Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νέοι Κωδικοί Αριθμοί Δραστηριότητας 2009 (ΚΑΔ)


nena

Recommended Posts

5 ώρες πριν, laxanos said:

41200000: Κατασκευαστικές εργασίες κτιρίων για κατοικίες και μη

 

 

5 ώρες πριν, laxanos said:

41200000: Κατασκευαστικές εργασίες κτιρίων για κατοικίες και μη

Ευχαριστω και για ανακαινισεις κατοικιων εχει αλλο ΚΑΔ

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω όχι! αυτός είναι ο πλέον γενικός ΚΑΔ για ότι εχει να κανει με κατασκευες κατοικιών. Υπαρχουν και περαν αυτου

πιο εξειδικευμένοι τους οποίους του εμπεριέχει. Γενικά, όπου δεις πολλά μηδενικά είναι γενικός ο ΚΑΔ.

Δες εδώ που χει τα πάντα για μηχανικούς:

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/teetkm/EPAGGELMATIKA/XRHSIMES_PLIROFORIES/KAD_2008.pdf

Edited by laxanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι. Κατασκευαστική εταιρεία με ΚΑΔ μηχανικών και κατασκευαστικούς και όχι εμπόριο μπορεί να αναλάβει προμήθειες πχ παγκακιών ή συναφών πραγμάτων; Προφανώς το ΔΑ  και η παράδοση θα γίνεται κατευθείαν στο χώρο του πελάτη και δεν θα περνάει μέσα από μας. Ή είναι υποχρεωτικό να προστεθούν ΚΑΔ εμπορίου; οι λογιστές δίνουν αντικρουόμενες απαντήσεις. Ευχαριστώ πολύ.

Edited by NeckBreaker
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα! Οι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί Τ.Ε εκτός απο τον γενικο καδ  71.12.1 Υπηρεσίες μηχανικών ποιούς άλλους μπορούν να βάλουν για πιο συγκεκριμένα?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Ειμαι πολιτικός μηχανικός, δουλεύω σε κατασκευαστική και αμοίβομαι με δελτίο παροχής υπηρεσιών. Οταν είχα κάνει έναρξη, ο λογιστής μου μου έβαλε (και εγώ δεν το είδα) ΚΑΔ 7111 (δραστητιότητες αρχιτεκτόνων). Τωρα που το ανακαλυψα απευθυνθηκα φυσικα στη δου και το διορθωσα (7112).

Σκεφτομαι ομως τι πρόβλημα μπορεί να μου εχει δημιουργήσει αυτο για αυτά τα χρόνια που δεν ειχα δωσει σημασια? Υπαρχει περίπτωση ο εφκα ας πουμε να μην μου αναγνωρισει στο μελλον τα χρόνια αυτά ως συνταξιμα αφου είχα δραστηριοτητα αρχιτεκτονων ενώ στο τσμεδε η ειδικοτητα μου ειναι πολιτικος μηχανικος? 

 

(1) Πρόσθεσε τονισμό όπου λείπει στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" (τρείς τελείες πάνω δεξιά) και διόρθωσέ το.

(2) Μην θέτεις το ίδιο ερώτημα σε διαφορετικές θέσεις.

(3) Πρόσθεσε την ειδικότητά σου στο προφίλ σου.

Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Το πρώην ΤΣΜΕΔΕ και μετέπειτα ΕΤΑΑ και  τώρα ΕΦΚΑ ασφάλιζαν μηχανικό, είτε ελεύθερο επαγγελματία, είτε μισθωτό. Δεν τους ενδιαφέρει η λογιστική καταχώρηση κωδικού αν δηλαδή ήταν 7112 ή 7111, καθώς και οι 2 αφορούν μηχανικό και υπάρχουν και άλλοι δευτερεύοντες ΚΑΔ υπηρεσιών μηχανικού. Οπότε καμία ανησυχία να μην έχεις. Θα μπορούσες για παράδειγμα να έχεις τον 7112, 7111 και ακόμη έναν για κατασκευές μηχανικού και κάποια στιγμή να  διέγραφες κάποιο ΚΑΔ. Δεν έχει συσχέτιση η διαγραφή κάποιου ΚΑΔ (εκτός και αν έπαψες να ασφαλίζεται, δηλαδή έκλεισες βιβλία οπότε αλλάζει το θέμα) με την ασφαλιστική σου συνέχεια ως   ελ. επαγγελματίας, μπλοκάκιας, ή συμβασιούχος μισθωτός (ότι είχες επιλέξει)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Άρα να μην παω να την δηλώσω και στον ΕΦΚΑ αυτή την αλλαγή που έκανα τώρα στον καδ (από 7111 σε 7112); 

Δεν χρειάζεται;

(και διόρθωσε τα αναφερόμενα στις ανωτέρω παρατηρήσεις)

 

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Όχι που να την δηλώσεις ακριβώς;

Αυτά τα δηλώνεις στο μητρώο σου στο ταξινετ. Ήδη έχουν δηλωθεί όπως λες οπότε δεν υπάρχει ζήτημα. Κάποτε και ο ίδιος είχα 4-5 ΚΑΔ και άφησα πλέον μόνο έναν. Παραμένω ελ. επαγγελματίας χωρίς καμία συσχέτιση του ΕΦΚΑ με τους ΚΑΔ που καταργήθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 12/2/2019 at 5:22 ΜΜ, NeckBreaker said:

Καλησπέρα συνάδελφοι. Κατασκευαστική εταιρεία με ΚΑΔ μηχανικών και κατασκευαστικούς και όχι εμπόριο μπορεί να αναλάβει προμήθειες πχ παγκακιών ή συναφών πραγμάτων; Προφανώς το ΔΑ  και η παράδοση θα γίνεται κατευθείαν στο χώρο του πελάτη και δεν θα περνάει μέσα από μας. Ή είναι υποχρεωτικό να προστεθούν ΚΑΔ εμπορίου; οι λογιστές δίνουν αντικρουόμενες απαντήσεις. Ευχαριστώ πολύ.

Καλησπέρα συνάδελφε! Είχες μήπως απάντηση στην ερώτηση σου? Αντιμετωπίζω και εγώ παρόμοιο ζήτημα και ο λογιστής μου δεν είναι τόσο σίγουρος για το τι ισχύει.. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.