Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Προσλήψεις 100 διπλωματούχων μηχανικών στον ΔΕΔΔΗΕ


Engineer

Recommended Posts

ΤΣΜΕΔΕ... Τις άδειες από Νομαρχία δεν είναι υποχρεωτικό να τις βγάλεις, αν δεν σου χρειάζονται...

 και εγω αυτη την αντίληψη είχα και δεν έβγαλα τις άδειες διότι προυποθέτουν έναρξη επαγγελματος και κατεπεκταση εφορία είτε δουλευεις είτε όχι , αλλά συνάντησα ενα συνάδελφο μηχανολόγο και μου είπε ότι μετράει απο τοτε που βγάλεις τις άδειες και παραξενευτηκα .. Εχει όμως μια λογική..

Link to comment
Share on other sites

Λάθος σου το είπε...Οι άδειες από νομαρχία δεν προϋποθέτουν έναρξη επαγγέλματος..Τις είχα βγάλει τότε όταν πήρα το πτυχίο, εποχή που μάζευα χαρτιά και ας μην τα χρειαζόμουν...Εναρξη έκανα μετά από χρόνια..(Φυσικά χωρίς έναρξη ακόμη και η άδεια άσκησης είναι άχρηστη, εκτός αν πας μισθωτός)

Επίσης πάντα μα πάντα στο δημόσιο η προϋπηρεσία μετράει από την ημέρα εγγραφής στο ΤΣΜΕΔΕ...

Η εξειδικευμένη εμπειρία είναι άλλο και αποδεικνύεται πέρα από τα έτη και με αποδεικτικά ότι έχεις την κατάλληλη εμπειρία.. πχ βεβαιώσεις από εργοδότες, παραστατικά για ε.ε κτλ κτλ. (άσχετο με το θέμα, αλλά ας το αναφέρουμε και αυτό)

Link to comment
Share on other sites

Λάθος σου το είπε...Οι άδειες από νομαρχία δεν προϋποθέτουν έναρξη επαγγέλματος..Τις είχα βγάλει τότε όταν πήρα το πτυχίο, εποχή που μάζευα χαρτιά και ας μην τα χρειαζόμουν...Εναρξη έκανα μετά από χρόνια..(Φυσικά χωρίς έναρξη ακόμη και η άδεια άσκησης είναι άχρηστη, εκτός αν πας μισθωτός)

Επίσης πάντα μα πάντα στο δημόσιο η προϋπηρεσία μετράει από την ημέρα εγγραφής στο ΤΣΜΕΔΕ...

Η εξειδικευμένη εμπειρία είναι άλλο και αποδεικνύεται πέρα από τα έτη και με αποδεικτικά ότι έχεις την κατάλληλη εμπειρία.. πχ βεβαιώσεις από εργοδότες, παραστατικά για ε.ε κτλ κτλ. (άσχετο με το θέμα, αλλά ας το αναφέρουμε και αυτό)

Πριν πόσα χρόνια τις έβγαλες ; Μου κάνει εντύπωση γιατί  εγω φέτος που πήγα νομαρχία και ρώτησα , μου είπαν ότι πρέπει να κάνω έναρξη επαγγέλματος στην εφορία πρώτα. Μάλιστα μου στείλανε τα δικαιολογητικά με email και ανάμεσα σε αυτά αναφέρει και για την έναρξη επαγγέλματος !! Παίζει να αλλαξε ; Δεν ξέρω..

 

Έπειτα ρώτησα λογιστή και μου είπε ότι κάνοντας έναρξη επαγγέλματος θα πρέπει μετά να κάνω και μηδενική φορολογική δήλωση αν δεν δουλευω ! Με τη μηδενική φορολογική για κάποιο λόγο θα μου έρχεται ένα ποσο να πληρώνω το χρόνο.. γι αυτο και το άφησα, Δεν θεώρησα οτι επειγει να τις βγάλω αλλά έπειτα αυτο περί προυπηρεσίας που μου είπε ο συνάδελφος μηχανολόγος με έβαλε σε σκέψεις.

 

Ενας απο τους λόγους που γραφτηκα στο ΤΕΕ ήταν και η "προυπηρεσία" :P 

 

Αλλά αφου επιβεβαιώνεις ότι μετράει απο τη στιγμη που ασφαλίζεσαι οκ , και εγω ετσι πίστευα ! Μόνο στο δημόσιο υπολογίζεται αυτο ε ; (οσο δηλαδή υπολογίζεται)

Στον ιδιωτικό τομέα δεν μετράει καθόλου ; Δεν μπορώ δηλαδή σε εναν πιθανό εργοδότη να ανφέρω ότι δουλευα σαν ελευθερος επαγγελματίας σε μελετες , εγκαταστάσεις ; Λογικά ο εργοδότης θα ζητήσει πιο αποδεικτικά στοιχειά σε αυτη την περίπτωση αλλά εκει θα μετράει ενδεχομένως και η έναρξη επαγγέλματος για να δει ο εργοδότης απο πότε το ασκεις ..

