Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πυρήνας ανελκυστήρα


 
acnt

Recommended Posts

Αρη ο πυρηνας στους ανωτερους οροφους συνδεεται κανονικα με τον υπολοιπο φορεα (βλ ξυλοτυπος ισογειου).

Το να αφηνα αρμο και να τον αφηνα ασυνδετο μου δημιουργει μεταξυ αλλων αβεβαιοτητα ως προς την δυνατοτητα προσομοιωσης του στο προγρ/μα. Επισης πανω στον πυρηνα παταει το κλιμακοστασιο οποτε αν αφησω μονο την πλατη του πυρηνα θα εχω δυσκολια συνδεσης της με δοκους γιατι περναει η σκαλα. Σε καθε περιπτωση θα ελεγξω το κεντρο στροφης και ενδεχεται να μετατρεψω το γωνιακο τοιχειο Τ5 σε υπ/μα και να κανω 20αρια τα τοιχεια του πυρηνα (πρωτες ιδεες)

Ως προς τη θεμελιωση ανεβαζω καποιες τομες απο τη λυση της δοκιδωσης. Παντως επειδη ειναι μπελας ισως τελικα να μην αξιζει τον κοπο τοσο ψαξιμο με αβεβαιοτητες. Ενιαιο επιπεδο θεμελιωσης χαμηλοτερα,μπαζωμα και προσοχη στην κατασκευη της μπαζοπλακας η οποια θα χωριστει σε καποια κομματια με αρμους οπως υπολογιζω ισως να ειναι πραγματι η ασφαλεστερη λυση.

thx

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 73
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό με τους αρμούς δεν το καταλαβαίνω... Υποτείθεται πως αρμός δεν επιβάλλεται σε υπόγειους ορόφους. Αρμό σε δύο κτίρια στην θεμελίωση δεν κάνουμε...

Η καλύτερη λύση είναι πιό βαθιά θεμελίωση με κατασκευαστικό τοιχίο περιμετρικά και επιμένω στις διαδοκίσεις ή σε μια βαρβάτη κοιτόστρωση σε εκείνο το σημείο η οποία να παίρνει την διάτρηση από τον πυρήνα.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Σε πυρήνα ανελκυστήρα - κλίμακας σε τετραόροφο κτίριο με pilotis μπορώ να έχω πάχος 20cm στα περιμετρικά μου τοιχεία ? Σε αντίστοιχη περίπτωση σε τριώροφο κτίριο μπορώ?

Link to comment
Share on other sites

Τοιχώματα πάχους 0,20 m μπορείς να πάρεις όταν δεν έχεις αυξημένες απαιτήσεις πλαστιμότητας.

Σε κάθε άλλη περίπτωση υποχρεωτικά πάχος 0,25 m.

 

Πάντως διάβασε την παράγραφο 18.5.1 του Ε.Κ.Ω.Σ. (+ τα σχόλιά της).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.