Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΑΠΥ ή ΤΠΥ;


Poleodomos-Xwrotaktis

Recommended Posts

Θα ήθελα αν ξέρει καποιος συνάδελφος να μου λύσει την εξής απορία:

Προσλήφθηκα απο μια νομαρχιακή αυτοδιοίκηση με σύμβαση έργου 1 έτους για παρακολούθηση ΓΠΣ ΚΑΙ ΣΧΟΟΑΠ ως πολεοδόμος-χωροτάκτης και δεν έχω εργαστεί ξανά στο παρελθόν.Μήπως ξέρετε αν θα χρειαστώ για την ΔΟΥ μόνο δελτίο παροχής υπηρεσιών,μόνο τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών ή μήπως και τα δυο;Πρέπει να είναι διπλότυπα ή τριπλότυπα;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστείς μόνο μπλοκάκι ΑΠΥ (Αποδείξεων Παροχής Υπηρεσιών), είτε διπλότυπο, είτε τριπλότυπο.

 

Απ' όσο γνωρίζω, το τριπλότυπο εξυπηρετεί το λογιστή που φτιάχνει τα λογιστικά σου (εάν τα αναθέσεις σε λογιστή και δεν τα κάνεις ο ίδιος τα λογιστικά), καθώς σκίζεις από το μπλοκάκι τριπλότυπων ΑΠΥ ένα αντίγραφο για κάθε απόδειξη και τις δίνεις στο λογιστή, κρατώντας εσύ το μπλοκάκι των ΑΠΥ για να κάνεις τη δουλειά σου (δηλ. να εκδώσεις νέες ΑΠΥ).

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

συναδελφοι θα ηθελα τα φωτα σας,

 

σε περιπτωση που καποιος συμφωνησει με τον εργοδοτη να του δινει 2000 ευρω (να κοστιζει συνολικα δηλαδη ..στα 2000 να περιλαμβανονται τα παντα εισφορες φπα κλπ) και να δουλευει με ΑΠΥ τι ακριβως μενει καθαρο;

 

εισφορες τσμεδε 220 το μηνα

και ΦΠΑ 20% επι του υπολοιπου;

αυτα;

Link to comment
Share on other sites

Αν 2.000 είναι η αμοιβή σου συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ, τότε έχουμε:

 

Καθαρή αμοιβή 1.680,67€ + 319,33€ (ΦΠΑ 19%) - 336,13€ (παρακράτηση φόρου 20%)

δηλαδή στο χέρι θα παίρνεις 1663,86€

 

Κάθε τρίμηνο θα αποδίδεις τα 3x319,33 = 957,99€ μείον τον ΦΠΑ των εξόδων σου.

 

Μια φορά το χρόνο (με τη λήψη του εκκαθαριστικού σου) θα παίρνεις επιστροφή 12μήνες x 336,13€ (παρακρατήσεις) = 4.033,56€ μείον το ποσό που θα έπρεπε να πληρώσεις στην εφορεία.

 

Φυσικά κάθε εξάμηνο πληρώνεις και το ΤΣΜΕΔΕ, που για κάτω 5ετίας είναι κάνα 1.200άρι περίπου.

 

Στα παραπάνω υπολογίζω 12 μισθούς, χωρίς δώρα κλπ...

 

Μήπως το 2.000 είναι αυτά που θα σου δίνει στο χέρι, δηλαδή:

2.020,20€ Αμοιβή + 383,84 ΦΠΑ19% - 404,04€ παρακράτηση = 2.000€ ???

Διευκρίνησε ποια είναι η καθαρή σου αμοιβή για να μην έχεις μπερδέματα...

Link to comment
Share on other sites

2000 θα ειναι το συνολικο κοστος του εργοδοτη για μενα.

 

μπορειτε λιγο να διευκρινεισετε τη διαφορα ΦΠΑ με φορο παρακρατησης

 

συγνωμη αλλα δεν το καταλαβαινω

 

το ΦΠΑ ειναι αυτο που δινω ουτως η αλλως ενω ο φορος παρακρατησης ειναι

 

αυτος που ισως ενα μερος του μου επιστραφει οταν ερθει η ωρα του

 

εκαθαριστικου αν εχω δειξει αναλογα εξοδα κλπ;

 

γνωριζει καποιος αν τα 2000 που θα κοστισω στον εργοδοτη μου τα παρω ως

 

μισθωτος (με προσληψη στην εταιρια) ποσα μου μενουν καθαρα στην

 

περιπτωση αυτη;

 

ευχαριστω πολυ για το χρονο σας

 

