Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οι μηχανικοί Τ.Ε. έχουν υποχρέωση ασφάλισης στο ΤΣΜΕΔΕ?


Paul_Mix

Recommended Posts

Στην διακήρυξη λέει ότι πρέπει να υποβάλλουμε υπευθυνη δήλωση στον διαγωνισμό, όπου θα δηλώνουμε τα στελέχη της επιχείρησης τα οποία έχουν υποχρέωση ασφάλισης στο ΤΣΜΕΔΕ.

 

Οι μηχανικοί Τ.Ε. έχουν υποχρεώση ασφάλισης στο ΤΣΜΕΔΕ?

 

Link to comment
Share on other sites

oxi. Είναι προαιρετική η ασφάλιση στο τσμεδε.

 

Συνεπώς θα γράφει ο αδερφός σου "είμαι ο Γιώργος Γιωργόπουλος και είμαι ασφαλισμένες στο ΤΕΒΕ και δεν έχω υποχρέωση ασφάλισης στο ΤΣΜΕΔΕ" κάπως έτσι... ή αν τον εχεις στην εταιρεία, θα δηλώνεις εσένα που χεις υποχρεωση ασφάλισης στο τσμεδε και αυτόν πο χει υποχρεωση ασφαλισης στο τεβε.

Link to comment
Share on other sites

oxi. Είναι προαιρετική η ασφάλιση στο τσμεδε.

 

Συνεπώς θα γράφει ο αδερφός σου "είμαι ο Γιώργος Γιωργόπουλος και είμαι ασφαλισμένες στο ΤΕΒΕ και δεν έχω υποχρέωση ασφάλισης στο ΤΣΜΕΔΕ" κάπως έτσι... ή αν τον εχεις στην εταιρεία, θα δηλώνεις εσένα που χεις υποχρεωση ασφάλισης στο τσμεδε και αυτόν πο χει υποχρεωση ασφαλισης στο τεβε.

 

χρειαζεται να γινει αναφορα σε καποιον ΔΕΝ εχει υποχρεωση ασφαλισης στο ΤΣΜΕΔΕ?

 

θα στελεχωσω το ΜΕΕΠ μου με δυο μηχανικους Τ.Ε. - οι οποιοι δεν εχουν υποχρεωση ασφαλισης, ο ενας ειναι στο ΤΕΒΕ κι ο αλλος ομως ειναι στο ΤΣΜΕΔΕ.

 

θα γραφω στην Υπ Δηλ

Το στελεχος Ιωαννης Κ. δεν έχει υποχρεωση ασφαλισης στο ΤΣΜΕΔΕ κι ειναι ασφαλισμενος στο ΤΕΒΕ

Το στελεχος Αντωνης Δ. δεν εχει υποχρεωση ασφαλισης στο ΤΣΜΕΔΕ κι ειναι ασφαλισμενος στο ΤΣΜΕΔΕ?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

.., όπου θα δηλώνουμε τα στελέχη της επιχείρησης τα οποία έχουν υποχρέωση ασφάλισης στο ΤΣΜΕΔΕ. 

απορώ γιατί να γράψεις τα άλλα στελέχη (με ΤΕΒΕ-ΙΚΑ κλπ) ??

Link to comment
Share on other sites

Οι Μηχανικοί ΤΕ για να έχουν ΤΣΜΕΔΕ πρέπει να είναι ΕΔΕ δηλαδή να έχουν δικό τους ΜΕΕΠ. Άρα πως θα χρησιμοποιήσεις το ΜΕΚ του "Αντώνη";

Link to comment
Share on other sites

απορώ γιατί να γράψεις τα άλλα στελέχη (με ΤΕΒΕ-ΙΚΑ κλπ) ??

 

Κι εγώ έτσι το έχω καταλαβει, ότι αναφέρουμε μόνο τα στελεχη που εχουν υποχρεωση ασφαλισης στο ΤΣΜΕΔΕ, τα υπολοιπα στελεχη που ΔΕΝ εχουν υποχρεωση ασφάλισης στο ΤΣΜΕΔΕ δεν τα αναφερουμε καθολου. Φυσικα ομως προσκομιζουμε ασφαλιστικες ενημεροτητες (ΤΕΒΕ, ΙΚΑ, κλπ)

 

Οι Μηχανικοί ΤΕ για να έχουν ΤΣΜΕΔΕ πρέπει να είναι ΕΔΕ δηλαδή να έχουν δικό τους ΜΕΕΠ. Άρα πως θα χρησιμοποιήσεις το ΜΕΚ του "Αντώνη";

 

Ο Αντωνης Κ. ειχε καποτε δικο του ΜΕΕΠ, το οποιο ομως τωρα εχει ληξει, αλλα εχει παραμεινει ασφαλισμενος στο ΤΣΜΕΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν αυτό μπορεί να συμβαίνει. Αν ο Μηχανικός ΤΕ χάσει την ιδιότητα του ΕΔΕ χάνει και την δυνατότητα να ασφαλίζεται στο ΤΣΜΕΔΕ. Τέλος πάντων αυτό δεν έχει σχέση με αυτό που ρώτησες, απλά είπα να σε ενημερώσω για το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Ο Σταύρος έχει δίκιο. Οι ΤΕ γραφόμαστε στο ΤΣΜΕΔΕ μόνον ώς εδέ, αφού δεν είμαστε μηχανικοί, αλλά γανωτές.

 

Σταύρε, χρησιμοποιεί το ΜΕΚ του αντώνη, άσχετα τε πε τεβε τσμεδε.

 

Για να εχεις το κεφάλι σου ήσυχο, επειδή ολοι πιάνονται απο ένα σωρό *****κίες, γράψτα να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Αποψη μου. Αλλιως μπλέκεις με ενστάσεις, που μπορεί να τις κερδίσεις μεν, αλλά τζάμπα χρήματα και διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.