Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υγρασία στο πλακακι από Α/θ


Xaxanoulis

Recommended Posts

Φίλε antloukidi δεν έχεις απόλυτο δίκαιο...

Για το ότι οι μηχανολόγοι πολλές φορές είστε εκτός αγοράς συγνχωρεσε με δεν φταίνε οι μαστόροι αλλά το μυαλό σας το κλούβιο όλα αυτά τα χρόνια....

 

Δεν υπάρχει κενό γνώσεων στις κατασκευές υπάρχει κενό συνειδήσεως και δυστυχώς...ένεση ευσυνειδησίας δεν βρίσκεται. Όπως υπάρχουν και άριστοι μαστόροι υπάρχουν και ταλαντούχοι μηχανολόγοι. Και φυσικά υπάρχουν και τα αντίθετά τους. Το θέμα είναι ότι ο "ξερολισμός" και η εύκολη απαξίωση του άλλου δυσχεραίνει τις σχέσεις συνεργασίας και τις μετατρέπει σε σχέσεις ανταγωνισμού . Ο καθένας όμως όπως στρώνει κοιμάται.

 

Τι θέλω να πω...Ένας φίλος μου τεχνικός μου ζήτησε να τον βοηθήσω σε μια κατασκευή αφού στο συγκεκριμένο είδος είχα μεγαλύτερη εμπειρία απ' αυτόν. Την συζητήσαμε όλη, τη σχεδιάσαμε, κάναμε το κοστολόγιο, χτύπησε τη δουλειά και εντάξει του. Μου πρότεινε αμοιβή και δεν πήρα. Μέσα σε τρεις μήνες τσουπ...μου έβγαλε δύο δουλίτσες από το πουθενά  ;).   

Edited by Konstantinos IB
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κώστα για να μην παρεξηγηθώ το ξαναλέω.....Το κλούβιο δεν εννοώ τις γνώσεις αλλά  εξηγώ παραπάνω τι εννοώ....

Είμαι λάτρης της συνεργασίας μηχανικών- μαστόρων....Πελάτες δεν υπάρχουν για να πληρώσουν και τους δύο για τους ρόλους τους....

 

Θα σας πω ένα παράδειγμα έτσι για την κουβέντα....

Σε καλούν να βάλεις μία αντλία θερμότητας....

Αντε πάει ένας μάστορας κουτσά στραβά την συνδέει.....

Ποιος την setάρει;

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Ποιος την setάρει;

Η αντιπροσωπεία :grin:.  Η οποία μάλιστα δεν χρεώνει την εκκίνηση γιατί αν εκκινήσεις μόνος σου το μηχάνημα δεν σου αναγνωρίζει εγγύηση.

 

Όσο για το ρόλο του Η/Μ και του Π.Μ. στην οικοδομή αυτός βρίσκεται μόνο στις άδειες. Ο Π.Μ. παίρνει και την επίβλεψη.

Μετά ο ιδιοκτήτης κάνει ότι θέλει.   

 

Υ.Γ. Και ο ηλ/γος που θα υπογράψει την εγκατάσταση για τη ΔΕΗ.

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Ναι σαν και αυτόν που μου ήρθε μενα και έβγαλε όλο τον αέρα απο το δοχείο διαστολής και μου έβαλε και χέρι ότι δεν την εξαέρωσα καλά την αντλία.....Πάταγε την βαλβίδα ο αθεόφοβος....

Σοβαρά σου μιλάω...

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κενό γνώσεων στις κατασκευές υπάρχει κενό συνειδήσεως και δυστυχώς...ένεση ευσυνειδησίας δεν βρίσκεται. Όπως υπάρχουν και άριστοι μαστόροι υπάρχουν και ταλαντούχοι μηχανολόγοι. Και φυσικά υπάρχουν και τα αντίθετά τους. Το θέμα είναι ότι ο "ξερολισμός" και η εύκολη απαξίωση του άλλου δυσχεραίνει τις σχέσεις συνεργασίας και τις μετατρέπει σε σχέσεις ανταγωνισμού . Ο καθένας όμως όπως στρώνει κοιμάται.

 

 

Συμφωνώ... αλλά και διαφωνώ μαζί σου, αλλά και σύ το ίδιο λες...

 

Σίγουρα υπάρχει κενό γνώσεων (διαφωνούμε), γιατί δεν υπάρχει κανείς που να τα ξέρει όλα, υπάρχει όμως, όπως και συ λες "ξερολισμός" (συμφωνούμε).

