Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νέοι Κωδικοί Αριθμοί Δραστηριότητας 2009 (ΚΑΔ)


nena

Recommended Posts

  • 2 months later...

Ο καδ 43.21 Ηλεκτρικές Εγκαταστάσεις με καλύπτει γενικά για όλων των ειδών εργασίες που θέλω να κάνω πχ εσωτερικές,εξωτερικές,βιομηχανικές ηλεκτρικές εγκαταστάσεις ?

Και κάτι άλλο....Για να αλλάξω καδ στην εφορία τι χρειάζεται ?Συμπληρώνουμε το Μ2 με το καδ που μας ενδιαφέρει?

Edited by hektor
Link to comment
Share on other sites

Ο καδ 43.21 Ηλεκτρικές Εγκαταστάσεις με καλύπτει γενικά για όλων των ειδών εργασίες που θέλω να κάνω πχ εσωτερικές,εξωτερικές,βιομηχανικές ηλεκτρικές εγκαταστάσεις ?

Και κάτι άλλο....Για να αλλάξω καδ στην εφορία τι χρειάζεται ?Συμπληρώνουμε το Μ2 με το καδ που μας ενδιαφέρει?

 

Θα χρειασθεί και βεβαίωση του "κατάλληλου" ασφαλιστικού οργανισμού.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...

Γνωρίζετε αν θέλω να πουλήσω πίνακες που ζωγραφίζω μέσω web site, τι ΚΑΔ

πρέπει να δηλώσω;

 

Γενικά υπάρχει κάπου να δώ τι δραστηριότητες καλύπτει η μπορεί να επακταθεί

η άδεια Αρχιτέκτονα;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ο πολιτικός μηχανικός ποιους ΚΑΔ δικαιούται να δηλώσει; Ποιες ως πρωτεύουσες, ποιες ως δευτερεύουσες, ποιες ως βοηθητικές και ποιες ως λοιπές δραστηριότητες; Υπάρχει περιορισμός στον αριθμό ΚΑΔ που μπορεί να δηλώσει ένα φυσικό πρόσωπο;

 

Για επανέναρξη εργασιών στη ΔΟΥ χρειάζονται περισσότερα δικαιολογητικά εκτός από το έντυπο Μ2; Τα μπλοκάκια ΑΠΥ και ΤΠΥ τα θεωρούμε ή τα χρησιμοποιούμε ατρύπητα;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by geoste
Link to comment
Share on other sites

  • Ο οποιοσδήποτε δηλώνει ό,τι ΚΑΔ θέλει. Το αν έχει δικαίωμα να ασκήσει την κάθε δραστηριότητα δεν είναι θέμα της εφορίας αλλά του εκάστοτε φορέα.

Γιατί δε δηλώνεις μια γενική δραστηριότητα, π.χ. "Υπηρεσίες μηχανικών για xxxxxxxxx έργα" ή "Υπηρεσίες μηχανικών", που να περιλαμβάνει όλα όσα σε ενδιαφέρουν;

Τα τυπώνουμε από τον υπολογιστή μας αθεώρητα και τα τιμολόγια και τις αποδείξεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι με τους ΚΑΔ καθώς δεν έχω και μεγάλη εμπιστοσύνη σε αυτά που μου λέει ο λογιστής. Και μαζεύω απόψεις.

 

Σαν εταιρεία έχω δηλωμένο τον ΚΑΔ. 27120000. Δηλαδή τον 27.12. Αυτός  έχει κάποιες κατηγορίες CPA(27.12.x) και κάποιες υποκατηγορίες CPA(27.12.xx). Έχοντας την 27120000 σημαίνει ότι έχω και όλες αυτές της κατηγορίες και υποκατηορίες???
Αν ναι τότε γιατί ας πούμε μου έχει δηλώσει και έναν ΚΑΔ 27.12.99 που είναι υποκατηγρία του 27.12. Όλο το θέμα έχει ξεινήσει καθώς κάνω τα χαρτιά μου για επιδότηση και πρέπει να μπορώ να αποδείξω ότι έχω επιλέξιμους ΚΑΔ.

Αν π.χ. για αυτό που θέλω ο επιλέξιμος ΚΑΔ είναι ο 27.12.21, εγώ με τον 27.12.0000 τον έχω?????

Μην έρθουν και μου πουν κόβεται η αίτηση γιατί δεν έχεις τέτοιον κωδικό δραστηριότητας.

Edited by Constantinos Liopetas
Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση είναι όχι.

Σε επιδοτήσεις ΕΣΠΑ αν π.χ. επιλέξιμος ΚΑΔ είναι ο 27.12.21, ο 27.12.00.00 δε σε καλύπτει. Πρέπει να έχεις ακριβώς κάποιον από τους επιλέξιμους ΚΑΔ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.