντιμετωπίζουν οι ΥΔΟΜ ...

Επίσης ο ν.4030 λέει για αυτοψία από ΕΔ ... ποιός κάνει την αυτοψία τελικά ;

Link to comment
Share on other sites

Ώπα...τι εννοείτε;

ότι αν έχω αυθαιρεσίες, κάποιες από τις οποίες είναι προς έκδοση αδείας και κάποιες προς νομιμοποίηση με επιβολή προστίμου,

τότε δεν μπορώ να πάρω παράταση για αόριστο χρόνο (και στη συνέχεια να θεωρήσω επιτέλους την άδεια);

Πώς διατυπώνεται αυτό στους νόμους, γιατί δυστυχώς το ακούω πρώτη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπε κανείς (προλαβαίνω και τον ΚΑΝΑ) ότι δε μπορείτε να πάρετε παράταση. Όλα γίνονται με τον ένα ή τον άλλο τρόπο τελικά.

Απλά ότι οι πιό περίπλοκες περιπτώσεις αυξάνουν το βαθμό δυσκολίας της πίστας

στην περιπέτεια νόμων και ερμηνειών τους που οδηγείται τελικά η δουλειά μας ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.