 

Πιστεύω είναι για το καλό όλων μας να καταλάβουμε, ότι ο ξερολισμός μπορεί να λύσει το βιοποριστικό μας πρόβλημα πολύ βραχυχρόνια, αλλά μακροχρόνια το κάνει τελείως άλυτο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πως μπορω να συνδέσω τους τρεις θερμοστατες χώρου με την Α/θ, τη θερμοστατες χρειάζονται, ειδικά για το παιδικό δωμάτιο ενδιαφέρομαι ποιο πολλη και τη μάστορας τα φτιάχνει αυτα ;;

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να συνδέσω τους τρεις θερμοστατες χώρου με την Α/θ, τη θερμοστατες χρειάζονται, ειδικά για το παιδικό δωμάτιο ενδιαφέρομαι ποιο πολλη και τη μάστορας τα φτιάχνει αυτα ;;

Ούτε με σφαίρες. Οι Α.Θ. είτε λειτουργούν - με βάση κάποιο δικό τους πρόγραμμα - συνέχεια ή παίρνουν εντολές προγραμματισμού από δικό τους Κεντρικό Χειριστήριο.

Οι τοπικοί θερμοστάτες - μιλάμε πάντα για συστήματα νερού - συνδέονται ή ο καθένας ξεχωριστά με την αντίστοιχη τοπική τρίοδη ή δίοδη ή όλοι μαζί σε ζεύξη με μια κεντρική τρίοδη ή με μία αδράνεια ή...τέλος πάντων υπάρχουν διάφορες περιπτώσεις. Το θέμα είναι πως έχει σχεδιαστεί αρχικά το δικό σου το σύστημα. Καλύτερα να απευθυνθείς σε ένα τεχνικό γραφείο της περιοχής σου ή να βρεις κάποιο τεχνικό που να κατασκευάζει αυτοματισμούς θέρμανσης - ψύξης.   

Εκτός αν μας αναρτήσεις ένα διάγραμμα λειτουργίας της εγκατάστασή σου. Τότε, πάντα με επιφυλάξεις, μπορεί να βρεθεί κάποιος να σου δώσει κάποιος λίγη βοήθεια εξ αποστάσεως.

Link to comment
Share on other sites

Η ενδοδαπεδια ειναι της rehau όπως και το κεντρικό κολεκτερ ( με 9 παροχές ),ειναι τραβηγμένα τα καλώδια για τους θερμοστατες και περιμένουν, επίσης ο μάστορας που τοποθέτησε την ενδοδαπεδια ( ειναι γερμανος και τωρα εχει φύγει )μου εχει αφήσει κάτι εξαρτήματα για τα βανακια του κολεκτερ. Παλια δούλευα με καυστήρα πετρελαίου και Βάνα τριοδη το οποίο αυτο ειναι σε αναμονη με κλειστές τις βανες σε περιπτώσει που πάθει κάτι η Α/θ μες το χειμωνα. Τη δουλεύαμε απο τον κεντρικό θερμοστάτη , τωρα δουλευει απο την Α/θ άρα ειναι αχρηστος ο θερμοστατης. Και θελω αφου τα καλώδια καταλήγουν στο κολεκτερ κ απο εκει περνά και το καλώδιο για την Α/θ ( της οθόνης που την εχω μεταφέρει μεσα στο σπίτι ) έλεγα να μεταφέρω την οθόνη στη θέση που ειναι ο θερμοστατης γιατι λογο βλακείας την έβαλε ο μάστορας που τοποθέτησε την Α/θ σε άσχετο μέρος. Αυτο που δεν μπορω να καταλάβω απο θα περνούν ρευμα οι θερμοστατες και τα εξαρτήματα που μπαίνουν στο κολεκτερ θα ανοιγοκληνουν το βανακα για να πιάσει τη κατάλληλη θερμοκρασία που του εχω σεταρει στο θερμοστάτη ;; Εχω μπερδευτεί. Πιστεύω να μην σας κούρασα

Link to comment
Share on other sites

Αφου μελετησα ολες τις αποψεις και για το θεμα αλλα και τις εκτος θεματος οι ερωτησεις μου προκειμενου να πω την γνωμη μου στο προβλημα ειναι .

η ενδοδαπεδια απο τι αποτελειται εσωτερικα γνωριζεις?

το παχος της επιστρωσης τσιμεντοκονια μπετο το ξερεις?

Σχετικα με τα συμπερασματα για την τεχνογνωσια των μηχανολογων θα απαντησω καποια αλλη φορα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.