Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νέοι Κωδικοί Αριθμοί Δραστηριότητας 2009 (ΚΑΔ)


nena

Recommended Posts

Με το 7112 ως γενικό κωδικό εισαι ΟΚ. Απο΄εκει και πέρα, πορείς να βάλεις και ειδικότερους ΚΑΔ, ανάλογα και με το τι θα ασχοληθείς. Προσθηκες/αλλαγές γινονται και αργότερα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα, είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός & μηχανικός Η/Υ ΕΜΠ, με μεταπτυχιακό στη βιοϊατρική τεχνολογία και τώρα θα κάνω έναρξη επαγγέλματος.

 

Καμιά ιδέα για το τί ΚΑΔ να δηλώσω; Κάτι γενικό όπως το 71.12 (μηχανικών και συναφείς δραστηριότητες παροχής τεχνικών συμβουλών) με καλύπτει;

 

Επίσης, πόσο εύκολο είναι να αλλάξουν αυτοί οι κωδικοί (αν αργότερα δηλ αλλάξει κάτι και χρειαστεί να προσθέσω κάποιο κωδικό ή και να διαγράψω κάποιον άλλο);

 

Η αλλαγή των ΚΑΔ είναι απλή διαδικασία για την περίπτωσή σας. Συμπληρώνοντας τα κατάλληλα έντυπα στο τμήμα μητρώου της ΔΟΥ μπορείτε να προσθέσετε νέους και να διαγράψετε ήδη υπάρχοντες. Για τεχνικούς λόγους το σύστημα δέχετε έναν ΚΑΔ ως κύρια δραστηριότητα και όσους θέλετε ως δευτερεύουσες δραστηριότητες.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας.Εχω τελειωσει την σχολη εργων υποδομης πριν λιγους μηνες.πρωτη φορα γραφω στο φορουμ αυτο.θελω να σας ρωτησω αν γνωριζει καποιος μπορω να κανω εναρξη στο τεε κ στο τεβε τωρα ή χρειαζομαι προυπηρεσια για να το κανω αυτο?και επισης αν κανω εναρξη μπορω να συμετεχω σε καποιο προγραμμα του οαεδ και να κανω διακοπη του τεβε για καποιους μηνες?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα σας,

 

Επειδή έχω χαθεί με τα ΚΑΔ, θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση.

 

Μπορώ να προσθέσω ένα ολόκληρο τομέα ΚΑΔ; Αυτό δεν σημαίνει ότι έχω και όλα τα "υπο-ΚΑΔ";

 

Πχ αν πάω στην ΔΟΥ και πω ότι θέλω να προσθέσω όλο το 41 (κατασκευές κτιρίων), αυτό δεν σημαίνει ότι έχω όλα όσα περιλαμβάνονται σε αυτό;

 

Γιατί αν πάω πχ και πω θέλω να έχω τα 41 (κατασκευές κτιρίων), 42 (έργα πολιτικού μηχανικού) και 43 (εξειδικευμένες κατασκευαστικές δραστηριότητες), τότε έχω οτιδήποτε έχει σχέση με κατασκευές και έργα γύρω από την οικοδομή...

Link to comment
Share on other sites

Δεν δηλώνεις μαζικά ΚΑΔ. Θα δηλώσεις όσους επιθυμείς (ή δύνασαι ) αναλυτικά ένα προς ένα. Επιπλέον μια παρατήρηση, πρόκειται για τον ΚΑΔ και όχι το ΚΑΔ.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, αλλά πχ στον τομέα 42 που τον θέλω όλο, τι θα δηλώσω;

 

α) Τομέα: 42.00.00.00

β) Κλάδους: 42.10.00.00 + 42.20.00.00 + 42.90.00.00

γ) Τάξεις: (42.11.00.00 + 42.12.00.00 + 42.13.00.00) + .... + ....

δ) κλπ, κλπ

 

Γιατί έχω μπροστά μου εκτύπωση από άλλη επιχείρηση που έχει δηλωμένες ανάμεικτα:

- Τάξεις (χχ.χχ.00.00)

- Κατηγορίες (χχ.χχ.χ0.00)

- Υποκατηγορίες (χχ.χχ.χχ.00)

- Δραστηριότητες (χχ.χχ.χχ.χχ)

 

Ήδη σε ερώτηση στην ΔΟΥ μου είπαν "Σιγά μην μας φέρεις 60 και 70 εγγραφές! Συμμάζεψέ τα σε ομάδες και ξαναέλα!"

Edited by dimitrispsi
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ απίθανι να δηλώσεις αναλυτικά όλες τις δραστηριότητες (να τις ασκήσεις στην πράξη ) που περιγράφονται στον ΚΑΔ 42. Από τον γενικό αυτό ΚΑΔ θα επιλέξεις όσες αναλυτικές δραστηριότητες θα ασκήσεις (ασκείς ήδη , ή σκοπεύεις μελλοντικά να ασκήσεις ) και θα τις δηλώσεις . Μια δρατηγριότητα είναι η κύρια (υποθέτω αυτή που έχεις τώρα ) και όλες οι υπόλοιπες δηλώνονται ως δευτερεύουσες. Νομίζω με τους ΚΑΔ 42.99.19 και 42.99.29 θα είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση. Ειμαι Πολιτικος Μηχανικος Ελευθερος Επαγγελματιας και μια εταιρια με αντικειμενο "Μεσιτικα-Διαχειριση" ακινητων θελει να με προσλαβει μεσω ενος προγραμματος. Αναγκαστικα θα πρεπει να κλεισω τα βιβλια μου αφου θα με προσλαβει και πλεον δεν θα μπορω να κοβω ΑΠΥ για πιθανα εργα που μου ερχονται (Αδειες, Αυθαιρετα κλπ). Η επιχειρηση που θα με προσλαβει, ενω δεν ειναι Τεχνικη Εταιρια, θα μπορει να κοβει για μενα ΑΠΥ, μιας και πλεον θα απασχολει μηχανικο? Και αν ναι πως γινεται αυτο, απλα βαζει παραπανω ΚΑΔ? Δηλαδη εγω θα βαζω σφραγιδα ταδε ΠΜ κλπ και αυτη να κοβει ΑΠΥ?

 

Η θα επρεπε καποιος απο τους ιδιοκτητες να ηταν και αυτος μηχανικος για να γινει αυτο?

Edited by charis_r
Link to comment
Share on other sites

1) Δεν είναι απαραίτητο να κλείσετε τα βιβλία σας.

2) Τι ακριβώς θα κάνετε στην εταιρία αυτή ? Για ποιά δουλειά σας χρειάζεται ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.