Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Προσλήψεις 100 διπλωματούχων μηχανικών στον ΔΕΔΔΗΕ


Engineer

Recommended Posts

Ίσως αλλά που χρειάζεται κάποιο ιδιωτικό συμφωνητικό στην προκυρηξη;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Για να αποδειξεις εξειδικευμενη εμπειρια.

Link to comment
Share on other sites

ρε σεις, όποιοι από εσάς μπουν στον ΔΕΔΔΗΕ ας μας το ανακοινώσουν

 

edit

κ εγώ είχα δώσει για εναερήτης το 90 αλλά δεν ήμουν του κόμματος........

 

Και εγω πιστευω οτι είναι φωτογραφικές οι θεσεις και οτι δεν προκειται να με παρουν, αλλα η ελπιδα πεθαινει τελευταια. Και φυσικα αν γινει αυτο οχι απλα θα σας το ανακοινωσω αλλα παρτυ θα κανω και θα είστε όλοι καλεσμένοι!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω θα γίνουν αντικειμενικά επειδή είναι ασεπ.

Αφού οι περισσότερες θέσεις δεν θέλουν εξειδικευμένη εμπειρία ή μεταπτυχιακό.

Από που προκύπτει ο φωτογραφικός;

Οι περισσότεροι ηλεκτρολογοι τουλάχιστον που θα πάρουν θα έχουν διδακτορικό

υψηλές τάσεις πιστεύω. Δηλαδή θα έχουν διδακτορικό σε συναφές αντικείμενο.

Link to comment
Share on other sites

Για να αποδειξεις εξειδικευμενη εμπειρια.

 

Μα δεν το απαιτεί η προκήρυξη στις συγκεκριμένες θέσεις μηχανικών που στέλνουμε...Εκτός αν έχεις βρει κάτι άλλο...

Μετά σκέφτομαι όταν δεν απαιτείται κάτι ή όταν πχ λέει καλή γνώση αγγλικής, αν κάποιος βάλει παραπάνω γιατί έχει τα προσόντα παίρνει παραπάνω μόρια? 

Link to comment
Share on other sites

Για την εργασιακή εμπειρία και πυρηνικό εργοστάσιο να έχεις σηκώσεις μόνο το τσμεδε μετράει.

Ενώ για τα αγγλικά υπάρχει η ελάχιστη απαιτούμενη και μετά θα πάρεις περισσότερα μόρια εάν έχεις C1 ή C2.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν το απαιτεί η προκήρυξη στις συγκεκριμένες θέσεις μηχανικών που στέλνουμε...Εκτός αν έχεις βρει κάτι άλλο...

Μετά σκέφτομαι όταν δεν απαιτείται κάτι ή όταν πχ λέει καλή γνώση αγγλικής, αν κάποιος βάλει παραπάνω γιατί έχει τα προσόντα παίρνει παραπάνω μόρια? 

 

Σε ορισμένες θέσεις ηλεκτρολόγων απαιτείται 2 χρόνια εξειδικευμένη εμπειρία σε διάφορα πράγματα, εάν η εμπειρία σου αυτή προκύπτει από συμβάσεις έργου, ιδιωτικά συμφωνητικά, συμβάσεις ανεξάρτητων υπηρεσιων κτλ τότε δεν αρκεί η βεβαίωση του τσμεδε. Εαν αυτή η εμπειρια δεν έχει αποκτηθεί ως μισθωτος κάπου αλλά ως μπλοκάκιας τοτε πρέπει να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.

 

Για τα αγγλικα παράδειγμα που λες εαν εχει ως απαραιτητο προσθετο προσον καλη γνώση αγγλικης και εσυ έχεις άριστη και το αποδεικνύεις αυτό με το αντίστοιχο δικαιολογητικό τοτε δεν θα παρεις τα 30 μόρια της καλης αλλα τα 70 μορια της άριστης.

 

Η εμπειρια μετραει μέχρι 5 έτη, τα υπόλοιπα δεν τα μετρανε.

 

Και μεταπτυχιακα και διδακτορικα μεχρι 2 απο το καθενα μετραει με τον συνδυασμο που αποδιδει τα περισσοτερα μορια. (ενταξει δεν νομιζω καποιος να εχει παραπανω απο τεσσερα, θα ηταν εκτος λογω ηλικιας που περιοριζει).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω θα γίνουν αντικειμενικά επειδή είναι ασεπ.

Αφού οι περισσότερες θέσεις δεν θέλουν εξειδικευμένη εμπειρία ή μεταπτυχιακό.

Από που προκύπτει ο φωτογραφικός;

Οι περισσότεροι ηλεκτρολογοι τουλάχιστον που θα πάρουν θα έχουν διδακτορικό

υψηλές τάσεις πιστεύω. Δηλαδή θα έχουν διδακτορικό σε συναφές αντικείμενο.

 

Αντικειμενικα θα γινουν, αλλα συμφωνα με τα κριτηρια που ηδη εχουν οριστει. Τα κριτηρια ομως οριστηκαν με αντικειμενικό τροπο?

