Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Προσλήψεις 100 διπλωματούχων μηχανικών στον ΔΕΔΔΗΕ


Engineer

Recommended Posts

Γιατί το ταβάνι εε ποιο είναι? Θεωρητικά δεν υπάρχει, πρακτικά σήμερα.....άστο καλύτερα. Αν δεν έχεις κονέ, ή backround είναι σκέτη αυτοκτονία..

Αν υπήρχαν δουλειές σε εταιρείες να το συζητούσαμε, αλλά αν το δίλημμα είναι εε με έδρα σπίτι και δουλειές μια στο δίμηνο χίλιες φορές δημόσιο με τα 800 σίγουρα και ακούραστα που λέει ο λόγος. Και μην νομίζεις αν είσαι τσακάλι και δικτυωθείς δεν μένεις στα 800... Ξέρεις πόσα παίρνουν οι παραπάνω, τομεάρχες κτλ?? 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι!

Να καταθέσω και εγώ το ερώτημα μου για τροφή για σκέψη:

πως κάποιος είναι πολύτεκνος ή τρίτεκνος (όχι ο ίδιος αλλά ως τεκνο αυτός) και έχοντας σπουδες πολυτεχνείου (5 χρόνια min), διδακτορικό (3 χρόνια min), προυπηρεσία πάνω από την max που μετράνε (δηλαδή πάνω από τα 5 χρόνια) να πληροί ταυτόχρονα και το ηλικιακό όριο που απαιτείται απο τους αντιστοιχους νόμους που επικαλείται το ασεπ, που είναι το μαξ τα 25 χρόνια (σε κάποιες ειναι λιγότερο). ;;;;

Άρα εγώ κάνω κάτι λάθος στο μέτρημα σαν τον Τσάκωνα στην ταινία...

Προβληματισμός για τον ελέυθερο χρόνο σας.

Πήδαγε τις τάξεις στο δημοτικό-γυμνάσιο-λύκειο σαν τον Kevin Young. Πιθανόν να πήδαγε και κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Τοση πρεμουρα απο μηχανικους για το δημοσιο δεν το περιμενα εδω μεσα. Οσοι ειναι στο δημοσιο φιλοι μου, το ειχαν στοχο απο τη στιγμη που κρατησαν το διπλωμα στα χερια τους και το κυνηγησαν ελαχιστα ως ε.ε., ποσο μαλλον να μπαινουν σε φορουμ ανταλλαγης γνωσεων και εμπειριας μεταξυ μηχανικων.

Να ρωτησω κατι?

Οταν και αν φτιαξουν τα πραγματα ο μηχανικος του δημοσιου τι χρηματικο ταβανι θα εχει? (αυτη τη στιγμη, φιλος μου σε περιφερεια παιρνει 890 με μεταπτυχιακο που το εκανε για να μπει στο δημοσιο)

 

Έχοντας φάει κάμποσα χρόνια στο ελεύθερο, έχοντας εμπειρία και χαρτούρα μπόλικη, και περίπου δύο χρόνια χωρίς μία, ναι σκέφτεσαι και το δημόσιο γιατί αλλιώς είσαι άνεργος, ανασφάλιστος και  μ@@#$ς (τώρα ειδικά που είδα γνωστούς χωρίς κάτι επιπλέον από το πτυχίο και με πλασματική εμπειρία να διορίζονται έχοντας λιγότερα μόρια από εμένα σε ειδικές κατηγορίες χωρίς καν να ανηκουν στην πραγματικότητα σε αυτες, ε ναι είμαι άνθρωπος και κάπως μου κακοφάνηκε....).

Στα υπόλοιπα σε θεματα δουλειας σε δημοσιο και ιδιωτικό τομέα με έχει καλύψει ότι έχει πει ο ικαρος. Τι να συζητάμε τώρα; Μακάρι συνάδελφε η κρίση να μην σε έχει αγγίξει εσένα.

