Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Προσλήψεις 100 διπλωματούχων μηχανικών στον ΔΕΔΔΗΕ


Engineer

Recommended Posts

Κοιμαται ορθιος οποιος δεν εχει εμπιστοσυνη στον εαυτο του και στο τι μπορει να κανει σε ενα πολιτισμενο κρατος που σεβεται τον εργαζομενο του.Εχω 3-4 παραδειγματα κολλητων μου που σε 3 χρονια βαλανε στην ακρη 20 χιλιαρικα για αμαξι ΜΟΝΟ,με μισθους 40-45 χιλιαρικα στην αγγλια.Slk παιρνεις και με 10 χιλιαρικα πλεον ειδικα εξω.

Το θεμα μας δεν ειναι η slk αλλα το οτι στην Ελλαδα υποβαθμιζεται το διπλωμα μας και τα χρονια σπουδων,η προσπαθεια,τα ξενυχτια κ.α. που ολοι μας εχουν περασει.

Εχω μιλησει απειρες φορες για θειο μου αρχιτεκτονα στο παρισι που στα 60 του εχει κανει περιουσια που στην πολη μου δεν εχει αλλος μηχανικος και ολα αυτα ως ε.ε. με δουλεια κοντρολαρισμενη και χωρις εξωφρενικα ωραρια.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη με μισθό 3500 euro το μήνα πιστεύεις ότι βγάζεις λεφτά στην Αγγλία? Κάτι δεν σου λένε σωστά και καλό είναι να γίνει απομυθοποίηση του εξωτερικού γιατί γίνεται τρελή παραπληροφόρηση...Ο θείος σου είναι στα 60 του, και στην ελλάδα πριν 30 χρόνια μηχανικός είχε πολύ καλό εισόδημα...

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη με μισθό 3500 euro το μήνα πιστεύεις ότι βγάζεις λεφτά στην Αγγλία? Κάτι δεν σου λένε σωστά και καλό είναι να γίνει απομυθοποίηση του εξωτερικού γιατί γίνεται τρελή παραπληροφόρηση...Ο θείος σου είναι στα 60 του, και στην ελλάδα πριν 30 χρόνια μηχανικός είχε πολύ καλό εισόδημα...

 

3500 λίρες το μήνα είναι καλά λεφτά για Αγγλία!! Ακόμα και για Λονδίνο! Φυσικά εξαρτάται και από τη ζωή που διαλέγεις να ζήσεις. Μισθός 42000 ευρώ σημαίνει ότι θα πρέπει το λιγότερο να είσαι Chartered (μισθός από 40Κ μέχρι....) δηλαδή, λίγο-πολύ αφεντικό στα ψηλά πατώματα.. 

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα για ευρώ αλλά και λίρες να είναι, δεν "βγάζεις" λεφτά, απλά ζείς πολύ καλά και άνετα, οι εποχές που δούλευαν μηχανικοί 10 χρόνια έξω και γύριζαν Ελλάδα και έφτιαχναν επιχειρήσεις πέρασε συνάδελφοι, επίσης όπως σωστά ανέφερε ο Εαρλ τα λεφτά αυτα δεν είναι για entry lvl, εκτός αν νομίζετε ότι επειδη έχετε ένα δίπλωμα πολυτεχνείου σας κάνει αυτόματα και manager κτλ και τελειώνοντας χωρίς σοβαρή εμπειρία (δεν μιλάω για ΠΕΑ, φασον μελέτες, Αυθαίρετα) το πιο πιθανόν είναι να μην φτάσετε καν σε συνέντευξη...

Edited by antboton
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα βγαζεις λεφτα με 3500 το μηνα οταν π.χ. εχεις 700 ευρω για σπιτι (μεσα ολα).Τι σε χαλαει σε αυτο?

Ενω αν μπω υπαλληλος στο δημοσιο με 890 θα ειμαι μια χαρα ε?Για κανε παιδια,πηγαινε τα σε φροντιστηρια,αγγλικα,μπαλετα,πιανα και μετα ελα να με πεις οτι εδω ειναι καλυτερα.

Δεν ηξερα οτι υπαρχουν ακομα μηχανικοι που συγκρινουν απολαβες στο ελλαντα και ποιοτητα δουλειας με εξω.

Ειμαι 35 και συναδελφοι μου που φυγαν μεχρι και πριν 1 χρονο με την ιδια εμπειρια με μενα και τους συνομηλικους μου βρηκαν ολοι δουλειες το πολυ σε ενα τριμηνο.