Το κανω πιο απλο: εαν μεχρι τωρα στο δεδδηε ηταν ορισμενοι συμβασιουχοι βισματα με συγκεκριμενη εμπειρια και οι θεσεις που θελει ο δεδδηε να καλυφθουν οριζει ως απαραιτητο προσον την ταδε εξειδικευμενη εμπειρια τοτε τι κανει νιαου νιαου?

Σε καποιες θεσεις ηλεκτρολογων (αρκετες) η εξειδικευμενη εμπειρια που ζητειται θεωρω πως παραειναι εξειδικευμενη...

(Και βεβαια αν σκεφτεις οτι έχω δυο χόντρα παραδειγματα μεσα απο τον κυκλο μου για το πως διοριστηκαν, μεχρι να συμβει σε εμενα αμφισβηττω τα παντα)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

εαν σε μια θέση με κωδικο πχ. 401 έχει δυο θέσεις γενικές, εκ των οποίων για τη μια μετραει για τη σειρα καταταξης η εμπειρια και για την αλλη όχι και εμεις εστω οτι θελουμε να δηλωσουμε και για τις δυο. Οταν δηλωνουμε επιδιωκομενες θεσεις τοτε μια φορα βαζουμε τον κωδικο αυτο και γραφουμε και την αντιστοιχη εμπειρια σε μηνες που ζητα? ή πρεπει να δηλωσουμε δυο φορες των κωδικο και στην μια να συμπληρωσουμε την εμπειρια μας και στην αλλη οχι. Εννοω με την πρωτη εκδοχη ειναι αυτονοητο οτι μας ενδιαφερει ειτε το ενα ειτε το αλλο και ας ληφθει η εμπειρια εκει που πρεπει ή θα πρεπει να δηλωνεται αυτο ξεχωριστα?

Link to comment
Share on other sites

Αντικειμενικα θα γινουν, αλλα συμφωνα με τα κριτηρια που ηδη εχουν οριστει. Τα κριτηρια ομως οριστηκαν με αντικειμενικό τροπο?

Το κανω πιο απλο: εαν μεχρι τωρα στο δεδδηε ηταν ορισμενοι συμβασιουχοι βισματα με συγκεκριμενη εμπειρια και οι θεσεις που θελει ο δεδδηε να καλυφθουν οριζει ως απαραιτητο προσον την ταδε εξειδικευμενη εμπειρια τοτε τι κανει νιαου νιαου?

Σε καποιες θεσεις ηλεκτρολογων (αρκετες) η εξειδικευμενη εμπειρια που ζητειται θεωρω πως παραειναι εξειδικευμενη...

(Και βεβαια αν σκεφτεις οτι έχω δυο χόντρα παραδειγματα μεσα απο τον κυκλο μου για το πως διοριστηκαν, μεχρι να συμβει σε εμενα αμφισβηττω τα παντα)

Προφανώς εννοείς τους ηλεκτροτεχνίτες με άδεια εναερίτη(στ ειδικότητα εάν δεν κάνω λάθος) η οποία προφανώς

μπορεί να αποκτηθεί μόνο εφόσον έχεις δουλέψει παλαιότερα στην δεδδηε ή δεσμηε. Οπότε ναι στο

συγκεκριμένο έχεις δίκιο διότι δεν ξέρω πως τους προσλάμβαναν τότε.

Edited by andreastz
Link to comment
Share on other sites

Εχει πολλες φωτογραφικες θεσει είναι η αληθεια. Και εξειδικευμενη εμπειρια, η οποια μονο στο δεδδηε μπορει να αποκτηθηκε υπαρχει, και εξειδικευμένα μεταπτυχιακα υπαρχουν. Οποτε μιλαμε για ξεκαθαρη προσπαθεια μονιμοποίησης συγκεκριμενων ατομων-συμβασιούχων, οι οποιοι ολοι ξερουμε με ποιον ακριβως τροπο εχουν μπει. Και μετα μας λενε πως αυτά τελειωσαν και δεν υπαρχουν και διαφανεια και αξιοκρατια και μπλα μπλα μπλα

Μου αρεσει που ολοι λενε για ΑΣΕΠ και διαφανεια και αξιοκρατια. Από που προκυπτει αυτό; Δεν μπορει δηλαδή μεσω ΑΣΕΠ να γινονται βρωμιες; Μαλλον σας εχουν πεισει ότι όλα εκει είναι αξιοκρατικα.

Οσο για τους μισθους, καλα που ακουστηκε και η πραγματικοτητα από τον sarou και όχι κατι παραμυθάκια του στυλ "πολύ κατω από 1000". Σιγα να μην παιρνουν και λιγοτερα από του ιδιωτικου τομεα. Εκει είναι δημοσιο και στο δημοσιο, παροτι χρεοκοπησε, είναι σαν να μην εχει συμβει τιποτα. Λενε ολοι το βασικο και κλαιγονται ότι και καλα παιρνουν 800 μικτα, αλλα δεν λενε για τα χιλια μυρια επιδόματα που παιρνουν και τα οποια τους διπλασιαζουν στην ουσια το μισθο. Λες και δεν παιρνουν αυτοι, αλλα καποιοι αλλοι. Αλλα πως θα κλαφτουν θα μου πεις;

Edited by karavlaxos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.