Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Προσλήψεις 100 διπλωματούχων μηχανικών στον ΔΕΔΔΗΕ


Engineer

Recommended Posts

...........................................

 

Πάντως οι περισσότεροι μη-βυσματίες μηχανικοί δουλεύουν με μισθούς πείνας και αυτοί βγάζουν όλη τη δουλειά. Μόνο τα βύσματα και οι γκόμενες των αφεντικών πληρώνονται αδρά, χωρίς να κάνουν κάτι ιδιαίτερο και αν κάτσει καμιά στραβή σφυρίζουν αδιάφοροι...

Συμπέρασμα από όλα τα παραπάνω και από την καθημερινή μας πείρα: Αν δεν είσαι κομματόσκυλο, μασσονειδές, κατηχητόπουλο και κλώνος δεν έχεις ελπίδα σήμερα στον τόπο αυτό.

Σήκω φύγε.

Edited by da-mi
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εδώ ρε παιδιά απόφοιτος γυμνασίου Δ.Υ. παίρνει 1400/μήνα, κλητήρας στην Εθνική 1500.. φύλακας (άοπλος μην φανταστείτε) στην Σωληνουργία κοντά στα 2χιλιάρικα. Και εδώ συνάδελφοι τρέχουμε για καμιά επιδότηση του ΟΑΕΔ των 500 ευρώ. Εποπ και είναι κάθε μέρα σπίτι και έχει ειδικό μισθολόγιο για να κάνει σχοινάκια μία φορά τον χρόνο. Εμείς φταίμε όμως που τους ανεχόμαστε

Link to comment
Share on other sites

4000 έξω, 5000 μέσα, 1400 απόφοιτος γυμνασίου... Λοιπόν, για τις καλές δουλειές είτε έχετε καλό πτυχίο + ειδικότητα και βρίσκετε καλή δουλειά έξω σχετικά ευκολα (ίσως και μέσα, αλλά πολύ πιο δύσκολα ) ή είστε του κόμματος / ανιψάκια του διευθυντή οπότε μια καλοπληρωμένη και ξεκούραστη θέση σας περιμένει. Αλλιώς, βρίσκετε μια δουλειά με 1000-1200€ αν είστε τυχεροί, βγάλετε όλη τη λάτζα και λέτε ευχαριστώ.

 

Έχω δει μηχανικούς να πιάνουν πρώτη δουλειά με... 200 και 300€! Από πρώτο χέρι το ξέρω, είμασταν συνάδελφοι με τα παιδιά και έπαιρναν ο ένας 300 και η άλλη 200, μηχανικοί ελληνικού πολυτεχνείου. Εγώ έπαιρνα 1000 (το ΤΣΜΕΔΕ δικό μου) και ντρεπόμουν να τους το πω. Αυτή είναι η πικρή πραγματικότητα για τους νέους μηχανικούς στην Ελλάδα του 2015...

Edited by cosygatos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και είναι πραγματικότητα δεν το συζητάει κανείς. Το γελοίο είναι όμως να περιμένει κανείς, αυτός ο συρφετός της οικογενειοκρατίας ότι η χώρα θα ξεχρεώσει ποτέ απασχολώντας, σιγοντάρωντας και καλύπτοντας τον απόπατο της χώρας και στέλνοντας τους άξιους στο εξωτερικό

Link to comment
Share on other sites

Ντάξ, καλοπληρωμένες θέσεις υπάρχουν και είναι κυρίως σε μεγάλες εταιρείες που υπάρχουν πολλά departments..αλλά είναι για λίγους. Αυτοί οι λίγοι είναι είτε άτομα που είχαν καταφέρει και τρούπωσαν πριν χρόνια και έχουν διαγράψει μια α πορεία, ή άτομα με βίσμα, υπάρχουν και οι ικανοί που τα κατάφεραν με υπομονή και επιμονή. Αυτά πρίν...Τώρα που οι δουλειές έχουν λιγοστέψει, ένας μπαίνει ένας βγαίνει που λένε...Συνήθως ή βίσμα, ή έμπειρο άτομο για συγκεκριμένο σκοπό..

