Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ερωτήσεις σε συνέντευξη μηχανικού παραγωγής


Evmospyr

Recommended Posts

"Είσαι σε ένα ποτάμι και θέλεις να περάσεις απέναντι, έχεις 4 βάρκες, η πρώτη έχει 2 κουπιά, η δεύτερη έχει 1 κουπί, η τρίτη δεν έχει  κουπιά και η τέταρτη έχει μηχανή. Ποια βάρκα θα επέλεγες?"

 

Η σωστή απάντηση είναι : Τρίβω το μπουκάλι, βγαίνει το τζίνι & κάνω τρείς ευχές

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σε ένα ποτάμι και θέλεις να περάσεις απέναντι, έχεις 4 βάρκες, η πρώτη έχει 2 κουπιά, η δεύτερη έχει 1 κουπί, η τρίτη δεν έχει κουπιά και η τέταρτη έχει μηχανή. Ποια βάρκα θα επέλεγες?

 

Εγώ θα επέλεγα την βάρκα με την μηχανή γιατί μπορείς να διανύσεις την απόσταση συντομότερα και με λιγότερο κόπο, θα δουλέψει η μηχανή αντί για εσένα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω τους ειπα για τα δυο κουπια, γιατι η μηχανη μπορει να χαλασει ενω με τα κουπια θα παω σιγουρα απεναντι :P

 

Τους ρωτησα αυτοι τι θα επελεγαν και μου ειπε ο ενας ότι θα μαζευε τα κουπια απο τις αλλες βαρκες, θα τα επαιρνε μαζι του και θα εμπαινε στη βαρκα με τη μηχανη :P

Link to comment
Share on other sites

Ναί οτι να ναι.... αυτός θέλει βάρκα με κινητήρια ισχύ από συνδυασμό 2 πηγών, κινητήρας ΜΕΚ και κουπί μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Εγω τους ειπα για τα δυο κουπια, γιατι η μηχανη μπορει να χαλασει ενω με τα κουπια θα παω σιγουρα απεναντι :P

 

Τους ρωτησα αυτοι τι θα επελεγαν και μου ειπε ο ενας ότι θα μαζευε τα κουπια απο τις αλλες βαρκες, θα τα επαιρνε μαζι του και θα εμπαινε στη βαρκα με τη μηχανη :P

 

έπρεπε να του πεις ότι αυτό έκανε και ο προηγούμενος με αποτέλεσμα να μείνουν οι δύο βάρκες χωρίς κουπί  :mrgreen:

και συνεχίζεις: αν το κάνω κι εγώ ο επόμενος θα πρέπει να περάσει κολυμπώντας  :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το αντικείμενο είναι ο προγραμματισμός της παραγωγικής διαδικασίας και τα logistics.

Σαν προαπαιτούμενα είχε δίπλωμα ΜΜ ή ΜΠΔ, πολύ καλη γνώση αγγλικών, ηλικία κατω των 30,  επιθυμητή προηγούμενη προυπηρεσία σε βιομηχανικό περιβάλλον, γνώση ERP συστήματος και επιθυμητή δεύτερη ξένη γλώσσα. Δεν θυμάμαι τι άλλο είχε, αν και νομίζω ότι κάτι μου διαφεύγει.

Παρέχουν στην αρχή τρίμηνη εκπαίδευση και αν τα βρείτε συνεχίζεις.

Link to comment
Share on other sites

 

 

αν το κάνω κι εγώ ο επόμενος θα πρέπει να περάσει κολυμπώντας  :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:

 

 

 

μα αυτό είναι το ζητούμενο... να μη μπορέσει να περάσει άλλος!

και καλά για να μη σε φτάσουν ποτέ οι ανταγωνιστές!

 

ένας φίλος μου πρόσφατα ερωτήθηκε αν ξέρει να αλλάζει πάνες..

τι θα πεις αν στο ρωτήσουν και σένα στην τελική συνέντευξη?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο εύκολη η κωπηλασία όπως φαίνεται στις ταινίες!! Βάρκα με μηχανή για μένα.. Μικρές οι πιθανότητες να σου σβήσει, μεγαλύτερες πιθανότητες να χάσεις κανένα κουπί στη διαδρομή ή να καταλήξεις να κάνεις κύκλους αν δεν το έχεις το σπορ!! :D 

 

 

ένας φίλος μου πρόσφατα ερωτήθηκε αν ξέρει να αλλάζει πάνες..
τι θα πεις αν στο ρωτήσουν και σένα στην τελική συνέντευξη?

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.