Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσλήψεις 100 διπλωματούχων μηχανικών στον ΔΕΔΔΗΕ


Engineer

Recommended Posts

Αναρωτιεμαι αν υπαρχει κάποιο θεμα στο forum που να συζητείται η προκήρυξη 3Κ/2014 στον ΔΕΔΔΗΕ.

Ψάχνω αλλα δεν εχω βρει κάτι.

Εχω απορίες σχετικα με τα δικαιολογητικά όπως φαντάζομαι και αρκετοί άλλοι.

Γνωρίζει κανείς κάτι? ΑΝ ναι ας βάλει ένα link εδώ.

 

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε το ΦΕΚ .Νομίζω ότι τα γράφει ξεκάθαρα .

Το εχω διαβασει παρα πολλες φορες, απλά μου γεννάται το ερώτημα:

Στην κατηγορια Ηλ. Μηχ. ΠΕ η προυπηρεσία αποδεικνύεται απλά με την βεβαίωση ασφάλισης του ΕΤΑΑ? Δηλαδή αν εισαι άνεργος και δεν έχεις ουσιαστική απασχόληση και με καποιον τροπο καταφέρνεις να πληρώνεις τις εισφορές του ΤΣΜΕΔΕ, θεωρεί το ΑΣΕΠ οτι εχεις προϋπηρεσία?

Θα τρελαθούμε?

Εξειδικευμένη εμπειρία ζητάει μόνο για θέσεις με κωδικούς από 420 έως 469. Για τις υπόλοιπες θέσεις ΠΕ Ηλ.Μηχ, μπέστε σκύλοι αλέστε?

 

Τι πιστεύεις hector? Για να σε δω, τι πιστεύεις επί του θέματος?

Link to comment
Share on other sites

Το εχω διαβασει παρα πολλες φορες, απλά μου γεννάται το ερώτημα:

Στην κατηγορια Ηλ. Μηχ. ΠΕ η προυπηρεσία αποδεικνύεται απλά με την βεβαίωση ασφάλισης του ΕΤΑΑ? Δηλαδή αν εισαι άνεργος και δεν έχεις ουσιαστική απασχόληση και με καποιον τροπο καταφέρνεις να πληρώνεις τις εισφορές του ΤΣΜΕΔΕ, θεωρεί το ΑΣΕΠ οτι εχεις προϋπηρεσία?

Θα τρελαθούμε?

Εξειδικευμένη εμπειρία ζητάει μόνο για θέσεις με κωδικούς από 420 έως 469. Για τις υπόλοιπες θέσεις ΠΕ Ηλ.Μηχ, μπέστε σκύλοι αλέστε?

 

Τι πιστεύεις hector? Για να σε δω, τι πιστεύεις επί του θέματος?

Ακριβώς...η προυπηρεσία για μηχανικούς μετράει από τη μέρα που ασφαλίζεσαι...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι. Στη σελ. 64, δεν φαίνεται να ζητά τίποτα περισσότερο (πέραν του δίπλώματος/πτυχίου, απόδειξης για το επίπεδο γνώσης ξένης γλώσσας και χειρισμού Η/Υ) από άδεια άσκησης επαγγέλματος και βεβαίωση του οικείου ασφαλιστικού φορέα, στην οποία να αναγράφεται η διάρκεια της ασφάλισης, για τις μη εξειδικευμένες θέσεις. Από εκεί και πέρα μετρούν τα μόρια.

Μόνο.για για τις θέσεις του κλάδου ΔΕ Ηλεκτροτεχνικοί Δικτύων (Εναερίων και Υπογείων) (Τ4/Α), λέει ότι προβλέπεται και μια πρακτική δοκιμασία.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι. Στη σελ. 64, δεν φαίνεται να ζητά τίποτα περισσότερο (πέραν του δίπλώματος/πτυχίου, απόδειξης για το επίπεδο γνώσης ξένης γλώσσας και χειρισμού Η/Υ) από άδεια άσκησης επαγγέλματος και βεβαίωση του οικείου ασφαλιστικού φορέα, στην οποία να αναγράφεται η διάρκεια της ασφάλισης, για τις μη εξειδικευμένες θέσεις. Από εκεί και πέρα μετρούν τα μόρια.

Μόνο.για για τις θέσεις του κλάδου ΔΕ Ηλεκτροτεχνικοί Δικτύων (Εναερίων και Υπογείων) (Τ4/Α), λέει ότι προβλέπεται και μια πρακτική δοκιμασία.

Ναι, αλλά στην σελίδα 194 στο πλαίσιο με τις επεξηγήσεις, αναφέρει ότι:

στη στήλη (2) (Γενικές θέσεις) η εμπειρία λαμβάνεται υπόψη και βαθμολογείται ως κριτήριο κατάταξης και

στη στήλη (3) (Γενικές Θέσεις) η εμπειρία δεν λαμβάνεται υπόψη και δεν βαθμολογείται ως κριτήριο κατάταξης.

Κρίσιμο ερώτημα:

Αφού όλοι οι μηχανικοί που είναι ασφαλισμένοι στο ΕΤΑΑ θεωρείται ότι έχουν τόση εμπειρία όσα και τα χρόνια ασφάλισης, τότε όλοι οι μηχανικοί έχουν εμπειρία. Άρα η στήλη (3) που αναφέρεται ΟΕΟ???

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς στις θέσεις που δεν απαιτείται εμπειρία δεν λαμβάνονται υπ'όψιν τα μόρια της εμπειρίας, ακόμα και εάν κάποιος υποψήφιος έχει.

 

(Άποψή μου)

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς ο ΔΕΔΔΗΕ ζητάει νέους ανθρώπους, με ισχυρά τυπικά προσόντα (βαθμός πτυχίου, master, PhD, ξένες γλώσσες), γι'αυτό δεν δίνει βάση στην προϋπηρεσία και στην απόδειξη αυτής (με εξαίρεση λίγες θέσεις).

Edited by maria12
Link to comment
Share on other sites

Κόλλησα στην ηλεκτρονική υποβολή στο βήμα 7 (επαγγελματικές άδειες και εργασιακή εμπειρία). Βάζω το ΤΣΜΕΔΕ, ΤΕΕ οκ, να βάλω μία περίοδο που ήμουν με ΙΚΑ?

Μετά στην αναλυτική εμπειρία τι βάζω? Το αφήνω κενό πχ? 

 

Επίσης δεν έχω ECDL και λέει στη θέση ότι είναι απαραίτητο (κωδ 001)....με γειώνουν με τη μία δηλαδή?

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.