Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχέδιο κανονισμού ενεργειακής απόδοσης.


angelos

Recommended Posts

Δεν έχω διαβάσει τον κανονισμό (δεν ξέρω αν έχει δημοσιευθεεί κιόλας!) Ενεργειακών Επιθεωρητών.Πάντως αν και οι εξετάσεις φαντάζουν ένα καλό -αρχικά- στάδιο πιστοποίησης των όσων υποτίθεται ότι ξέρουμε όλοι μας εδώ μέσα(!) -και όχι μόνο-,πρέπει να αποφανθεί ποιες ειδικότητες Μηχανικών μπορούν να συμμετέχουν σε αυτήν τη "πίττα".Αλίμονο,αν θεωρήσει κάποιος πως ένα Μηχανικός υπερισχύει κάποιου άλλου.Απλώς,ας οριστεί ποιοι είναι οι άμεσα εμπλεκόμενοι βάσει επιστημονικών θεωρήσεων. Και ας μην γελιόμαστε...Προσωπικά (και δεν θέλω να θίξω κανέναν) πιστεύω πως οι Μηχανολόγοι,Ηλεκτρολόγοι και Πολιτικοί Μηχανικοί υπερτερούν σε αυτό που ονομάζεται Ενεργειακός Επιθεωρητής.Άλλωστε,ας μην ξεχνάμε πως από το παρελθόν ο Αρχιτέκτων (μια ιδιαίτερα ευυπόληπτη ειδικότητα) αναφέρόταν κυρίως ως Καλλιτέχνης και όχι ως Μηχανικός...δεν μπορεί να υπερτερεί ενός Μηχανολόγου,Ηλεκτρολόγου και Πολιτικού Μηχανικού στην εν λόγω θέση που σαφώς έκαναν και περισσότερα μαθήματα ενεργειακού χαρακτήρα...(πάντα χωρίς να θέλω να είναι εριστικός προς αυτούς).Απλά θεωρώ και εγώ πως είναι περισσότερο Καλλιτέχνες...(πράγμα που τους τιμά άλλωστε).

Αυτά...και οψόμεθα...

Link to comment
Share on other sites

@Petrovich

 

Το ποιος είναι πιο κατάλληλος για ενεργειακός επιθεωρητής είναι μεγάλη συζήτηση. Βασικά εξαρτάται από το τι τον θέλεις τον ενεργειακό επιθεωρήτη. Για να επιθεωρεί τα κτίρια και να κρίνει την ενεργειακή συμπεριφορά τους? Ή για να υπογράφει μία φασόν έκθεση, παίρνοντας μια στάνταρ αμοιβή?

 

Για το ποιος έχει πραγματικά γνώσεις επί αυτού τώρα, άποψη μου είναι ότι, καλώς ή κακώς, μόνο ο μηχανολόγος μπορεί να έχει μια τέτοια θέση.

 

Διευκρινίζω ότι αυτό αφορά κυρίως τα υφιστάμενα κτίρια, όπου βρίσκεται και το ψωμί της υπόθεσης. Όσον αφορά τα νεόδμητα τώρα, η σημαντικότερη ειδικότητα νομίζω ότι είναι αυτή του Αρχιτέκτονα Μηχανικού (και ενδεχομένως καλλιτέχνη :wink: :wink: :wink: ). Αν δε σχεδιαστεί σωστά το σπίτι, ότι και να του βάλεις, δεν...

 

Οι πολιτικοί μηχανικοί μπορούν να γίνουν ενεργειακοί επιθεωρητές, όσο και οι άλλες ειδικότητες μπορούν να κάνουν στατικά.

 

____________________________________________

edit

Σημείωση. Αυτό δε σημαίνει ότι κάποιος αν ασχοληθεί δε μπορεί να μάθει το αντικείμενο του ενεργειακού σχεδιασμού. Αναφέρομαι στα προγραμματα σπουδών.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ πως ο Μηχανολόγος Μηχανικός είναι πιο κοντά σε αυτό που ονομάζεται Ενεργειακός Επιθεωρητής. Άλλωστε,είναι ο βασικός υπογράφων της μελέτης θερμομόνωσης (για να μην αναφέρω και θέρμανσης,ψύξης-κλιματισμού,ύδρευσης,ηλεκτρολογικών κτλ) που είναι βασική μελέτη πλέον.Αλλά,φυσικά και ο Ηλεκτρολόγος έχει δικαιώματα αφού η ηλεκτρική ενέργεια βασικά είναι το άμεσο αντικείμενό του.Τώρα για τον Πολιτικό Μηχανικό δεν θα πω..τα έχουν πάρει όλα.Πάντως θεωρώ πως σίγουρα έχουν έναν λόγο και αυτοί αν θεωρήσουμε πως έχουν και οι Αρχιτέκτονεςς-Καλλιτέχνες...