Link to comment
Share on other sites

Στο ίδιο μήκος κύματος με το φίλο aloha ειμαι και εγώ. Πριν από μερικά χρόνια πραγματικά λοιδορούσα όσους φίλους μου με "καλο" πτυχίο έμπαιναν στο δημόσιο. Τώρα, αισθάνομαι μακακας που δεν το έκανα και εγώ. Και δεν είναι ότι δεν το προσπάθησα. Αλλά, πραγματικά αξιοπρεπείς μισθωτές δουλειές πλέον τις βλέπεις με το κιάλι ενώ το ελεύθερο επάγγελμα μπορεί να σε ζήσει μόνο αν είσαι στις εξαιρέσεις που περιγράφει ο Ίκαρος παραπάνω. Άρα, ναι, θα πήγαινα ΔΕΗ με τα τσαρούχια. Αλλά, όταν μπορούσα να κάνω κάνα διδακτορικό του... προτίμησα να δουλέψω και να γίνω πραγματικά μηχανικός, όχι συλλέκτης πτυχίων και να μη χάσω τον καιρό μου. Είναι απελπιστικό να σκέφτεσαι παραγωγικά και να αποδεικνύεσαι τόσο λάθος...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι!

Να καταθέσω και εγώ το ερώτημα μου για τροφή για σκέψη:

πως κάποιος είναι πολύτεκνος ή τρίτεκνος (όχι ο ίδιος αλλά ως τεκνο αυτός) και έχοντας σπουδες πολυτεχνείου (5 χρόνια min), διδακτορικό (3 χρόνια min), προυπηρεσία πάνω από την max που μετράνε (δηλαδή πάνω από τα 5 χρόνια) να πληροί ταυτόχρονα και το ηλικιακό όριο που απαιτείται απο τους αντιστοιχους νόμους που επικαλείται το ασεπ, που είναι το μαξ τα 25 χρόνια (σε κάποιες ειναι λιγότερο). ;;;;

Άρα εγώ κάνω κάτι λάθος στο μέτρημα σαν τον Τσάκωνα στην ταινία...

Προβληματισμός για τον ελέυθερο χρόνο σας.

 

Στους μηχανικούς το ηλικιακό ήταν τα 45 ή κάνω λάθος; Μήπως ήταν 25 για τους πολύτεκνους;

Link to comment
Share on other sites

θεωρητικα στους ε.ε. το ταβανι ειναι ανυπαρκτο ή τελος παντων πολυ ψηλο.Εχω γνωστο που ασχολειται με δημοσια εργα και χτυπαει 4,5 μισθους δ.υ.Φανταζομαι τι εκανε στις καλες μερες που εγω δεν προλαβα, αν κρινω απο το σπιτι με την πισινα,την καγιεν και την slk.

Η ελπιδα καποια στιγμη να εχω και γω την οικονομικη ανεση για τετοια ή παραπλησια ζωη με οδηγουν να μην εχω κανει ποτε προκυρηξη.

Βασικα προτιμω να φυγω εξω απο το να περνω λιγοτερα απο σκουπιδιαρη και ισως αυτα για μια ζωη.

Σαν παιδι, μπορουσα να εχω και εγω και εσεις πολλα που τα παιδια μας δεν θα εχουν με τετοιους μισθους.Δεν δεχομαι τα παιδια μου να ζησουν χειροτερα ή με λιγοτερα απο μενα.

Κατι τετοια σκεφτομαι,συναδελφοι και λεω να την κανω για αγγλια που ειναι οι μισοι παλιοι συμφοιτητες μου και χτυπανε 3,4 χιλιαρικα 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

θεωρητικα στους ε.ε. το ταβανι ειναι ανυπαρκτο ή τελος παντων πολυ ψηλο.Εχω γνωστο που ασχολειται με δημοσια εργα και χτυπαει 4,5 μισθους δ.υ.Φανταζομαι τι εκανε στις καλες μερες που εγω δεν προλαβα, αν κρινω απο το σπιτι με την πισινα,την καγιεν και την slk.

Η ελπιδα καποια στιγμη να εχω και γω την οικονομικη ανεση για τετοια ή παραπλησια ζωη με οδηγουν να μην εχω κανει ποτε προκυρηξη.

Βασικα προτιμω να φυγω εξω απο το να περνω λιγοτερα απο σκουπιδιαρη και ισως αυτα για μια ζωη.

Σαν παιδι, μπορουσα να εχω και εγω και εσεις πολλα που τα παιδια μας δεν θα εχουν με τετοιους μισθους.Δεν δεχομαι τα παιδια μου να ζησουν χειροτερα ή με λιγοτερα απο μενα.