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινώντας ανάποδα στα γρήγορα όμως γιατί είμαστε εκτός θέματος, (ότι θες με πμ) 

Η προϋπηρεσία από ΤΣΜΕΔΕ μετράει μόνο στο δημόσιο, και εκεί μόνο αν δεν ζητάει εξειδικευμένη (βλέπε προηγούμενο πόστ). Τέλος

Στον ιδιωτικό τομέα, θα σου ζητήσει αποδεικτικά ενδεχομένως παραστατικά σαν ελεύθερος επαγγελματίας (οπωσδήποτε έναρξη), ή συστατικές από εταιρείες που έχεις δουλέψει...Η και ακόμη θα σε τεστάρει, δεν μπορείς να κρυφτείς..Μόνο από την ημερομηνία εγγραφής δεν μπορείς να αποδείξεις τίποτα..Στον ιδιωτικά τομέα αυτό δε λέει τίποτα..   

Τις άδειες τις έβγαλα κάπου στο 2008...Δεν ζήτησαν έναρξη, ούτε φυσικά εμπειρία..Το αναφέρει και στον επαγγελματικό οδηγό, μπορείς να πάρεις άδειες την επόμενη της εγγραφής στο ΤΕΕ..Γενικά έτσι και αλλιώς αν δεν σου χρειάζονται δεν υπάρχει λόγος να πάς να δώσεις καν τα παράβολα..κάπου 60 είναι δεν θυμάμαι..

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

όπως εγραψε ο ικαρος προϋπηρεσία στο δημοσιο θεωρείτε η ασφαλιση τσμεδε..............

όταν ζητανε εξειδικευμενη εμπειρια ιδιωτες η οργανισμοί δημοσιου αυτό αποδεικνύετε με παραστατικα,συμβασεις, κτλπ....

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

Όσοι συνάδελφοι αναφέρουν περί κομματικών ταυτοτήτων κτλ., κάνουν λάθος και κακώς το αναπαράγουν στο συγκεκριμένο θέμα. Δεν ισχύει κάτι τέτοιο-και ούτε θα μπορούσε να ισχύει-στην συγκεκριμένη προκήρυξη, όπου τα πάντα περνούν από το ΑΣΕΠ. Οι όροι είναι σαφείς και τα αποτελέσματα θα είναι προσβάσιμα σε όλους. Όσοι από τους συναδέλφους, λόγω τυπικών προσόντων, συγκεντρώσουν τα περισσότερα μόρια θα προσληφθούν.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβώς είναι, δεν υπάρχει μέσο, βίσμα σε αυτά...Τα πράγματα είναι αυστηρά και ο καθένας μπορεί να κάνει ένσταση αν παρατηρηθεί κάτι ύποπτο...Πάνε αυτά πλέον

Περισσότερο μέσο θέλεις πλέον για να βρεις δουλειά στον ιδιωτικό τομέα παρά στο δημόσιο..

Edited by ikaros13
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μεσω του ΑΣΕΠ δεν μπορουν να γινουν παρατυπιες δηλαδή; Η σιγουρια σου αυτή από που αρκιβως πηγαζει;

Επισης τι εχεις να πεις για τα εξειδικευμένα μεταπτυχιακα (που από οσο θυμαμαι στην ελλαδα δεν υπαρχουν) και την εξειδικευμενη προϋπηρεσία, την οποια μονο στο δεδδηε θα μπορουσε καποιος να αποκτησει; Αυτά εσενα δεν σου βρωμάνε;

Link to comment
Share on other sites

Πριν πόσα χρόνια τις έβγαλες ; Μου κάνει εντύπωση γιατί εγω φέτος που πήγα νομαρχία και ρώτησα , μου είπαν ότι πρέπει να κάνω έναρξη επαγγέλματος στην εφορία πρώτα. Μάλιστα μου στείλανε τα δικαιολογητικά με email και ανάμεσα σε αυτά αναφέρει και για την έναρξη επαγγέλματος !! Παίζει να αλλαξε ; Δεν ξέρω..

 

Έπειτα ρώτησα λογιστή και μου είπε ότι κάνοντας έναρξη επαγγέλματος θα πρέπει μετά να κάνω και μηδενική φορολογική δήλωση αν δεν δουλευω ! Με τη μηδενική φορολογική για κάποιο λόγο θα μου έρχεται ένα ποσο να πληρώνω το χρόνο.. γι αυτο και το άφησα, Δεν θεώρησα οτι επειγει να τις βγάλω αλλά έπειτα αυτο περί προυπηρεσίας που μου είπε ο συνάδελφος μηχανολόγος με έβαλε σε σκέψεις.

 

Ενας απο τους λόγους που γραφτηκα στο ΤΕΕ ήταν και η "προυπηρεσία" :P

 

Αλλά αφου επιβεβαιώνεις ότι μετράει απο τη στιγμη που ασφαλίζεσαι οκ , και εγω ετσι πίστευα ! Μόνο στο δημόσιο υπολογίζεται αυτο ε ; (οσο δηλαδή υπολογίζεται)

Στον ιδιωτικό τομέα δεν μετράει καθόλου ; Δεν μπορώ δηλαδή σε εναν πιθανό εργοδότη να ανφέρω ότι δουλευα σαν ελευθερος επαγγελματίας σε μελετες , εγκαταστάσεις ; Λογικά ο εργοδότης θα ζητήσει πιο αποδεικτικά στοιχειά σε αυτη την περίπτωση αλλά εκει θα μετράει ενδεχομένως και η έναρξη επαγγέλματος για να δει ο εργοδότης απο πότε το ασκεις ..

Έβγαλα πριν μερικές εβδομαδες την άδεια απο νομαρχία. Δεν μου ζήτησαν έναρξη.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.