Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μέτρηση γεωτεμαχίου εντός αναδασμού


Recommended Posts

Επαναφέρω λίγο το θέμα. Σαφώς συμφωνώ πως όταν υπάρχει αναδασμός πάμε υποχρεωτικά με αυτόν. Αυτό που ψάχνω είναι σε ποια νομοθεσία αναφέρεται αυτό. Στην περίπτωσή μου, επειδή στην περιοχή έχει συνταχθεί και κτηματολόγιο, και τα όρια του γηπέδου βάσει κτηματολογίου συμφωνούν (με τις πολύ μικρές αναμενόμενες αποκλίσεις) με τον αρχικό αναδασμό, που ακριβώς αναφέρεται στη νομοθεσία πως οφείλουμε να υιοθετήσουμε τα όρια αυτά;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δε νομίζω να χρειαζόμαστε και εγκύκλιο ή νομοθεσία γι'αυτο συνάδελφε. 

 

Είναι δεδομένο, πως να το πώ.

 

Σα να λέμε, πως σε οικισμό Υπ.Γεωργίας με αξονοδιασταυρώσεις,ορόσημα, διανομή, χρειαζόμαστε νομοθεσία για να εφαρμόσουμε τη διανομή. 

 

Επίσης, το οτι έχει συνταχθεί κτηματολόγιο, δεν πάει να πεί πως είναι απαραιτήτως ορθή η "επίλυση" που έχουν παρουσιάσει...έχω δει κι έχω δεί.

Link to comment
Share on other sites

Οι συντεταγμένες των κτηματολογ. σχεδίων ΔΕΝ είναι "στοιχεία πασσαλώματος" (αυτό λανθασμένα το επικαλούνται πολλοί συνάδελφοι). Το κτηματολόγιο, με την ανοχή στα γεωμετρικά στοιχεία που παρέχει, είναι μια δυνατή κατοχύρωση του εμπράγματου δικαιώματος στο γεωτεμάχιο που περιγράφει. Όλα τα άλλα που έχουν σχέση με γεωμετρία - σχήμα, οριοθέτηση του γηπέδου κλπ, όπως είπε ο kane παραπάνω, γίνονται με τα στοιχεία (συντ/νες) που δίνει η τοπογραφική υπηρεσία.  

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα συνάδερφοι. 

Καθότι είμαι νέος τοπογράφος, θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος από τους συναδέρφους διαθέτει στοιχεία (Ορόσημα, Πλάκες κλπ) από την περιοχή των Αλεποσπίτων του Δήμου Λαμιέων. Όποιος συναδελφος θέλει μπορεί να μου στείλει σε Π.Μ να του δώσω περισσότερα στοιχεία για την περιοχή που ενδιαφέρομαι. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!!

Ευχαριστώ!

Edited by fotis91
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα και καλή χρονιά συνάδερφοι! 

Κατόπιν αποτύπωσης γεωτεμαχίου με σκοπό την σύνταξη τοπογραφικού διαγράμματος για την υποβολή δήλωσης στο Κτηματολόγιο, ο ιδιοκτήτης μου προσκόμισε τον τίτλο ιδιοκτησίας(απόδοχή κληρονομιάς) .  Ο ιδιοκτήτης με διαβεβαίωσε πως δεν πρόκειται για τεμάχιο εντός αναδασμού ή διανομής(δεν αναφέρεται και στο συμβόλαιο). Ως νέος μηχανικός μη γνωρίζοντας καλά την περιοχή δεν έφερα αντίρρηση τηρώντας όμως τις επιφυλάξεις μου. Σε επίσκεψή μου για έρευνα στην  υπηρεσία της Περιφέρειας διαπίστωσα πως το τεμάχιο είναι εντός ΑΝΑΔΑΣΜΟΥ. Επομένως έχουμε, εμβαδόν συμβολαίου 4000 τ.μ και εμβαδόν αναδασμού 3990 τ.μ

Και αναρωτιέμαι τώρα, για το τοπογραφικό διάγραμμα που θα προσκομισθεί για τον εντοπισμό στο Κτηματολόγιο τι πρέπει να αναφέρω στο τοπογραφικό  ? Λίγο τα φώτα σας συνάδερφοι!!

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Πότε εγινε το συμβολαιο?

 Αν στο συμβολαιο δεν αναφερεται "αναδασμος", αλλα περιγραφεται με την αρχικη μορφή του,

αυτο   σημαινει οτι  εγινε πριν τον αναδασμο.

Αφου  λες οτι, ηδη εχει  εχει γινει και εχει κυρωθει

ουτε το εμβαδον που έχεις θα ειναι σωστο ούτε ο α/α του γηπεδου.

Και τι αναδασμος ειναι αυτος που "μειωσε" εμβαδα?

δες και το Δ 270/85

 

δ) Σε περιπτώσεις αναδασμών τα γήπεδα που δημιουργούνται και δίνονται

σε δικαιούχους σε ανταλλαγή αρτίων και οικοδομησίμων γηπέδων θεωρούνται

άρτια και οικοδομήσιμα, εφόσον μετά τον αναδασμό αυτόν έχουν τα όρια

αρτιότητας και τις προϋποθέσεις των γηπέδων προηγουμένων περιπτώσεων α

και β.

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση! Το έτος της αποδοχής κληρονομιάς των αδερφών από τον πατέρα είναι το 1992-το έχω στην κατοχή μου (έπειτα από χρησικτησία 30 ετών με πιστοποίηση προέδρου κοινότητας 1992), ο αναδασμός έγινε το 1973.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

- πότε πεθανε ο πατερας?

-πόσα τμ πηρε απο τον αναδασμο?

- τι αποδεχθηκαν το 92 τα αδερφια?

- τι βεβαιωση ειναι αυτη απο τον Προεδρο και για ποιόν σκοπό?

τελικα

 το ερωτημα ποιο ειναι?

Αν εχεις εσυ χρησικτησια σε ολοκληρο?

ή αν ειναι αρτιο και οικοδομησιμο?

 

 

Link to comment
Share on other sites

1.  Έχω μόνο την αναφορά του συμβολαίου για την ιδιόγραφη διαθήκη-θάνατος(1991) και πως η δημοσίευση έγινε το 1992 από μονομελές πρωτοδικείο το οποίο όρισε και τους κληρονόμους.

2. Για το συγκεκρίμενο τεμάχιο του κληρονόμησε εξ ολοκλήρου ο ένας αδερφός εκ των δύο

3. Με την αποδοχή του 1992 αποδέχθηκαν κάποια χωράφια και οικόπεδα του πατέρα.

4. Ότι κατείχε καλόπιστα με διάνοια κυρίου , αδιατάραχτα και αδιαφιλονίκιτα το συγκεκρίμενο τεμάχιο με αριθμό πρωτ. αποφ. προέδρου κοινοτητας. .... (ο πατέρας) 

Το ερώτημα είναι ότι προκύπτουν 2 εμβαδά (, 4000 συμβόλαιο, 3990 αναδασμός). Που θα πρέπει εγώ να στηριχτώ για να δηλωθεί σωστά το εμβαδόν στο τοπογραφικό και στο Κτηματολόγιο κατ΄' επεκταση.??

Edited by fotis91
Link to comment
Share on other sites

εχεις σαν τιτλο κυριοτητας τον αναδασμο

Αυτο το εμβαδον θα γραψεις.

Μπορεις να βαλεις στις σημειωσεις δικο σου τοπογραφικο που να δειχνει τα 4 στρ. που εσυ ισχυριζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.