:roll:

Link to comment
Share on other sites

Το λυπηρο κατ'εμε ειναι οτι θα προκειται για αλλο ενα "χαρτι" χωρις ουσια, αναμεσα σε αλλα τοσα. Οι πολυκατοικιες και τα δημοσια κτιρια θα συνεχιζουν κανονικα και με πτυχιο να βρισκονται αναμεσα στα πιο ενεργοβορα σε ολη την ΕΕ.. Ενεργοβορα all year long φυσικα :(

 

Οσο αφορα για το ποια ειδικοτητα ειναι πιο καταλληλη θα συμφωνησω με τους παραπανω. Μηχ.μηχ για ελεγχο υφισταμενων και πολυ πολυ πολυ σημαντικη η συνεισφορα του αρχιτεκτονα σε νεοανεγειρομενα κτιρια.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τον αρχιτέκτονα δεν το κατάλαβα. Αφού ενεργειακή πιστοποίηση θα δίνετε από 3ο, κ όχι από αυτόν που έκανε τη μελέτη/κατασκευή. Θα μπορεί να πιστοποιεί ένας αρχιτέκτονας τη δουλειά ενός άλλου καλύτερα από ένα ΜΜ;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τον αρχιτέκτονα δεν το κατάλαβα. Αφού ενεργειακή πιστοποίηση θα δίνετε από 3ο, κ όχι από αυτόν που έκανε τη μελέτη/κατασκευή. Θα μπορεί να πιστοποιεί ένας αρχιτέκτονας τη δουλειά ενός άλλου καλύτερα από ένα ΜΜ;

Ούτε και εγώ καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοείς. Αυτό που είπα είναι ότι η συνεισφορά του σωστού Αρχιτεκτονικού Σχεδιασμού (για τον οποίο πλεόν αρμόδιος είναι ο Αρχιτέκτονας Μηχανικός) στην ενεργειακή συμπεριφορά ενός κτιρίου είναι μεγαλύτερη από τις μηχανολογικές μελέτες

 

Με ποιο απλά λόγια. Ένα σωστά σχεδιασμένο κτίριο εξοικονομεί ενέργεια το χειμώνα εκμεταλλευόμενο τα ηλιακά κέρδη, το καλοκαίρι εκμεταλλευόμενο το φυσικό δροσισμό (μεγάλη θερμική μάζα + σωστά τοποθετημένα ανοίγματα), όλο το χρόνο ηλεκτρική ενέργεια εκμεταλλευόμενο τον ηλιασμό κτλ. Σε όλα τα παραπάνω δεν εμπλέκεται παρά μόνο ο σχεδιαστής - Αρχιτέκτονας του κτιρίου. Ο Μηχανολόγος είναι αυτός που στη συνέχεια θα έρθει και θα "ποσοτικοποιήσει" αυτά που σχεδίασε ο Αρχιτέκτονας.

 

Το αν οι Αρχιτέκτονες Μηχανικοί (επιμένω εγώ...) παίρνουν τις γνώσεις από τις σχολες τους για να ενσωματώσουν τα παραπάνω αποτελεί ένα ερώτημα.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα παρακολουθησει σχετικο με τη πιστοποιηση σεμιναριο απο το αστεροσκοπειο Αθηνων και εγινε και εφαρμογη σχετικου λογισμικου που υπαρχει.

Στα συνθετα κτιρια με απαιτησεις αυξημενες μηχανολογικων π.χ μεγαλα νοσοκομεια, γραφεια κτλ χάνεις αρχικα την μπαλα.

Καποιοι μηχανολογοι που προφανως ειχαν ασχοληθει ξανα εμοιαζαν να μπορουσαν να ανταπεξελθουν.

Πιστευω οτι καλο θα ηταν να μπουν πιο αυστηρα κριτηρια για να μειωθει ο αριθμος σε αυτους που πραγματικα ενδιαφερονται για το αντικειμενο, π.χ να γινουν σεμιναρια με εξετασεις στο τελος ακριβως πανω στο συγκεκριμενο αντικειμενο, ή να ζητειται και καποιο σχετικο μεταπτυχιακο!