Γιατι να μην φτασουν σε συνεντευξη?Συναδελφε δεν ξερω τι σε εχουν πει για αγγλια αλλα δεν ειναι οπως αναφερεις..

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα βγαζεις λεφτα με 3500 το μηνα οταν π.χ. εχεις 700 ευρω για σπιτι (μεσα ολα).Τι σε χαλαει σε αυτο?

Ενω αν μπω υπαλληλος στο δημοσιο με 890 θα ειμαι μια χαρα ε?Για κανε παιδια,πηγαινε τα σε φροντιστηρια,αγγλικα,μπαλετα,πιανα και μετα ελα να με πεις οτι εδω ειναι καλυτερα.

Δεν ηξερα οτι υπαρχουν ακομα μηχανικοι που συγκρινουν απολαβες στο ελλαντα και ποιοτητα δουλειας με εξω.

Ειμαι 35 και συναδελφοι μου που φυγαν μεχρι και πριν 1 χρονο με την ιδια εμπειρια με μενα και τους συνομηλικους μου βρηκαν ολοι δουλειες το πολυ σε ενα τριμηνο.

Γιατι να μην φτασουν σε συνεντευξη?Συναδελφε δεν ξερω τι σε εχουν πει για αγγλια αλλα δεν ειναι οπως αναφερεις..

 

τα 40 χιλιαρικα λιρες/ετος που αναφερανε ειναι φανταζομαι μικτα (μιας και κανονικα οταν μιλαμε για συμβολαιο ο μισθος αναφερεται στο ετησιο εισοδημα και μικτα)

σπιτι με 700/μηνα ολα μεσα στο Λονδινο δεν υπαρχει.

 

Κατα τα αλλα για το ποιος και ποτε φτανει σε συνεντευξη , υπαρχουν τοσες πολλες μεταβλητες και παραμετροι που επηρεάζουν τις χ,ψ πιθανοτητες για μια θεση που και 50 σελιδες να γραφουμε παλι δεν θα ειναι αντικειμενικη και τεκμηριωμενη η ιστορια

Edited by lefe
Link to comment
Share on other sites

Φίλε σπούδασα Αγγλία μεσα δεκαετίας του 90 και ηθελα το μηνα κάπου 1500 λίρες τοτε!! Χωρίς εφορία μονο για μένα για νορμαλ ζωή στο Λονδίνο.. Με 2 συγκάτοικους. Χωρίς αμάξι.. Ενα διαμέρισμα απλό στο κέντρο θελεις 1000 λίρες..

Απο τους συμφοιτητές μου που κανουμε και εδω παρέα ο ενας παίρνει στην αβαξ κάπου 4Κ το μηνα και ο άλλος στην Τιτάν κάπου 5Κ το μηνα.. Και εδω βγάζεις αν εισαι γατονι και εχεις κονε. Ειμαστε λιγο πριν τα 40..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτά τα νούμερα που αναφέρεις Ίκαρε μου φαίνονται εξωφρενικά-απίστευτα για Ελλάδα.

 

Και επιπλέον, όσο ικανός να είναι κάποιος, κατά 99% χρειάζεται γερό βύσμα για να μπει σε τέτοιου είδους εταιρείες στην Ελλάδα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε ισχύουν 100% τα άτομα τα γνωρίζω πάνω από 15 χρόνια...Δεν έχω λόγο να πω ψέματα...Βίσμα ναι, με αυτό μπήκανε άλλωστε το γνωρίζω και δεν το κρύβουν ούτε αυτοί.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε αμφισβήτησα αλλά τα νούμερα πράγματι είναι αστρονομικά.

 

Εμένα κανένας γνωστός μου πάντως, σε μεγάλες εταιρείες, δεν παίρνει πάνω από 1800 ευρώ. Παλιότερα έπαιζαν μεγαλύτεροι μισθοί.

 

Πάντως οι περισσότεροι μη-βυσματίες μηχανικοί δουλεύουν με μισθούς πείνας και αυτοί βγάζουν όλη τη δουλειά. Μόνο τα βύσματα και οι γκόμενες των αφεντικών πληρώνονται αδρά, χωρίς να κάνουν κάτι ιδιαίτερο και αν κάτσει καμιά στραβή σφυρίζουν αδιάφοροι...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.