Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Προσλήψεις 100 διπλωματούχων μηχανικών στον ΔΕΔΔΗΕ


Engineer

Recommended Posts

Εχει πολλες φωτογραφικες θεσει είναι η αληθεια. Και εξειδικευμενη εμπειρια, η οποια μονο στο δεδδηε μπορει να αποκτηθηκε υπαρχει, και εξειδικευμένα μεταπτυχιακα υπαρχουν. Οποτε μιλαμε για ξεκαθαρη προσπαθεια μονιμοποίησης συγκεκριμενων ατομων-συμβασιούχων, οι οποιοι ολοι ξερουμε με ποιον ακριβως τροπο εχουν μπει. Και μετα μας λενε πως αυτά τελειωσαν και δεν υπαρχουν και διαφανεια και αξιοκρατια και μπλα μπλα μπλα

Μου αρεσει που ολοι λενε για ΑΣΕΠ και διαφανεια και αξιοκρατια. Από που προκυπτει αυτό; Δεν μπορει δηλαδή μεσω ΑΣΕΠ να γινονται βρωμιες; Μαλλον σας εχουν πεισει ότι όλα εκει είναι αξιοκρατικα.

Οσο για τους μισθους, καλα που ακουστηκε και η πραγματικοτητα από τον sarou και όχι κατι παραμυθάκια του στυλ "πολύ κατω από 1000". Σιγα να μην παιρνουν και λιγοτερα από του ιδιωτικου τομεα. Εκει είναι δημοσιο και στο δημοσιο, παροτι χρεοκοπησε, είναι σαν να μην εχει συμβει τιποτα. Λενε ολοι το βασικο και κλαιγονται ότι και καλα παιρνουν 800 μικτα, αλλα δεν λενε για τα χιλια μυρια επιδόματα που παιρνουν και τα οποια τους διπλασιαζουν στην ουσια το μισθο. Λες και δεν παιρνουν αυτοι, αλλα καποιοι αλλοι. Αλλα πως θα κλαφτουν θα μου πεις;

Στις περισσότερες θέσεις ηλ μηχ ΠΕ η εμπειρία είναι το τσμεδε. Δηλαδή για το συγκερκιμένο τι μπορεί να γίνει;

Μήπως το πάρτυ με τους μισθούς γίνετε στους παλιούς; Οι νεοδιορισμένοι τόσα βγάζουν;

Επίσης το επικίνδυνο πλέον είναι έως 150 και όχι σε ποσοστο επί του μεικτου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους,αν μπορει καποιος να βοηθησει

 

Βημα 7:

Αν εχουμε εμπειρια πχ απο εταιρια τηλεπικοινωνιων(οπως ανεφερε ο ikaros  πιο πανω),σαν μισθωτοι μηχανικοι,βαζουμε σαν ασφαλιστικο φορεα εταα+ικα ή μονο το εταα που ειναι ο κυριος ασφαλιστικος φορεας;

 

 

Βημα 10:

αν δηλωσουμε θεσεις που δε καλυπτουμε τα προσοντα(πχ μεταπτυχιακο ή εμπειρια) ή αν η σχετικη εμπειρια ειναι μικροτερη της απαιτουμενης, πρεπει να συμπληρωσουμε τους αντιστοιχους κωδικους;;

Link to comment
Share on other sites

1. Εγώ τελικά έβαλα μόνο την εμπειρία από ΕΤΑΑ που μου αναλογεί και τίποτε άλλο.

2. Νομίζω δεν έχει νόημα, θα την πάρει άλλος την θέση στάνταρ. Καμμένο χαρτί αν δεν έχεις τα απαιτούμενα

 

ΥΓ. Για τους μισθούς επειδή πέρασα μέχρι πριν καμια εβδομάδα απο ΔΕΔΔΗΕ κάνοντας πρακτική στην Χαλκοκονδύλη δεν είναι τόσο ψηλοί όσο νομίζετε...Να περιμένετε καθαρά κάτω από 1000 για να μην βρεθείτε προ εκπλήξεων...Μηχανικοί με πολλά χρόνια εμπειρίας που μίλαγα, στην καλύτερη κανα 1500άρι...Δεν είναι όπως κάποτε πάνε αυτά

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς εννοείς τους ηλεκτροτεχνίτες με άδεια εναερίτη(στ ειδικότητα εάν δεν κάνω λάθος) η οποία προφανώς

μπορεί να αποκτηθεί μόνο εφόσον έχεις δουλέψει παλαιότερα στην δεδδηε ή δεσμηε. Οπότε ναι στο

συγκεκριμένο έχεις δίκιο διότι δεν ξέρω πως τους προσλάμβαναν τότε.

 

Εννοώ τις θέσεις των ΠΕ Ηλεκτρολογων: 420,421,422, 460-469. σύνολο αυτές οι θέσεις είναι 27, δεν τις λες και λιγες...

