Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διατήρηση email της μορφής "@tee.gr"


sdim

Recommended Posts

Όπως θα γνωρίζετε όσοι έχετε συνδρομή στις υπηρεσίες ίντερνετ ΤΕΕ, το ΤΕΕ σταμάτησε να παρέχει νέες συνδρομές ADSL και μόλις λήξει η συνδρομή μας θα πρέπει είτε να πληρώνουμε 36.90€ είτε θα χάσουμε το email μας στο @tee.gr

Γνωρίζω πως το ΤΕΕ παρέχει ήδη δωρεάν υπηρεσίες email στα μέλη του στο MyTEE  ( http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE/MyTEΕ
), και παρατήρησα πως εξυπηρετούνται από τους ΙΔΙΟΥΣ SERVER!

Ο Server αποστολής email outgoing.teemail.gr και outgoing.tee.gr είναι ο ίδιος ( IP 212.70.194.241) Ο server λήψης email pop3.teemail.gr και incoming.tee.gr είναι ο ίδιος (IP 212.70.194.233)

Θεωρώ πως από την στιγμή που υπάρχει η δυνατότητα παρέχεται δωρεάν το email @teemail.gr, δεν είναι δύσκολο να γίνει το ίδιο και για το email @tee.gr .

Το επαγγελματικό email μας είναι μέρος της επαγγελματικής μας ταυτότητας. Η αλλαγή του επαγγελματικού email συνεπάγεται κόστος σε χρόνο και χρήμα.

- Οι επαγγελματικές κάρτες που έχουμε τυπώσει θα πάνε στα σκουπίδια.

- Όσοι έχουν επαγγελματική ιστοσελίδα και δεν έχουν τις τεχνικές γνώσεις να την ενημερώσουν θα πρέπει να πληρώσουν κάποιον για να την ενημερώσει με το νέο τους email.

- Όσοι έχουν το email τους στην ταμπέλα του γραφείου τους θα πρέπει να την αλλάξουν.

- Οι διαφημίσεις σε εφημερίδες, περιοδικά και ιστοσελίδες θα πρέπει να ενημερωθούν.

- Θα πρέπει να ενημερώσουμε το email μας όλες τις ιστοσελίδες όπου το έχουμε εισάγει κατά την εγγραφή (ενημερωτικές, επιστημονικές, κοινωνικής δικτύωσης, λίστες ενημέρωσης, κτλ).

- Θα πρέπει να περάσουμε από την αρχή τις ρυθμίσεις, τους φακέλους και τα φίλτρα ηλεκτρονικής αλληλογραφίας.

- Θα πρέπει να στείλουμε email σε όλη την λίστα διευθύνσεων με το ρίσκο κάποιοι από τους παραλήπτες να μην προσέξουν το email και να έχουν το παλιό, μη έγκυρο email, στην λίστα διευθύνσεών τους.

Για τους σημαντικούς πελάτες και συνεργάτες θα πρέπει να επικοινωνήσουμε και τηλεφωνικά.

- Όσοι έχουν email certificate θα πρέπει να αγοράσουν καινούργια γιατί τα παλιά θα γίνουν άκυρα με την αλλαγή του email.

Συνοπτικά, το email δεν είναι ένα πουκάμισο που μπορούμε να την αλλάξουμε όποτε θέλουμε. Το email είναι σαν την επαγγελματική μας στέγη, η αλλαγή του αντιστοιχεί με μετακόμιση του γραφείου μας.

Για τους παραπάνω λόγους οι περισσότεροι είμαστε αναγκασμένοι να συνεχίσουμε να χρησιμοποιούμε την τωρινή μας ηλεκτρονική διεύθυνση και θα πληρώσουμε τα 36,90€.

Το ποσό δεν είναι μεγάλο, απλά μου φαίνεται άδικο για παροχή ίδιων υπηρεσιών με την ίδια υποδομή κάποιοι να πληρώνουν  (@tee.gr) ενώ μπορούν να έχουν τις υπηρεσίες δωρεάν ( όπως γίνεται με το @teemail.gr).

 

Ποια η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ τρόμαξες και νομίζω άνευ λόγου.

Έχω εμαιλ (και) με κατάληξη @tee.gr  και δεν είχα ποτέ μου συνδρομή στο ιντερνέτ ΤΕΕ και τα ADSL του…

Οπότε κάνε ένα τηλέφωνο στο ΤΕΕ να επιβεβαιώσει ότι διατηρείς το εμαιλ που έχεις ή αν πρέπει να κάνεις και κάποια αίτηση.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Σε όσους είμαστε συνδρομητές των υπηρεσιών internet του TEE μας ήρθε email που μας ενημερώνει πως όσοι θέλουμε να κρατήσουμε το email μας θα πρέπει να τους ενημερώσουμε και η χρέωση θα είναι 36,90€/έτος.

 

Όπως προανάφερα δεν είναι σημαντικό ποσό αλλά το δωρεάν είναι προτιμότερο.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

περιέργο... τι να σου πω...

θα τσεκάρω τις επομενες ημέρες το @ΤΕΕ.gr μου αν είναι ακόμα ενεργό... Σπάνια κάνω χρήση του 

Link to comment
Share on other sites

Τα @tee.gr δινόντουσαν στους συνδρομητές της τράπεζας πληροφοριών και στους συνδρομητές ίντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σήμερα απενεργοποίησε το ΤΕΕ το e-mail μου ειχε καταληξη @tee.gr

Ισχύει και σε άλλους η έγινε σε μένα η αρχή ;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Προσπάθησα να μιλήσω με την υποστήριξη του ΤΕΕ και να ξεκινήσω ένα νέο λογαριασμό της μορφής [email protected] αλλά ή μεγάλωσα ή οι κανόνες δημιουργίας  password αποδείχτηκαν μάλλον περίπλοκοι ( ;;; ) ή δυσνόητοι .Έχασα ένα απόγευμα και έκανα τουλάχιστον 4-5 προσπάθειες για να επιλέξω password  με βάση τους κανόνες τους πριν  αποφασίσω ότι την δωρεάν προσφορά τους για το teemail την πετάω στα σκουπίδια και ξαλαφρώνω με την ενασχόληση με την πάρτη τους.Μίλησα και τηλεφωνικά με την τεχνική υποστήριξη αλλά διαπίστωσα ότι ο χρόνος μου ήταν χαμένος 😉 Δεν μιλάμε την ίδια γλώσσα .

Δεν πειράζει ... Αρκεί να μην απαιτηθεί e-mail του ΤΕΕ για να πάρω σύνταξη :) :) :)  . Σωθήκαμε λέμε 😂

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Αποφεύγετε να χρησιμοποιείτε τέτοια emails, όπως tee, ontenet κλπ.

Κινδυνεύετε να χάσετε την πρόσβαση σε αρχείο και σε άμεσα emails.

Προτιμήστε google, hotmail κλπ.

Edited by Παπλωματούχος Μηχανικός
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.