Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσλήψεις 100 διπλωματούχων μηχανικών στον ΔΕΔΔΗΕ


Engineer

Recommended Posts

Επειδή δεν το έχω ψάξει, γνωρίζω μόνο απο συλλογικές συμβάσεις σε ιδιωτικό τομέα, που μπορώ να βρω περισσοτερες πληροφορίες; Μια πρώτη εκτίμηση; (Π.χ θα είναι 1100 μεικτά η 1700 μεικτά;  )

Ευχαριστώ.

Edited by erk123
Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς για την ασφάλεια από το τσμέδε μήπως δεν γίνει δεκτή αν δεν έχουμε πληρώσει το 2ο εξάμηνο του 2014???

 

η βεβαίωση γράφει οτι έχω πληρώσει ασφαλιστικές εισφορές μέχρι τις 30/6/2014 και έχει ισχύ μέχρι 31/12/2014

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς για την ασφάλεια από το τσμέδε μήπως δεν γίνει δεκτή αν δεν έχουμε πληρώσει το 2ο εξάμηνο του 2014???

 

η βεβαίωση γράφει οτι έχω πληρώσει ασφαλιστικές εισφορές μέχρι τις 30/6/2014 και έχει ισχύ μέχρι 31/12/2014

Όχι δεν παίζει ρόλο αυτό. Θα γίνει κανονικά δεκτή.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν παίζει ρόλο αυτό. Θα γίνει κανονικά δεκτή.

 οπότε η εμπειρία μου θα είναι μέχρι 30/6/2014 ή μέχρι τη σημερινή ημερομηνία? 

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τη σημερινή.

Ευχαριστώ!!

 

κάτι ακόμη

στην ηλεκτρονική αίτηση έχει την ενότητα 

''Αναλυτική καταγραφή επαγγελματικής εμπειρίας''

εκει δεν συμπληρώνω τπτ δηλαδή?

είναι για τις άλλες κατηγορίες αν κατάλαβα καλά κ όχι για τους μηχανικούς σωστα?

Σε μας υπολογίζεται αυτόματα από τις ημερομηνίες ασφάλισης?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό υπάρχει μόνο όταν η προκήρυξη αφορά ειδικευμένη εμπειρία στο αντικείμενο...Στην τωρινή περίπτωση της ΔΕΔΔΗΕ μηχανικούς για δεν χρειάζεται κάτι τέτοιο.  

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν το έχω ψάξει, γνωρίζω μόνο απο συλλογικές συμβάσεις σε ιδιωτικό τομέα, που μπορώ να βρω περισσοτερες πληροφορίες; Μια πρώτη εκτίμηση; (Π.χ θα είναι 1100 μεικτά η 1700 μεικτά;  )

Ευχαριστώ.

Έχει τελειώσει το παραμύθι με τις συμβάσεις του ιδιωτικού τομέα. Μόνο

κάποιες μεγάλες και σοβαρές εταιρίες παίζει να τα τηρούν αυτά(και με το παραπάνω μάλιστα κάποιες από αυτές).

Δεδδηε είναι Δεκο.

Χωρίς να το έχω ψάξει πάρα πολύ νομίζω ότι όλοι πλέον (Δημόσιος τομέας,

οτα, δεκο, νπιδ, νπδδ) αμοίβονται βάση ενιαίου μισθολογίου. Οπότε κάνα 800άρι καθαρο

υπολόγιζε.

Link to comment
Share on other sites

Οι ΔΕΚΟ δεν έχουν μπει στο ενιαιο μισθολόγιο, έχουν δικές τους ΕΣΣΕ (συμβάσεις). Για την ΔΕΔΔΗΕ ισχύει ότι και στην ΔΕΗ. Ο μισθός υπολογίζεται ως εξής:

 

ΒΜ (βασικός μισθός) = ΜΚ (μισθολογικό κλιμάκιο) + ΜΚ* ΕΧΥ (χρονοεπίδομα)

Μισθός = ΒΜ + ΒΜ*ΕΕ (ενίαιο επίδομα) + ΒΜ * (επίδομα γάμου - 10%) + ΒΜ *(επιδομα παιδιών - 5% για καθε παιδί).

 

Αυτές είναι οι "σταθερές αμοιβές". Σε αυτές μπορεί να προστεθούν και οι λεγόμενες "μεταβλητές" αμοιβές στις οποίες ανήκουν οι αποζημίωσεις για ΣΚ και βάρδιες.

 Δεν υπάρχει επίδομα μεταπτυχιακού και διδακτορικού.

Το χρονοεπίδομα αυξάνεται κάθε δυο χρόνια όπως και τα μισθολογικά κλιμάκια κάθε τρια χρόνια. Στο χρονοεπίδομα θα προσμετρηθεί ο χρόνος από την εγγραφή στο ΤΕΕ.

 

π.χ. μηχανικός με 10 χρόνια στο ΤΕΕ, παντρεμένος με ένα παιδί, σύμφωνα με την ΕΣΣΕ του 2012 θα πάρει πρώτο μισθό:

 

ΜΚ = 637 (5ο μισθολογικό κλιμάκιο)

ΕΧΥ = 40% (10 χρόνια προυπηρεσία)

ΒΜ = 637 + 637*40% =  891,8

ΕΕ = 87% (για μηχανικό)

Είδομα γάμου = 891,8*10% = 89,2

Επίδομα παιδιού = 891,8*5% = 44,6

Μισθός = 891,8 + 891,8*87% + 89,2 +44,6 = 1801,5 (μεικτά)

 

+ τις μεταβλητές αμοιβές (εφόσον υπάρχουν)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.