Αυτά σε πολύ πολύ γενικές γραμμές. 

Προσωπικά πάω παντού και με 800 που λέτε, δεν ψάχνω τα πολλά ίσως το τρένο πέταξε έτσι και αλλιώς..Ούτε μπορώ να γίνω προϊστάμενος με εμπειρία εε όπου και αν στέλνω βιογραφικό. Τι 30, τι 40 η εμπειρία μετράει...Αν ξεκινάς από το μηδέν σήμερα, πας καρφί για 3ψηφιο αριθμό με ΑΠΥ....

Οποιος βιάζεται και θέλει τα πολλά, πάει έξω και εκεί αν του κάτσει βέβαια... Τώρα αν νομίζει ότι μπορεί να το πετύχει στην Ελλάδα σαν εε με έδρα το σπίτι μάλλον ζει σε όνειρο ή διάλεξε λάθος επάγγελμα...Οι μόνοι εε που πάνε καλά είναι οι γιατροί

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ολοι συμπεραινεται οτι μιλαω για Λονδινο οταν μιλαω για Αγγλια.Μαντσεστερ,αμπερντην και λοιπες πολεις ειναι αυτες που βρισκονται οι φιλοι μου και μια χαρα ζουνε με τα λεφτα που βγαζουν.Δεν ειναι μονο το λονδινο η Αγγλια.

Link to comment
Share on other sites

4000 έξω, 5000 μέσα, 1400 απόφοιτος γυμνασίου... Λοιπόν, για τις καλές δουλειές είτε έχετε καλό πτυχίο + ειδικότητα και βρίσκετε καλή δουλειά έξω σχετικά ευκολα (ίσως και μέσα, αλλά πολύ πιο δύσκολα ) ή είστε του κόμματος / ανιψάκια του διευθυντή οπότε μια καλοπληρωμένη και ξεκούραστη θέση σας περιμένει. Αλλιώς, βρίσκετε μια δουλειά με 1000-1200€ αν είστε τυχεροί, βγάλετε όλη τη λάτζα και λέτε ευχαριστώ.

 

Έχω δει μηχανικούς να πιάνουν πρώτη δουλειά με... 200 και 300€! Από πρώτο χέρι το ξέρω, είμασταν συνάδελφοι με τα παιδιά και έπαιρναν ο ένας 300 και η άλλη 200, μηχανικοί ελληνικού πολυτεχνείου. Εγώ έπαιρνα 1000 (το ΤΣΜΕΔΕ δικό μου) και ντρεπόμουν να τους το πω. Αυτή είναι η πικρή πραγματικότητα για τους νέους μηχανικούς στην Ελλάδα του 2015...

 

 

Συνάδελφοι πείτε με ό,τι θέλετε, το λέω χωρίς ίχνος υπεροψίας,μαγκιάς ή ότιδήποτε.Προτιμώ να παραμείνω άνεργος παρά να δουλεύω για 200-300 ευρώ ή ακόμα καλύτερα προτιμώ να πάω λάντζα σε εστιατόριο στην Γερμανία παρά να το παίζω μηχανικός στην Ελλάδα και για 200-300 ευρώ να βγάζω δουλειά στον "μάγκα" εργοδότη μου. Εκτός και αν το κάνει κάποιος για 5-6 μήνες με κάποιο συγκεκριμένο σκοπό (εκπαίδευση σε κάποιο σχεδιαστικό πρόγραμμα,προϋπηρεσία σε κάποιον τομέα που τον ενδιαφέρει πολυ κτλ), τότε πάω πάσο.Απλά έχω βαρεθεί να βλέπω παιδιά νέα, να κλαίγονται για την οικονομική κατάσταση και από την άλλη να δέχονται τον εξευτελισμό τους για 200-300 ευρώ.Μην πει κανείς ότι πάνε γιατί έχουνε ανάγκη, με 200 ευρώ δεν έχεις καμμία απολύτως ποιότητα ζωής

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε γενικές γραμμές. Σκέψου ομως ότι ένα βιογραφικό με κενά εκεί που θα έπρεπε να είναι η προϋπηρεσία δεν είναι ό, τι καλύτερο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.