Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέοι Κωδικοί Αριθμοί Δραστηριότητας 2009 (ΚΑΔ)


Recommended Posts

Εγω παντως δε Βγαζω νοημα και ο λογος ειναι οτι αλλα λεει η εφορια αλλα οι λογιστες ο καθενας ξεχωριστα και αλλα οι επαγγελματιες. (δε μου εκοβε και ποτε στα οικονομικα-λογιστικα αλλωστε)

Αν εχεις ενα εργο οπου εχει υλικα εξοπλισμο, εργασια, μελετη τα παντα. Τιμολογουνται σε εσενα εξοπλισμος και υλικα, ερχετε ο εγκαταταστατης και στα βαζει οπου τιμολογει σε εσενα επισης την εργασια του. Πας στην τελικη να κοψεις στον ιδιωτη τα στοιχεια.

Ποια ειναι αυτα ? ΑΛΠ , ΑΠΥ. Ετσι δεν ειναι ?

Αν ειναι επιχειρηση ΤΔΑ, ΤΠΥ?

Το τιμολογιο εργου που εμπιπτει?

 

Το τιμολογιο πωλησεις μου προσωπικα γραφει "για τεχικα εργα" τι διαφορα εχει?

Link to comment
Share on other sites

Το τιμολογιο εργου που εμπιπτει?

 

 

 

Εγραψα εγώ για ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΤΕΧΝΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ ?

Το τεχνικό έργο (στην περίπτωση της τιμολόγησης σε επιχείρηση) θα τιμολογηθεί με την έκδοση σχετικού τιμολογίου. Αν το τεχνικό έργο είναι με υλικά του εργοδότη, τότε το σχετικό τιμολόγιο θα εκδοθεί από θεωρημένο στέλεχος. Αυτό απαιτεί ο ΚΒΣ. Ολα τα υπόλοιπα είναι διακρίσεις που υπήρχαν στον προηγούμενο (και στον προηγούμενο του προηγουμένου) ΚΒΣ (τότε τον έλεγαν ΚΦΣ), αλλά ποιος τα βάζει με τη δύναμη της συνήθειας ....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλημέρα,είμαι πολιτικός μηχανικός τε κ θέλω να προσθέσω μια επιπλέον εργασία στον κωδικό μου, για να τοποθετώ φωτοβολταικά, δηλαδή θα βρίσκω εναν πελάτη κ θα του κάνω προσφορά για τα υλικά κ την εγκατάσταση, τα υλικά θα τα στέλνει η εταιρία κατευθείαν στον τόπο του έργου εγώ απλά την παραγγελία θα κάνω, για την εγκατάσταση θα μου κόβει ηλεκτρολόγος δπυ, ο λογιστής μου λεει οτι πρέπει να έχω αποθηκή κ ταμειακή μηχανή ισχύει κάτι τέτοιο....?αφού εγώ δεν θα τα αποθηκεύω κάπου ολα αυτά....??γνωρίζει κάποιος να με βοηθήσει....???

Link to comment
Share on other sites

τι προτείνετε 71120000 ή 71121000; το πιό γενικό σε κόβει σε κάτι;

και σαν δευτερεύουσα 43200000 να μπορώ να αναλάβω και κάτι με φ/β με τα υλικά;

τι βιβλία πρέπει να θεωρήσω;

 

τι προτείνετε 71120000 ή 71121000; το πιό γενικό σε κόβει σε κάτι;

και σαν δευτερεύουσα 43200000 να μπορώ να αναλάβω και κάτι με φ/β με τα υλικά;

τι βιβλία πρέπει να θεωρήσω;

 

καμιά άποψη;

 

κανείς ; κάποιος γνώμη;

2. μπορώ να βάλω την κύρια τώρα και την δευτερεύουσα αργότερα; θα υπάρχει κάτι παραπάνω πού θα μου ζητηθεί τότε;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις όποτε θέλεις οτι θέλεις. Θα σου ζητηθεί απλα αργότερα μια βεβαίωση απο τον ασφαλιστικό φορέα σου.

Το πιο γενικό δε σε κόβει σε κάτι.

Η εφορία απαντάει σε αυτά. Μάζεψε ερωτήσεις και στρίμωξε τους. Για το ποιον ΚΑΔ όμως μην περιμένεις πολλά, εσύ θα τον επιλέξεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Γνωρίζετε εάν για να κάνεις έναρξη ή να αλλάξεις καδ πρέπει να το δηλώσεις και να το εγκρίνει το εταα ή ο οαεε ???

Link to comment
Share on other sites

Δεν στο εγκρίνει κανένας τον ΚΑΔ.

Βεβαίωση πως είσαι γραμμένος στο επιμελητήριο χρειάζεται και ειδική βεβαίωση για την εφορία πως έχεις πληρώσει τις εισφορές σου στο ΤΣΜΕΔΕ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός & μηχανικός Η/Υ ΕΜΠ, με μεταπτυχιακό στη βιοϊατρική τεχνολογία και τώρα θα κάνω έναρξη επαγγέλματος.

 

Καμιά ιδέα για το τί ΚΑΔ να δηλώσω; Κάτι γενικό όπως το 71.12 (μηχανικών και συναφείς δραστηριότητες παροχής τεχνικών συμβουλών) με καλύπτει;

 

Επίσης, πόσο εύκολο είναι να αλλάξουν αυτοί οι κωδικοί (αν αργότερα δηλ αλλάξει κάτι και χρειαστεί να προσθέσω κάποιο κωδικό ή και να διαγράψω κάποιον άλλο);

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.