Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σχέδιο κανονισμού ενεργειακής απόδοσης.


angelos

Recommended Posts

Για να σου πω τι προκαλεί έκπληξη σε μένα θα πρέπει να αναλύσουμε προγράμματα σπουδών, επ. δικαιώματα, απαιτήσεις ΤΕΕ (Master) κτλ κ θα χάναμε κάθε νόημα στη συζήτηση. Όπως είπα θα προσβληθεί το παραπάνω σχέδιο ακόμα κ από την ίδια τη ΔΑΚΕ Μηχανικών ΤΕ (σύμφωνα με δηλώσεις της) οπότε δώρον άδωρον. Εγώ πάντως επειδή βλέπω να χρονίζει το παραπάνω σχέδιο βλέπω οι ενδιαφερόμενοι να γίνονται επιθεωρητές πχ στη Βουλγαρία σε 1η φάση...

Link to comment
Share on other sites

Eγω πάλη από μερίας μου , θα ήθελα να εκφράσω την θλίψη μου και την οδείνη μου για τον χτεσινό χαμό του νεαρού αγωνιστή απο τις σφαίρες των *********** και με αφορμή το γεγονός αυτό θα ήθελα να αναφέρω " ότι ο αγώνας τώρα ξεκινάει .Καλό όλους τους συναδέλφους σε συσπίροσει απο(ΠΑΣΠ ,ΚΝΕ) ,να διεκδικήσουμε τα δικαιώματα μας από το τεχνοκρατικό καθεστός της Ν.Δ" ******* ***** ********

 

Κόκκινη κάρτα για παράβαση του Κανόνα Συμμετοχής Νο.4 και των Όρων Εγγραφής Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Με τις απαιτήσεις που θέτει το σχέδιο του Π.Δ. για την εγγραφή στο Μητρώο Ενεργειακών Επιθεωρητών οι διπλωματούχοι μηχανικοί εξισώνονται προς τα κάτω με τους πτυχιούχους μηχανικούς και τους λοιπούς αποφοίτους ΑΕΙ.

 

Παρά τα 5 έτη σπουδών των διπλωματούχων μηχανικών, ισχύουν ακριβώς οι ίδιες απαιτήσεις για την εγγραφή τους στο Μητρώο με τους λοιπούς πτυχιούχους ΑΕΙ και ΤΕΙ!!!

 

Αναγκάζουν δηλαδή το Διπλωματούχο Μηχανικό να έχει επιπρόσθετες μεταπτυχιακές σπουδές (πέραν των 5ετών σπουδών για την απόκτηση διπλώματος), να παρακολουθήσει τα σεμινάρια του ΙΕΚΕΜ-ΤΕΕ και να περάσει με επιτυχία τις σχετικές εξετάσεις. Για τους λοιπούς πτυχιούχους ΑΕΙ-ΤΕΙ είναι λογική η απαίτηση να αποδείξουν ότι είναι σχετικοί με το αντικείμενο, θέτοντας ως προϋπόθεση τις μεταπτυχιακές σπουδές σε ενεργειακά θέματα κτιρίων, την παρακολούθηση σεμιναρίων και την επιτυχία σε σχετικές εξετάσεις για τη λήψη της πιστοποίησης.

 

Για ακόμη μια φορά απαξιώνονται οι 5ετείς σπουδές των διπλωματούχων μηχανικών, αμφισβητούνται οι γνώσεις τους και ποδοπατούνται τα κατοχυρωμένα επαγγελματικά τους δικαιώματα στον τομέα των κτιριακών εγκαταστάσεων!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω πως ένας ΜΜ ΤΕ είναι περισσότερο ικανός να επιθεωρήσει ενεργειακά μια εγκατάσταση ΘΨΚ από έναν ΗΜΜΥ με ροή μη ενεργειακή.

Το πρόβλημα είναι πως τα επ. δικαιώματα στο κλάδο των μηχανικών είναι τελείως αλαλούμ...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι για το ζουμή της υπόθεσης και να μην μαλώνουμε τσάμπα.

