Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σχέδιο κανονισμού ενεργειακής απόδοσης.


angelos

Recommended Posts

Ξέρει κανείς πότε ψηφίζεται και τι περιέχει ο συγκεκριμένος νόμος?Αρμόδιοι για τις μελέτες θα είναι οι πολιτικοί μηχανικοί ή άλλη ειδικότητα?

 

Καλώς τον, σε βρήκα και εδώ.

Μάλλον έχουμε τα ίδια ενδιαφέροντα.

Το παλεύουνε αλλά δεν συμφωνούνε ποιός θα πιάσει τις καρέκλες.

Θα κοιτάξω και εγώ το προτινόμενο link και ίσως τα ξαναπούμε.

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γνωρίζει παιδιά κανείς τι γίνεται με το θέμα των ενεργειακών επιθεωρητών ? ποιοι θα έχουν δικαίωμα τελικά ? γιατί κάτι παράξενα ακούγονται.

Link to comment
Share on other sites

Ο Νόμος θα έπρεπε να ισχύει από το 2006, αλλά η Ελλάδα πήρε παράταση μέχρι το 2009. Παρακολούθησα ένα σεμινάριο του ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ τον Μάϊο του 2007 και σας αποστέλω κομμάτια από τις σημειώσεις αυτού.

pages_from_energiaki_apod__2007_207_213_926.pdf

pages_from_energiaki_apod__2007_1_2_204.pdf

pages_from_energiaki_apod__2007_54_56_898.pdf

Link to comment
Share on other sites

Τι παράξενα, δεν έχω πάρει μυρωδιά;

 

Ακούστηκε, αλλά μάλλον ειναι ραδιο-αρβύλα ότι δικαίωμα ενεργειακού επιθεωρητή θα έχουν μόνο διπλωματούχοι μηχανολόγοι και ηλεκτρολόγοι μηχανικοί, όπως και πολιτικοί μηχανικοί και κανεις αλλος σε 1η φαση. ΚΑνεις δεν ξερει ομως τι ειναι αληθεια πια.

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία ενημέρωση είναι για τον Ιανουάριο του 2009 και η διαδικασία που θα ακολουθείται από την έκδοση της αδείας μέχρι την επιθεώρηση και τελικά την πιστοποίηση του κτιρίου είναι αυτή που αναφέρεται στο αρχείο "Ενεργειακή Μελέτη και Πιστοποίηση" που έχω παραθέσει παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ έχω ανεβάσει τον Κανονισμός Ορθολογικής Χρήσης και Εξοικονόμησης Ενέργειας (ΚΟΧΕΕ) που ψηφίστηκε το 1998 και θα ισχύσει από το 2009!!!!
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.