Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επαγ. Δικαιώματα/Επαγ. Επάρκεια - Διαφορές μεταξύ κατευθύνσεων Πολ. Μηχ.


Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

 

Είμαι φοιτητής Πολ. Μηχ. και βρίσκομαι σε μια διαδικασία που σκέφτομαι τις δυνατότητες και τους περιορισμούς μεταξύ των διάφορων κατεθύνσεων/ειδικοτήτων που καλούμαστε να επιλέξουμε κατα τη διάρκεια των σπουδών μας. Ενδεικτικά, σας αναφέρω τους 4 τομείς: α) Δομοστατικής β) Γεωτεχνικής γ) Υδατικών πόρων και Περιβάλλοντος δ) Μεταφορών και Συγκοινωνιακής Υποδομής

 

Σίγουρα, σημαντικό ρόλο στην επιλογή αυτή για κάθε φοιτητή διαδραμματίζει το ενδιαφέρον που απέκτησε κατα τη διάρκεια των σπουδών του για τα μαθήματα του κάθε αντικειμένου. Επειδή όμως δε θα ήθελα να φτάσω επαγγελματικά σε σημείο να πω "στερνή μου γνώση να σ'είχα πρώτα" θα ήθελα να εκμεταλλευτώ την εργασική σας εμπειρία για να την εντάξω στη διαδικασία επιλογής.

 

Συνοπτικά, ενδιαφέρομαι να μάθω καταρχάς εάν οι απόφοιτοι κάθε ειδικότητας έχουν τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα. Πέραν αυτού όμως, έαν θεωρείτε πως κάθε κατεύθυνση/ειδκότητα προσφέρει επάρκεια μόνο στο συγκεκριμένο αντικείμενο.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ksiv.

 

Προς το παρόν δεν υπάρχει κάποια διαφορά στα ΕΔ,που να απορρέει από την επιλογή τομέα. Αυτό βέβαια ενδέχεται να αλλάξει στο προσεχές μέλλον. Γνώμη μου είναι να επιλέξεις αυτό που σου αρέσει,τον τομέα δηλαδή με τον οποίο θα ήθελες να ασχοληθείς στο μέλλον ως επαγγελματίας.

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ksiv.

 

Προς το παρόν δεν υπάρχει κάποια διαφορά στα ΕΔ,που να απορρέει από την επιλογή τομέα. Αυτό βέβαια ενδέχεται να αλλάξει στο προσεχές μέλλον. Γνώμη μου είναι να επιλέξεις αυτό που σου αρέσει,τον τομέα δηλαδή με τον οποίο θα ήθελες να ασχοληθείς στο μέλλον ως επαγγελματίας.

Μάλιστα. Σίγουρα έτσι είναι. Απλώς μεταξύ συμφοιτητών υπάρχει η αίσθηση οτι ας πούμε ένας Συγκοινωνιολόγος Μηχανικός δεν έχει τη δυνατότητα να υπογράψει μια 5όροφη πολυκατοικία λ.χ.. Ούτε και την επάρκεια γνώσεων

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.