Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ερωτήσεις σε συνέντευξη μηχανικού παραγωγής


Evmospyr

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

θα ήθελα να ρωτήσω τι ερωτήσεις παίζουν σε συνέντευξη μηχανικού παραγωγής.

 

Πέρασα από την πρώτη συνέντευξη και με ξαναπήραν να πάω για δεύτερη με τον ιδιοκτήτη του εργοστασίου.

 

Δεν έχω μεγάλη εργασιακή εμπειρία(λιγότερο από χρόνο σαν σύμβουλος) και στην πρώτη συνέντευξη με ρώτησαν τα κλασσικά. (περιέγραψέ μας τον εαυτό σου, τα αρνητικά σου στοιχεία, για τη διπλωματική μου, για την τωρινή εργασία κλπ)

 

Θα ήθελα τις απόψεις σας και παρόμοιες εμπειρίες που έχετε.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανόνας για τις ερωτήσεις.

Υπάρχει κανόνας συμπεριφοράς.

 

Ειλικρινής, μετριόφρων με διάθεση για δουλειά και για να μάθει.

Αν ήθελαν έμπειρο, δεν θα προχωρούσες.

Κάτι είδαν επάνω σου, παίξε μπάλα δίχως άγχος αλλά με το τόπι χαμηλά.

Link to comment
Share on other sites

Το συζητήσαμε αυτό ήδη μιας και ήθελα να ξεκαθαρίσω ότι αν με προσλάβουν θα χρειαστεί να μετακομίσω σε άλλο νομό και θα υπάρχουν πάγια έξοδα, που δεν καλύπτονται με τον βασικό...

Link to comment
Share on other sites

Ας απαντήσω κιόλας σε περίπτωση που ενδιαφέρει κάποιον.

 

Τα επιπλεόν που με ρώτησαν από την πρώτη συνέντευξη ήταν για τα σεμινάρια που έχω παρακολουθήσει και γιατί τα επέλεξα, 3 προτερήματα και 3 ελαττώματά μου, τι μου αρέσει να κάνω στον ελεύθερο χρόνο μου, πως έχω αντιμετωπίσει δύσκολες καταστάσεις στην τωρινή μου δουλειά, γιατί θέλω να αλλάξω δουλειά και επίσης όταν είδα ότι έχω γράψει ότι έχω πτυχίο γερμανικών μου ζήτησαν να γίνει ένα μέρος της συζήτησης στα γερμανικά.

 

Αυτά

Link to comment
Share on other sites

Πως τα πήγες στην συζήτηση στα γερμανικά; Λογικά θα ήξερε ο εργοδότης γερμανικά, εγώ εκεί θα είχα το περισσότερο άγχος.

Link to comment
Share on other sites

Ε τους ειπα ότι το πτυχιο (Β2) έχω ενα χρόνο που το πήρα και από τοτε δεν το έχω εξασκήσει το άθλημα και τους είπα πως προτιμώ να μην γίνει στα γερμανικά γιατί αυτό που μου ζήτησαν να περιγράψω ήταν η διπλωματική μου, η οποία ναι μεν αφορά πειράματα που έκανα στη Γερμανία, αλλά με το επίπεδο του Β2 δεν γνωρίζω τεχνική ορολογία για να περιγράψω αυτά που θέλω.

 

Η πρόεδρος της εταιρίας γεννήθηκε και μεγάλωσε στη Γερμανία και από το ελάχιστο που μίλησε κατάλαβα ότι είμαι δύσκολα :P

 

Φαντάζομαι θα μέτρησε αρνητικά, αλλά πραγματικά ήμουν εντελώς απροετοίμαστη να περιγράψω κάτι τέτοιο στα γερμανικά και από το να αφήσω μια κακή εντύπωση, αποφάσισα να είμαι ειλικρινής και τους πρότεινα να επαναλάβουμε αν θέλουν σε λίγες μέρες για να δω τη συγκεκριμένη ορολογία.

 

Οπότε θέλουν όλα ένα φρεσκάρισμα πριν πας για να μην την πατήσει κανείς όπως εγώ :P

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ειναι λιγο αργα αλλα αν σου ξαναπροτεινουν προσπαθησε οπως και διποτε να τους μιλησεις γερμανικα ακομα και αν κανεις λαθη ειτε να αντιπροτεινεις ενα αλλο κομματι της συζητησης που δεν εχει φοβερη ορολογια να γινει στα Γερμανικα ειτε πολυ απλα ολη αυτη τη συζητηση σχετικα με το οτι δεν τα εχεις πολυ φρεσκα να την κανεις στα Γερμανικα . Φανταζομαι καταλαβαινεις γιατι ...

 

Κατα τα αλλα καλη επιτυχια und mach dir keine Sorgen :)

Edited by lefe
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα, απλά κόμπλαρα πάρα πολύ εκείνη τη στιγμή.... Τέλοσπάντων, μια εμπειρία παραπάνω και η νεκροψία θα δείξει....

 

Για την ιστορία, στην πρώτη συνέντευξη ξέχασα να αναφέρω μια ιδιαίτερη ερώτηση:

 

Είσαι σε ένα ποτάμι και θέλεις να περάσεις απέναντι, έχεις 4 βάρκες, η πρώτη έχει 2 κουπιά, η δεύτερη έχει 1 κουπί, η τρίτη δεν έχει κουπιά και η τέταρτη έχει μηχανή. Ποια βάρκα θα επέλεγες?

 

:P

 

(Δεν υπάρχει σωστή και λάθος απάντηση, απλά θέλουν να δούνε πόσο γρήγορα θα απαντήσεις και κυρίως την αιτιολόγηση της απάντησής σου)

Link to comment
Share on other sites

"Είσαι σε ένα ποτάμι και θέλεις να περάσεις απέναντι, έχεις 4 βάρκες, η πρώτη έχει 2 κουπιά, η δεύτερη έχει 1 κουπί, η τρίτη δεν έχει  κουπιά και η τέταρτη έχει μηχανή. Ποια βάρκα θα επέλεγες?"

 

Η σωστή απάντηση είναι : Τρίβω το μπουκάλι, βγαίνει το τζίνι & κάνω τρείς ευχές

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.