υγ κατι ακομα.το αφορολητο ειναι 12.000; δηλαδη εφοσον εχω εσοδα καθαρα στο χερι 1440*12=17280 σημαινει οτι θα πληρωσω φορο για τα 5280.σωστα;

 

(η υπολογιζω τα μεικτα για τον εκαθαριστικο δηλαδη 2000*12=24000;)

 

 

25% ειναι ο φορος για το ποσο αυτο;

 

στην κλιμακα 12000-25000 ισχυει αυτο;

 

δηλαδη 5280*0,25 =1320

 

και εφοσον εχει γινει παρακρατηση 12*336 =4033 θα εχω επιστροφη 4033- 1320 =2713 (στην περιπτωση που δεν δηλωσω εξοδα

 

καθολου αλλα)

 

καπως ετσι βγαινει;

Link to comment
Share on other sites

ο ΦΠΑ είναι 19% και τον αποδίδεις κάθε τρίμηνο

 

ο φόρος είναι 20% και ουσιαστικά τον προκαταβάλλεις που σημαίνει οτι στο τέλος (στη δήλωση) με βάση τον φόρο που έχεις ήδη προκαταβάλλει και τον φόρο που πρέπει να πληρώσεις θα βγεί αν έχεις χρωστούμενα ή επιστρεφόμενα στην εφορία (αν εισαι κάτω από το αφορολόγτο τα παίρνεις όλα πίσω)

 

από τα 2.000 που λες είναι κάπως έτσι τα πράγματα:

 

1680,67

319,33 ΦΠΑ (19% του 1680,67)

336,13 φόρος (20% του 1680,67)

 

Επομένως 2.000-319,33-336,13=1344,54

Από αυτό βγάλε και το ΤΣΜΕΔΕ και έχεις 13344,54-220=1124,54 καθαρά (για την ώρα).

 

Τώρα αν εσύ το τρίμηνο που πρέπει να αποδόσεις ΦΠΑ 319,33 έχεις αγοράσει και κάτι ΑΦΑΙΡΕΙΤΑΙ ο ΦΠΑ των αγορών σου από τον ΦΠΑ της αμοιβής σου.

Έτσι ή πληρώνεις τη διαφορά (αν ΦΠΑ αμοιβών > ΦΠΑ αγορών)

ή έχεις πιστωτικό για την επόμενο τρίμηνο (λεφτά πάντως δεν παίρνεις στο χέρι)

 

Επίσης το φορολογήσιμο εισόδημα προκείπτει με συντελεστές ανάλογα με την ΑΠΥ που θα κόψεις και όχι όπως λες.

 

Αυτά νομίζω!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αν εσύ το τρίμηνο που πρέπει να αποδόσεις ΦΠΑ 319,33 έχεις αγοράσει και κάτι ΑΦΑΙΡΕΙΤΑΙ ο ΦΠΑ των αγορών σου από τον ΦΠΑ της αμοιβής σου.

 

 

σαν ΦΠΑ εδω απο αγορες σε τι πραγματα μπορω να βαλω;

οτιδηποτε;

Link to comment
Share on other sites

 

υγ κατι ακομα.το αφορολητο ειναι 12.000; δηλαδη εφοσον εχω εσοδα καθαρα στο χερι 1440*12=17280 σημαινει οτι θα πληρωσω φορο για τα 5280.σωστα;

 

Το αφορολόγητο είναι 12.000 ευρώ για του μισθωτούς.

Για τους αυτοαπασχολούμενος (ελ. επαγγελματίες, επιτηδευματίες) είναι 10.500 ευρώ.

 

Όταν εργάζεσαι με ΑΠΥ είσαι αυτοαπασχολούμενος άρα το αφορλόγητο για το παράδειγμα σου είναι 10.500.

 

αυτό το συνολικό "17.280" θα το πολλαπλασιάσεις με τον ΜΣΚΚ (Μοναδικός Συντελεστής Καθαρού Κέρδους) της δραστηριότητας του μηχανικού.

 

Άρα 17280 * 0,72 = 12,441,60 ευρώ

θα φορολογηθείς για 12441,60 -10500= 1941,60 ευρώ

 

* "0,72"= 0,60 με προσαύξηση σε αυτό κατά 20%

"0,60" για παροχή υπηρεσιών μηχανικού (οποιασδήποτε ειδικότητας) σε οργανωμένο γραφείο

την προσαύξηση κατά 20% του "0,60" την επιβάλει ο προϊστάμενος της ΔΟΥ αν διαπιστώσει δυσαναλογία εσόδων-εξόδων. Με λίγα λόγια κάνε την από μόνος σου και από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.