Κατι τετοια σκεφτομαι,συναδελφοι και λεω να την κανω για αγγλια που ειναι οι μισοι παλιοι συμφοιτητες μου και χτυπανε 3,4 χιλιαρικα

Κοίτα το ποσοστό των εε μηχανικών που χρωστάει ασφαλιστικές εισφορές (περίπου 40%, ίσως παραπάνω). Όλοι αυτοί όχι μόνο δε "καθαρίζουν" τα χρήματα ενός δ.υ. μηχανικού αλλά ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΜΈΣΑ.

Αν έχεις προλάβει και έχεις μια καλή δουλειά ή έχεις πελατεία κληρονομιά από τους γονείς σου εννοείται δεν ασχολείσαι με δημόσιο. Για τη σιωπηρή πλειοψηφία που δεν έχει ούτε το ένα ούτε το άλλο μια ΔΕΗ θα ήταν μάνα εξ ουρανού.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ kousta80 σε ποιον δεν αρεσει να εχει καγιεν και να παίρνει 3-4 χιλιαρικα. Και εγω θα το ηθελα πολυ. Αλλα βλεπεις και δουλεια δεν εχω και εχω φτάσει να χρωστάω κάπου 7Κ στο ΤΣΜΕΔΕ με αυξητικές τάσεις..Απο την αλλη βλεπω τους γονεις μου που σαν ΔΥ μπορει να μην ειχαν το καγιεν της εποχής τους, αλλα και σπίτι στα βόρεια προάστια πήραν και εξοχικό έκαναν και με σπούδασαν στην Αγγλία. Με τους μισθούς τους. Πράγματα που δεν θα μπορέσω ποτε να κανω αντίστοιχα στα παιδια μου παρα μονο στα όνειρα...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

θεωρητικα στους ε.ε. το ταβανι ειναι ανυπαρκτο ή τελος παντων πολυ ψηλο.Εχω γνωστο που ασχολειται με δημοσια εργα και χτυπαει 4,5 μισθους δ.υ.Φανταζομαι τι εκανε στις καλες μερες που εγω δεν προλαβα, αν κρινω απο το σπιτι με την πισινα,την καγιεν και την slk.

Η ελπιδα καποια στιγμη να εχω και γω την οικονομικη ανεση για τετοια ή παραπλησια ζωη με οδηγουν να μην εχω κανει ποτε προκυρηξη.

Βασικα προτιμω να φυγω εξω απο το να περνω λιγοτερα απο σκουπιδιαρη και ισως αυτα για μια ζωη.

Σαν παιδι, μπορουσα να εχω και εγω και εσεις πολλα που τα παιδια μας δεν θα εχουν με τετοιους μισθους.Δεν δεχομαι τα παιδια μου να ζησουν χειροτερα ή με λιγοτερα απο μενα.

Κατι τετοια σκεφτομαι,συναδελφοι και λεω να την κανω για αγγλια που ειναι οι μισοι παλιοι συμφοιτητες μου και χτυπανε 3,4 χιλιαρικα 

 

Με κάλυψες απόλυτα. Πλέον οι περισσότεροι συμφοιτητές μου είναι στο εξωτερικό, οι περισσότεροι Αγγλία, όπου δουλειές υπάρχουν. Τα Χριστούγεννα μετακόμισε εκεί και ένας ακόμη από την παρέα.

 

Εγώ την παλεύω ακόμη εδώ αλλά σκέφτομαι μήπως κάνω μεγάλη μακακία που δεν έχω φύγει ήδη. Όσο σκέφτομαι ότι οι συντάξεις αποφοίτων δημοτικού είναι μεγαλύτερες από το μισθό μου τρελαίνομαι.

 

Δυστυχώς οι προηγούμενες γενιές έκαναν πάρτυ και έστειλαν στη δικιά μας το λογαριασμό.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ένα σχόλιο στα παραπάνω, όποιος νομίζει ότι θα βγει έξω και θα πάρει καγιεν, slk, κτλ κοιμάται όρθιος. Για να μην αναφέρω ότι "¨εμπειρία"  ΕΕ στην Ελλάδα είναι σαν να ξεκινάς Graduate lvl στην καλύτερη.

Edited by antboton
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.