Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εργαστήριο αισθητικής, απορίες


Recommended Posts

ΝΟΜΟΣ 3325/2005 - ΦΕΚ 68/Α/ 11.3.2005

Αρθρο 8

Αδεια οικοδομής

1. Για την ανέγερση κτιριακών εγκαταστάσεων, που προορίζονται για την εξυπηρέτηση των δραστηριοτήτων του παρόντος νόμου, απαιτείται προηγουμένως η έκδοση της κατά νόμο άδειας οικοδομής από την αρμόδια υπηρεσία.

2. Προκειμένου για δραστηριότητες, για τις οποίες ισχύει η προβλεπόμενη από το άρθρο 5 απαλλαγή, η άδεια οικοδομής εκδίδεται από την υπηρεσία που είναι αρμόδια για την έκδοση αυτής, μετά από προηγούμενη σχετική βεβαίωση της Αδειοδοτούσας Αρχής για την απαλλαγή από την υποχρέωση εφοδιασμού με άδεια εγκατάστασης. Με απόφαση του Υπουργού Ανάπτυξης καθορίζονται τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για τη χορήγηση της βεβαίωσης, ο τύπος και το περιεχόμενο αυτής, καθώς και η σχετική διαδικασία.

3. Για την εγκατάσταση επαγγελματικών εργαστηρίων της περίπτωσης β' της παρ. 1 του άρθρου 2 σε χώρους κύριας χρήσης, οι οποίοι στην οικοδομική άδεια αναφέρονται ως κατάστημα ή επαγγελματικός χώρος ή αποθήκη, δεν απαιτείται η αλλαγή χρήσης της παρ. 1 του άρθρου 5 του Ν. 1577/1985 (ΦΕΚ210 Α').

 

δες και εδώ για τυχόν τροπ/σεις

 

http://www.gtec.gr/factories.html

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

το εργαστηριο αισθητικης νομιζω ότι είναι εργαστηριο μονο στο ονομα. (αν καταλαβαίνω καλα, κοπελες θα φτιαχνουν νυχια μαλλια ποδια χερια κλπ)

 

Δεν αδειοδοτείται απο τη δ/νση αναπτυξης οποτε δεν εχει σχεση ο 3325 και ο 3982.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα σας,

 

Έχω  χώρο με  χρήση αίθουσας και θέλει  η  πελάτης μου να τον κάνει  εργαστηριο αισθητικής?

Μπορούμε να προχωρήσουμε χωρίς αλλαγή χρήσης? Ψάχνω ψάχνω και δεν καταλήγω πουθενα...

Δεν βρίσκω κάτι το οποίο να μου στοιχειοθετεί ότι  χρειάζομαι αλλαγή χρήσης...

Δεν μπορώ να τα κατατάξω  στα καταστήματα αφού  ουσιαστικά μπορεί να προκληθεί

βλάβη στην  υγεία έστω και επιδερμική. Οποτε  τα κατατάσω στην κατηγορία υγείας

και πρόνοιας. Όμως κάτι τέτοιο μπορεί να στεγαστεί σε αίθουσα??? 

Παρακαλώ τα φώτα σας γιατί έχω μπερδευτεί αρκετα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δ/νση Δημόσιας Υγείας και Κοινωνικής Μέριμνας (Υγειονομικο λ.Αλεξανδρας)

 

 

1. Αρχιτεκτονικά σχέδια κατόψεων και τομών των χώρων εις διπλούν υπογεγραμμένα από διπλωματούχο μηχανικό μέλους του Τ.Ε.Ε., ο οποίος θα βεβαιώνει ότι ο χώρος είναι κύριας χρήσης και δεν απαγορεύεται από τις πολεοδομικές διατάξεις η συγκεκριμένη χρήση για τον προβλεπόμενο χώρο θεωρημένα από λειτουργική άποψη από τις Τεχνικές Υπηρεσίες της Περιφέρειας.

2. Αντίγραφο του στελέχους της οικοδομικής άδειας (Άδειας Δόμησης), από την αρμόδια Υπηρεσία Δόμησης, στην οποία θα πρέπει να αναγράφεται η χρήση του κτηρίου ή του χώρου για την οποία ζητείται η αδειοδότηση ή σε κάθε περίπτωση αυτή που αναγράφεται στην ταυτότητα του κτηρίου σύμφωνα με το άρθρο 5 του Ν. 4067/12 (ΦΕΚ 79/Α/09-04-2012).

Edited by exrist
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Καλησπέρα, επειδή έχω την ίδια απορία όσον αφορά την αλλαγή χρήσης από αίθουσα (ΓΟΚ 73) σε εργαστήριο αισθητικής, μήπως κάποιος μπορεί να βοηθήσει; Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.