Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πυρήνας ανελκυστήρα


 
acnt

Recommended Posts

Ναι, μάλλον δεν το είπα σωστα: 1,5μ κάτω από το δάπεδο υπογείου...

...θεωρώ ότι είναι σωστότερο να υπολογίζεται η μερική υποβάθμιση πριν από την γενική εκσκαφή, έτσι ώστε να υπάρχει τελικά ενιαίο δάπεδο θεμελίωσης και μεγαλύτερο ύψος κατακόρυφων στοιχείων κάτω από το δάπεδο του Υπογείου
Εννοείς να βαθύνει η εκσκαφή όσο χρειάζεται, αν έχεις 80άρες πεδιλοδοκούς, γύρω από τουν πυρήνα να τις κάνεις έκκεντρες και να σηκώσεις περιμετρικό τοιχίο (πες) 70εκ πάνω από τις περιμετρικές πεδιλοδοκούς; Εγώ αυτό θα έκανα. Αλλά στην περίπτωση που η "πλάτη" του πυρήνα είναι στο όριο, τί γίνεται;

 

@avgoust

Δεν είναι καταστρεπτικό αυτό για την οικοδομή; Αντε και κάνεις την μεγάλη πεδιλοδοκο... Αυτή συνδέεται πουθενά με την υπόλοιπη θεμελίωση;;;; Δεν ξέρω, πραγματικά μου είναι πολύ παράξενο...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 73
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Eγώ δεν είπα να το αφήσεις ασύνδετο. Οταν θα ανέβει το φρεάτιο στη στάθμη της θεμελίωσης εκεί θα συνδεθείς με τα υπόλοιπα στοιχεία της .

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή προτείνεις μιά δοκό όσο το σκάψιμο η οποία θα αντικαθιστά, ουσιαστικά, το αφαιρούμενο υπέδαφος.... Τα τσέρκια του πυρήνα πρέπει να κατεβαίνουν μέχρι την εκσκαφή ή μπορούν να σταματάνε στο μπετό καθαριότητας της υπόλοιπης θεμελίωσης; Τα κολωνοσίδερα, μπορούν να πάνε έως το κατώτερο σημείο. είναι εύκολο.

 

Φυσικά και θα γίνει η σύνδεση επάνω, αλλά μου φαίνεται λίγο σαν μεσοδόκαρο ανωδομής η όλη κατάσταση...

Link to comment
Share on other sites

.. αλλά μου φαίνεται λίγο σαν μεσοδόκαρο ανωδομής η όλη κατάσταση...

 

Ε όχι δα. Ενα κλειστό κουτί κάνεις και στην στέψη του ενώνεις με τα υπόλοιπα. Αν σκεφτείς τώρα τι πεδιλοδοκούς θα βάλεις για τα τρία σκέλη του πυρήνα , τελικά στην κατασκευή ένα χοντρό ραντιέ ή πέδιλο θα σου βγει κάτω. Τα τσέρκια τέρμα κάτω .

Link to comment
Share on other sites

Το ελάχιστο είναι 1.20μ από δάπεδο υπογείου. Οι τεχνίτες λένε 1.40 για να έχουν περιθώρια.

 

Αν το δάπεδο του υπογείου είναι το +0.0 κατεβαίνει ο πυρήνας κανονικά ως την στάθμη -.140 και μετά κατασκευάζεις μια ραντιέ ακριβώς από κάτω. Αν έχεις ψηλή θεμελίωση τότε όλα συνδέονται κανονικά.

αν έχεις χαμηλή θεμελίωση τότε οι πεδιλοδοκοί ενώνονται κανονικά με τον πυρήνα στην κανονική τους στάθμη (κάτω από την ραντιέ)

Link to comment
Share on other sites

"Εννοείς να βαθύνει η εκσκαφή όσο χρειάζεται, αν έχεις 80άρες πεδιλοδοκούς, γύρω από τουν πυρήνα να τις κάνεις έκκεντρες και να σηκώσεις περιμετρικό τοιχίο (πες) 70εκ πάνω από τις περιμετρικές πεδιλοδοκούς; Εγώ αυτό θα έκανα. Αλλά στην περίπτωση που η "πλάτη" του πυρήνα είναι στο όριο, τί γίνεται;"

 

Ακριβώς αυτό εννοούσα. Στην περίπτρωση της πλάτης στο όριο, όπως λέει ο ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ.

(ασχετο: στον ΑΛΦΑ τώρα ταινία με τους ιππότες της στρογγυλής τράπεζας και τον πύργο camelot-συναρπαστικό Σον Κόννερυ και Ριτσαρντ Γκιρ).

Link to comment
Share on other sites

Άρη με μπέρδεψες... Στην χαμηλή θεμελίωση (πεδιλοδοκούς 80 εκ), η θεμελίωση είναι στο -3,95 και το δάπεδο της μπαζόπλακας στο -3,00. Ο πυρήνας κατεβαίνει 1,40 από την μπαζόπλακα και άρα φτάνει στο -4,40. Λες πως οι πεδιλοδοκοί ενώνονται κανονικά στο -3,95 ενώ ο πυρήνας κατεβαίνει στο -4,40 όπου και κατασκευάζεις την ραντιέ. Αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πρότεινα και εγώ (ό,τι δηλ. φαίνεται στο pdf του Str_eng) με τη διαφορά ότι θα θεμελίωνα έκκεντρα και το δεξιό τοιχείο όπως φαίνεται και δεν θα το στήριζα μόνο στη συνδετήρια δοκό.

Και αν τα βάθος της ολικής εκσκαφής συμπεριλάβει την υποχώρηση του πυρήνα ώστε να υπάρχει ενιαίο δάπεδο θεμελίωσης σε όλο το έργο θα το θεωρούσα ιδανικό. Ας έχουν τα υποστυλώματα και τα τοιχώματα κάτω από το δάπεδο του Υποογείου λίγο ύψος περισσότερο (που μπορεί και αυτό να το λάβεις υπόψη σου στην ανάλυση) και ας γίνει λίγη επίχωση ως το δάπεδο του Υπογείου παραπάνω.

 

Ένα επιπλέον πρόβλημα στην περίπτωσή σου acnt είναι ότι έχεις ένα πτερύγιο του πυρήνα στο όριο του οικοπέδου. Εκεί θα το στηρίξεις πάνω στην έκκεντρη πεδιλοδοκό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.