Π.χ εγω ειμαι πολιτικος μηχανικος παρακολουθω μεταπτυχιακο με θεμα τον περιβαλλοντικο σχεδιασμο κτιριων που πιθανον και να μου δωσει τα καταλληλα εφοδια πιθανον και οχι, επισης υπαρχουν αρχιτεκτονες που ασχολουνται σοβαρο με τον πρασινο σχεδιασμο γιατι να αποκλειστουν..;

Ας μπουν καποιες αυστηρες εξετασεις για ολους!

Αν δεν μπουν τοτε ναι οι πιο καταλληλοι για πορισματα και μονο ειναι οι μηχανολογοι.

Και το σημαντικοτερο ας εκπαιδευτουν οι αρχιτεκτονες στο πρασινο σχεδιασμο γιατι αλλιως τι να την κανεις την νεκροψια απο τον μηχανολογο εκ των υστερων;

Τον προσανατολισμο, τα ανοιγματα και τα χρησιμοποιούμενα υλικα τα επιλεγη αυτος που κανει τον αρχιτεκτονικο σχεδιασμο του κτιριου ολα τα υπολοιπα απαιτουν καταναλωση ενεργειας.

Και για να καταληξω προτεινω να μεινει ανοιχτο το αντικειμενο σε μηχανολογους - πολιτικους- αρχιτεκτονες μπας και ευαισθητοποιθουν και λιγο ολες οι ειδικοτητες μεσω της ενασχολησης, αλλα να μπουν και αυστηρα κριτηρια για το ποιος θα κανει τους ελεγους αλλιως θα καταληξει ενα ακομα χαρτι που δεν διαβαζει ούτε αυτος που το γραφει!

Link to comment
Share on other sites

Ειχα παρακολουθησει σχετικο με τη πιστοποιηση σεμιναριο απο το αστεροσκοπειο Αθηνων και εγινε και εφαρμογη σχετικου λογισμικου που υπαρχει.

Στα συνθετα κτιρια με απαιτησεις αυξημενες μηχανολογικων π.χ μεγαλα νοσοκομεια, γραφεια κτλ χάνεις αρχικα την μπαλα.

Καποιοι μηχανολογοι που προφανως ειχαν ασχοληθει ξανα εμοιαζαν να μπορουσαν να ανταπεξελθουν.

Πιστευω οτι καλο θα ηταν να μπουν πιο αυστηρα κριτηρια για να μειωθει ο αριθμος σε αυτους που πραγματικα ενδιαφερονται για το αντικειμενο, π.χ να γινουν σεμιναρια με εξετασεις στο τελος ακριβως πανω στο συγκεκριμενο αντικειμενο, ή να ζητειται και καποιο σχετικο μεταπτυχιακο!

Π.χ εγω ειμαι πολιτικος μηχανικος παρακολουθω μεταπτυχιακο με θεμα τον περιβαλλοντικο σχεδιασμο κτιριων που πιθανον και να μου δωσει τα καταλληλα εφοδια πιθανον και οχι, επισης υπαρχουν αρχιτεκτονες που ασχολουνται σοβαρο με τον πρασινο σχεδιασμο γιατι να αποκλειστουν..;

Ας μπουν καποιες αυστηρες εξετασεις για ολους!

Αν δεν μπουν τοτε ναι οι πιο καταλληλοι για πορισματα και μονο ειναι οι μηχανολογοι.

Και το σημαντικοτερο ας εκπαιδευτουν οι αρχιτεκτονες στο πρασινο σχεδιασμο γιατι αλλιως τι να την κανεις την νεκροψια απο τον μηχανολογο εκ των υστερων;

Τον προσανατολισμο, τα ανοιγματα και τα χρησιμοποιούμενα υλικα τα επιλεγη αυτος που κανει τον αρχιτεκτονικο σχεδιασμο του κτιριου ολα τα υπολοιπα απαιτουν καταναλωση ενεργειας.

Και για να καταληξω προτεινω να μεινει ανοιχτο το αντικειμενο σε μηχανολογους - πολιτικους- αρχιτεκτονες μπας και ευαισθητοποιθουν και λιγο ολες οι ειδικοτητες μεσω της ενασχολησης, αλλα να μπουν και αυστηρα κριτηρια για το ποιος θα κανει τους ελεγους αλλιως θα καταληξει ενα ακομα χαρτι που δεν διαβαζει ούτε αυτος που το γραφει!

