Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μελέτες τοποθέτησης γερανού σε οχήματα (φορτηγά)


Dimitris_81

Recommended Posts

Καλημέρα, για την τοποθέτηση γερανού στα οχήματα-φορτηγά χρειάζεται μελέτη. Ξέρει κάποιος τι είδους μελέτη πρέπει να γίνει?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Για σου..

καταρχην θα πρέπει να κανεις μελετη διασκευής (ουσιαστικα υπολογιζεις τισ νεες φορτισεις στους άξονες του οχηματος), και επίσης επίσης μελετη ευσταθειας.

Ελπιζω να σε βοή8ησα

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ευχαριστω για την λυση αλλα εχεις υπ'οψη σου καποιο τροπο η καποιο τυπολογιο που υπαρχει σε καποιο βιβλιο ?Το ιδιο συμβαινει και στην περιπτωση που θελουμε να τοποθετησουμε επιπλεον αξονα?

Link to comment
Share on other sites

O υπολογισμος των φορτισεων γινετε απλα οπως θα εκανες στην περιπτωση δοκου με δυο στηριχεις και με διαφορα φορτια.....Εγω χρησιμοποιω το βιβλιο αντοχης του Κερμανιδι (φοιτωντας στουσ Μηχ.Μηχ Πατρας)

 

Στην περιπτωση που βαζεις επιπλεον αξονα εξαρτατε καταρχην αν ειναι τριτος αξονας (υπερστατικο προβλημα) η απλα δημιουργεις ενα ζευγος αξονων. Οπωτε πας στην προηγουμενη περιπτωση...

 

Το θεμα ευσταθειας ..........ειναι λιγο πιο περιπλοκο..αφου πρπει να θεωρησεις καταρχην οτι θα εχεις τα ποδια σε προεκταση...την ικανοτητα το γερανου συναρτηση της αποστασης που εκτεινεται....κ αλλα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τη βοηθεια θα ηθελα να ρωτησω και μια αλλη ερωτηση εαν υπαρχει καποιο προγραμμα για τις διακσευες η για τις μελετες των οχηματων/αξονων η για το γερανο. Δοκιμασα το ΠΙΞΙΣ που υπαρχει εδω αλλα δεν τρεχει. Μηπως ξερεις καποιο εσυ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

οχι δυστυχως δεν εχω κατι υποψην, και εψαχνα και εγω απεγνωσμενα για ενα χρονικο διαστημα που ειχα ασχοληθει με μελετες οχηματων. Δυστυχως δεν ειχα βρει κατι. Αν καποιος εχει υποψην κατι θα ηθλεα πολυ και εγω να το μαθω.

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο καλημέρα,

 

αν ασχολεισαι ακομη με τις μελέτες οχημάτων έχω μια μελέτη για γερανο σε οχημα. αν σε ενδιαφερει πες μου να σου πω λεπτομεριες

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημήτρη αν σου είναι εύκολο θα ήθελα την μελέτη που έχεις για τοποθέτηση γερανού σε όχημα και γενικότερα επιπλέον πληροφορίες(site ,βιβλιογραφία)

 

σε ευχάριστο εκ τον προτερων

 

Παρατήρηση: Τα Greeklish απαγορεύονται. Για τη μετατροπή τους σε Ελληνικά κοίταξε ΕΔΩ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί,

Έχω προσθέσει στη περιοχή downloads, ένα απλό XL φύλλο υπολογισμού των αντιδράσεων φόρτισης σε φορτηγό με υπερκατασκευή.

Είστε ευπρόσδεκτοι να το δείτε και θα ήθελα τα σχόλιά σας για πιθανές βελτιώσεις - προσθήκες

 

Perifanos

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.