Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νέοι Κωδικοί Αριθμοί Δραστηριότητας 2009 (ΚΑΔ)


nena

Recommended Posts

Αν και φρέσκος πολ. μηχ., δήλωσα μόνο έναν, τον 71120000 (Δραστηριότητες μηχανικών και συναφείς δραστηριότητες παροχής τεχνικών συμβουλών), το οποίο τα περιλαμβάνει όλα (εξού και τα τέσσερα μηδενικά στο τέλος, μιας και οι ΚΑΔ ακολουθούν την θεωρία των κλαδιών του δέντρου - δεν θυμάμαι το επιστημονικό της όνομα).

Το 71121000 (Υπηρεσίες μηχανικών) "υπάγεται" στο γενικό μιας και αρχίζει να το ειδικεύει (το 1000 που αντικατέστησε το 0000 και πλέον έχει μόνο τρία μηδενικά στο τέλος - πάλι γενικό είναι αλλά έχεις χάσει ήδη μερικά).

Έτσι, οτιδήποτε είναι της μορφής 71121ΧΧΧ (τρία χ) καλύπτεται από τον 71121000, αλλά δεν καλύπτεται από το 7112ΧΧΧΧ (τέσσερα χ), εξού και το 71120000 η καλύτερη επιλογή :)

Link to comment
Share on other sites

μαλλον κι εγω αυτον θα δηλωσω.

 

αυτη η μεταβολη ομως με το Μ2 δεν πιστευω να επιφερει αλλαγες στην εναρξη μου.

 

δλδ κατι σαν 'αλλαξες επαγγελμα'...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις και καινουριους.

 

@Sundance

Εγώ δήλωσα τον 71121000--> Υπηρεσίες μηχανικών και τον 71120000-->Δραστηριότητες μηχανικών και συναφείς δραστηριότητες παροχής τεχνικών συμβουλών

 

Είναι ότι πιο γενικό υπάρχει για τους μηχανικούς

 

 

Δεν υπήρχε λόγος για τον πρώτο. Ο δεύτερος ΚΑΔ που δίνεις, καλύπτει τα πάντα καθώς είναι γενικότερος. Δεν είναι απαραίτητο επίσης να έχουμε σώνει και καλά δευτερεύοντα ΚΑΔ.

Δευτερεύοντα ΚΑΔ ας πούμε θα βάλω εγώ, επειδή ασκώ και δραστηριότητα που ξεφεύγει τελειώς από την 71.12 (...κατά το υπουργείο οικονομικών) δηλαδή τον σχετικό με εκτιμήσεις ακινήτων που μόλις προέβλεψαν και που κατηγοριοποίησαν στα "μεσιτικά".

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δευτερεύοντα ΚΑΔ ας πούμε θα βάλω εγώ, επειδή ασκώ και δραστηριότητα που ξεφεύγει τελειώς από την 71.12 (...κατά το υπουργείο οικονομικών) δηλαδή τον σχετικό με εκτιμήσεις ακινήτων που μόλις προέβλεψαν και που κατηγοριοποίησαν στα "μεσιτικά".

 

1.Και ποιές δραστηριότητες ξεφεύγουν τελείως απο τον γενικό ΚΑΔ 71.12 (...κατά το υπουργείο οικονομικών).Θέλω να πω δηλαδή,γιατί να μη δηλώσει κάποιος την κύρια δραστηριότητα 71121000 Υπηρεσίες Μηχανικών και να τελειώνει?Με αυτήν είμαστε οκ αν κάνουμε μελέτες αρχιτ/κων ,στατικών κ.λ.π. και διατηρούμε τεχνικό γραφείο ?

 

2.Μεχρι πόσους ΚΑΔ μπορούμε να δηλώσουμε?

Link to comment
Share on other sites

Και γω αυτόν έχω (Υπηρεσίες Λοιπών Μηχανικών) και πρέπει να κάνω την αντιστοιχία με τον καινούριο (Υπηρεσίες Μηχανικών).Απλά σκεφτόμουν μήπως απαιτείται να δηλωθεί και κάποιος πρόσθετος.Thanks dratsiox.

Link to comment
Share on other sites

sundance δεν το χω τωρα μπροστά μου,αλλα θυμάμαι οτι το παλιό λέει Υπηρεσίες Λοιπών Μηχανικών ενώ το νέο Υπηρεσίες Μηχανικών.

Link to comment
Share on other sites

τελικα αυτο με την περαιωση δεν παιζει?

 

βαζεις οσους κωδικους θες χωρις καποια περαιτερω επιπλοκη?

 

 

Eγώ τα άλλαξα πριν 3 μήνες.Έχω μία κύρια , μία βοηθητική , δύο δευτερεύουσες και μία λοιπή.

Νομίζω ότι εφόσον έχεις ένα Α.Φ.Μ. θα πληρώσεις (αν θες) μία φορά περαίωση.Αν είσαι μέλος σε καμία Ο.Ε. ,Ε.Τ.Ε. Α.Τ.Ε. κατασκευαστική , λογικά θα πληρώσει και η εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.