 

palex καλησπέρα

 

μήπως εννοείς το λογισμικό EPA-NR ?! Το έχεις δουλέψει καθόλου ?

Link to comment
Share on other sites

Ειχα παρακολουθησει σχετικο με τη πιστοποιηση σεμιναριο απο το αστεροσκοπειο Αθηνων και εγινε και εφαρμογη σχετικου λογισμικου που υπαρχει.

Στα συνθετα κτιρια με απαιτησεις αυξημενες μηχανολογικων π.χ μεγαλα νοσοκομεια, γραφεια κτλ χάνεις αρχικα την μπαλα.

Καποιοι μηχανολογοι που προφανως ειχαν ασχοληθει ξανα εμοιαζαν να μπορουσαν να ανταπεξελθουν.

Πιστευω οτι καλο θα ηταν να μπουν πιο αυστηρα κριτηρια για να μειωθει ο αριθμος σε αυτους που πραγματικα ενδιαφερονται για το αντικειμενο, π.χ να γινουν σεμιναρια με εξετασεις στο τελος ακριβως πανω στο συγκεκριμενο αντικειμενο, ή να ζητειται και καποιο σχετικο μεταπτυχιακο!

Π.χ εγω ειμαι πολιτικος μηχανικος παρακολουθω μεταπτυχιακο με θεμα τον περιβαλλοντικο σχεδιασμο κτιριων που πιθανον και να μου δωσει τα καταλληλα εφοδια πιθανον και οχι, επισης υπαρχουν αρχιτεκτονες που ασχολουνται σοβαρο με τον πρασινο σχεδιασμο γιατι να αποκλειστουν..;

Ας μπουν καποιες αυστηρες εξετασεις για ολους!

Αν δεν μπουν τοτε ναι οι πιο καταλληλοι για πορισματα και μονο ειναι οι μηχανολογοι.

Και το σημαντικοτερο ας εκπαιδευτουν οι αρχιτεκτονες στο πρασινο σχεδιασμο γιατι αλλιως τι να την κανεις την νεκροψια απο τον μηχανολογο εκ των υστερων;

Τον προσανατολισμο, τα ανοιγματα και τα χρησιμοποιούμενα υλικα τα επιλεγη αυτος που κανει τον αρχιτεκτονικο σχεδιασμο του κτιριου ολα τα υπολοιπα απαιτουν καταναλωση ενεργειας.

Και για να καταληξω προτεινω να μεινει ανοιχτο το αντικειμενο σε μηχανολογους - πολιτικους- αρχιτεκτονες μπας και ευαισθητοποιθουν και λιγο ολες οι ειδικοτητες μεσω της ενασχολησης, αλλα να μπουν και αυστηρα κριτηρια για το ποιος θα κανει τους ελεγους αλλιως θα καταληξει ενα ακομα χαρτι που δεν διαβαζει ούτε αυτος που το γραφει!

 

palex καλησπέρα

 

μήπως εννοείς το λογισμικό EPA-NR ?! Το έχεις δουλέψει καθόλου ?

ναι αυτο εννοω, μου το εδωσαν σε cd μαζι με το σεμιναριο που ειχε ενα κοστος σχετικα μικρο, αν επικοινωνεισετε με το ΙΕΠΒΑ θα σας βοηθησουν.

Δεν το δουλεψα, μονο στο σεμιναριο, δεν ειναι τιποτα φοβερο απλα θελει και αυτο το χρονο του να ασχοληθεις, πολλα κουτακια που συμπληρωνεις ενα σωρο παραμετρους και πρεπει να ξερεις τι ακριβως σου ζηταει να συμπληρωσεις μην μπερδευτεις, ενω υπαρχουν και καποιες σταθερες που τις δεχεσαι ψιλοαυθαιρετα, αυτες ειναι οι αναμνησεις μου!

Link to comment
Share on other sites

To Αστεροσκοπείο αν θυμάμαι καλά συμμετείχε στη δημιουργία δύο προγραμμάτων : το EPA-NR και το EPA-ED. Το πρώτο είναι για κτίρια εκτός κατοικιών (Νon Residential) και το δεύτερο είναι για κατοικίες (Existing Domestic). Στη δημιουργία αντίστοιχου προγράμματος έχει συμμετάσχει και το ΚΑΠΕ (EPIQR).

 

http://www.epa-ed.org/

http://www.epa-nr.org/

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.