Στο Άρθρο 10 που μιλάει για τις Αμοιβές εγω δεν βλέπω ποσά βλέπω τελίτσες (..... ευρώ). Τι παίζει? Όχι τίποτα άλλο εγώ σε αυτή την υπόθεση έριξα όλο το βάρος των σπουδών μου (κατεύθυνση στο 5 έτος, διπλωματική) και στη συνέχεια σεμινάρια άλλα από ότι μαθαίνω μιλάμε για ψίχουλα.

we'll see...

Link to comment
Share on other sites

Είναι σχέδιο νόμου. Τώρα όσον αφόρά την εξίσωση προς τα κάτω των διπλωματούχων, και τις απαιτήσεις για τους ΤΕ (όπως εμένα πχ) ......

12 χρόνο στον χώρο την Η/Μ εγκαταστάσεων και ο Π.Μ μπορεί να κάνει έλεγχο σε λέβητα? Ο χημικός μηχανικός ? ο αρχιτέκτωνας? Μην λέμε οτι θέλουμε!!

Link to comment
Share on other sites

Αν το διάβασες θα κατάλαβες πως αν δεν έχεις master ΚΑΙ δεν έχεις κάνει συγκεκριμένα ενεργειακές επιθεωρήσεις, δε ξέρεις τίποτα! Είτε μάτωσαν τα χέρια σου αυτά τα 12 χρόνια ή έπαιζες τάβλι το ίδιο είναι...

Link to comment
Share on other sites

Είναι σχέδιο νόμου. Τώρα όσον αφόρά την εξίσωση προς τα κάτω των διπλωματούχων, και τις απαιτήσεις για τους ΤΕ (όπως εμένα πχ) ......

12 χρόνο στον χώρο την Η/Μ εγκαταστάσεων και ο Π.Μ μπορεί να κάνει έλεγχο σε λέβητα? Ο χημικός μηχανικός ? ο αρχιτέκτωνας? Μην λέμε οτι θέλουμε!!

Για τον Πολιτικό Μηχανικό και τον Αρχιτέκτονα συμφωνώ (για τον έλεγχο στο λέβητα). Αλλά ο Χημικός Μηχανικός δεν μπορεί; Μήπως δεν γνωρίζεις με τι ασχολούνται και τι ακριβώς πρόγραμμα σπουδών έχουν;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που κοίταξα το πρόγραμμα σπουδών τους πάντως δεν είδα μαθήματα που να δικαιολογούν έλεγχο σε εγκαταστάσεις ΘΨΚ. Από ότι διάβασα έχουν δικαίωμα σε ενεργειακές μελέτες αλλά τι θα πει αυτό; Μπορεί να μπει σε ένα λεβητοστάσιο κ να βγάλει άκρη; Αν δεν ξέρεις να εγκαταστήσεις ένα σύστημα πως ξέρεις να το επιθεωρήσεις; Προφανώς με ένα σύστημα "τυφλοσούρτη" αλλά δε θεωρείται ότι κάνεις επιστημονική δουλειά τότε.

Πάντως από τη στιγμή που το σχέδιο ζητάει κ master πάνω στο αντικείμενο τότε ΟΚ. Απλά δε μπορώ να καταλάβω ο πχ ΜΜ ΠΕ/ΤΕ γιατί πρέπει να έχουν master πάνω στο αντικείμενο που έχουν σπουδάσει.

΄Η υπολογίζουν ότι ο Στυλλιανίδης θα κάνει τη χάρη στα Πολυτεχνεία κ θα τους δίνει το master τσάμπα, άρα βρήκαν ακόμα ένα τρόπο να είναι όλοι οι Μηχανικοί ΠΕ Επιθεωρητές αλλά ελάχιστοι ΤΕ ή υποβαθμίζουν τα πτυχία μας λέγοντας ότι χωρίς master δεν μπορείς να επιθεωρήσεις ένα λεβητοστάσιο. Σημειωτέων είναι οι ίδιοι που φωνάζουν για την υποβάθμιση των πτυχίων μας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.