Για αυτες που λες δεν τις εχω προσεξει γιατι απλα δεν με ενδιεφεραν, αλλα λογικα κατι τετοιο που περιγραφεις θα συμβαινει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους,αν μπορει καποιος να βοηθησει

 

Βημα 7:

Αν εχουμε εμπειρια πχ απο εταιρια τηλεπικοινωνιων(οπως ανεφερε ο ikaros  πιο πανω),σαν μισθωτοι μηχανικοι,βαζουμε σαν ασφαλιστικο φορεα εταα+ικα ή μονο το εταα που ειναι ο κυριος ασφαλιστικος φορεας;

 

 

Βημα 10:

αν δηλωσουμε θεσεις που δε καλυπτουμε τα προσοντα(πχ μεταπτυχιακο ή εμπειρια) ή αν η σχετικη εμπειρια ειναι μικροτερη της απαιτουμενης, πρεπει να συμπληρωσουμε τους αντιστοιχους κωδικους;;

 

Την απορία σου την πρώτη την έχω και εγω. Δηλαδη συμπληρωνει καποιος απο την στιγμη που πηρε την αδεια μεχρι τωρα και μια αντιστοιχη βεβαιωση απο τσμεδε τον καλυπτει (αν δεν μιλαμε για εξειδικευμενη εμπειρια). Γιατι αν μεσα σε αυτο το διαστημα ειχε και καποια διαστηματα παραλληλα μισθωτος αλλα και μπλοκακι-ελευθερος τι γινεται? Πρέπει να τα συμπληρωσει συμφωνα με την βεβαιωση που εκδιδει το τσμεδε για ασεπ ή αρκει μια ασφαλιστικη ενημερωτητα του τσμεδε και ολα οκ?

 

Στο δευτερο που ρωτας εαν δεν εχεις καποιο απο τα προσθεντα προσοντα αποριπτεσαι. οποτε δεν εχει νοημα να το δηλωσεις και δεν εχει νοημα εαν εχεις λιγοτερη εμπειρια απο την ελαχιστη απαιτουμενη εξειδικευμενη να την δηλωσεις. (ειχα αντιστοιχο ερωτημα και τηλεφωνησα χθες παρασκευη στον ασεπ και μου ειπαν αυτο). Δεν παιζουν επικουρικοι πινακες κτλ σε πε και τε, μονο σε δε.

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ τις θέσεις των ΠΕ Ηλεκτρολογων: 420,421,422, 460-469. σύνολο αυτές οι θέσεις είναι 27, δεν τις λες και λιγες...

Για αυτες που λες δεν τις εχω προσεξει γιατι απλα δεν με ενδιεφεραν, αλλα λογικα κατι τετοιο που περιγραφεις θα συμβαινει.

Για τις 460-469 είσαι σίγουρος ότι μπορούν να δηλώσουν ηλ. μηχ. και υπολοστών;

Link to comment
Share on other sites

Για τις 460-469 είσαι σίγουρος ότι μπορούν να δηλώσουν ηλ. μηχ. και υπολοστών;

 

Απόλυτα (εννοω απόλυτα μπορουν οι ηλεκτρολογοι μηχανικοι και μηχανικοι υπολογιστων). Γιατι? Αφου το λέει η προκήρυξη ρητα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί στην σελ 5(σελ 191 του φεκ) για τις θέσεις 460-469 δεν τους έχει.

Στην σελίδα 6 που έχει τα ** εννοείς;

Edited by andreastz
Link to comment
Share on other sites

Γιατί στην σελ 5(σελ 191 του φεκ) για τις θέσεις 460-469 δεν τους έχει.

Στην σελίδα 6 που έχει τα ** εννοείς;

 

Και στη σελιδα 191 του φεκ τους εχει, και στις σελιδες 199-201.  Και όχι δεν εννοω τα αστερακια. (Εντελως προφανες είναι και μάλιστα τοσο που με κάνεις να ανησυχώ..)

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

εαν σε μια θέση με κωδικο πχ. 401 έχει δυο θέσεις γενικές, εκ των οποίων για τη μια μετραει για τη σειρα καταταξης η εμπειρια και για την αλλη όχι και εμεις εστω οτι θελουμε να δηλωσουμε και για τις δυο. Οταν δηλωνουμε επιδιωκομενες θεσεις τοτε μια φορα βαζουμε τον κωδικο αυτο και γραφουμε και την αντιστοιχη εμπειρια σε μηνες που ζητα? ή πρεπει να δηλωσουμε δυο φορες των κωδικο και στην μια να συμπληρωσουμε την εμπειρια μας και στην αλλη οχι. Εννοω με την πρωτη εκδοχη ειναι αυτονοητο οτι μας ενδιαφερει ειτε το ενα ειτε το αλλο και ας ληφθει η εμπειρια εκει που πρεπει ή θα πρεπει να δηλωνεται αυτο ξεχωριστα?

 

 

Για αυτό ξερει κανεις να μου απαντήσει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.