Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια νομιμοποίησης - προσθήκης / πρόβλημα με φύτευση


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα. Έχω περίπτωση ισογείου με ημιυπόγειο, έχει κάποιες παραβάσεις οι οποίες μπορούν να νομιμοποιηθούν με Ν 4178/13 + έκδοση αδείας, και θέλουν οι ιδιοκτήτες στη συνέχεια να κάνουμε προσθήκη καθ ύψος. Υπάρχει όμως και παραβίαση φύτευσης (οικόπεδο μικρό, με κάθετη 50%, στο δικο μου τμημα αντιστοιχει καλυψη ~ 120 τμ, υποχρ φυτευση περίπου ~ 40 τμ. Στην πράξη το 90% επιστρωμένο). Στην περίπτωση που έχει χρεωθεί και πληρωθεί με λοιπή παράβαση η παραβίαση της φύτευσης (σαν ρύθμιση δηλαδή και όχι νομιμοποίηση), πιστεύετε ότι μπορεί να εκδοθεί άδεια προσθήκης καθ ύψος μαζί με τη νομιμοποίηση των άλλων παραβάσεων?? ή το έλλειμα φύτευσης παρότι τακτοποιημένο μπορεί να κολλήσει την προσθήκη?

Η άλλη εκδοχή είναι να μετατρέψω όλο τον κήπο σε ... μπαχτσέ ξηλώνοντας τα πάντα (και πάλι αν αφαιρέσω τις πετροχτιστες περιφραξεις, δεν την πιανω την φυτευση)!!

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Moυ έτυχε πέρυσι άδεια επισκευών και προσθήκη καθ' ύψος(δεν είχα αυθαίρετα) σε υπάρχουσα ισόγεια με υπόγειο οικοδομή.

Η υδομ δέχθηκε την μη τήρηση της φύτευσης διότι το ισόγειο που είχα ήταν υφιστάμενο και η κάλυψή του μεγαλύτερη απ' ότι θα έπρεπε με τα σημερινά δεδομένα και την υποχρέωση φύτευσης.

Κάνε μια ερώτηση, δεν χάνεις τίποτα. 

Edited by an@stas1a
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση συνάδελφε. Τι εννοείς δέχτηκε τη μη τήρηση της φύτευσης?? εννοείς ότι υπολειπόσουν πχ 10 τμ με τα σημερινά ισχύοντα (μικρότερη κάλυψη όπως είπες) ή οτι δεν ελέγχθηκε καν ??? 

Γιατί και γω έχω μείωση της κάλυψης σήμερα.

εγώ λέω πιο συκεκριμενα : μπορεί η ρύθμιση (πληρωμή προστίμου) της παρανομίας ως προς φύτευση να οδηγήσει σε έκδοση αδείας για προσθήκη? ή όπως και να χει είναι πρόβλημα η μη τήρηση?

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Αν η αρχικη αδεια ειναι πριν την ισχυ του Κτιριοδομικου, τοτε νομιμως δεν τηρειται η φυτευση και δεν ελεγχεται σε περιπτωση νομιμοποιησης ή προσθηκης αφου για πρωτη φορα θεσπιστηκε τοτε (1989). Αν η αρχικη αδεια ειναι μετα, τοτε η φυτευση θα πρεπει να τηρειται, αλλα θεωρω οτι εφοσον η παραβιαση της ρυθμιστει, δεν υπαρχει προβλημα σε μελλοντικες αδειες. Επισης αν η φυτευση ειχε τηρηθει στην αρχικη αδεια αλλα πλεον λογω μειωσης ποσοστου καλυψης προκυπτει υπερβαση, δεν υπαρχει και παλι προβλημα καθοσον προκειται για νομιμως υφισταμενες με αδεια κατασκευες και διαμορφωσεις

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

armenopoulos +1 

σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Η άδειά μου είναι λιγο μετα το 89. Στην κάλυψή της δεν υπάρχει καν αναφορά (όπως σε πολλές άδειες τότε σε παλιους οικισμους χωρις σχεδιο κλπ επαρχιας). Εγώ έχω και υπέρβαση φύτευσης λόγω νομίμως υφιστάμενης μεγαλύτερης κάλυψης, αλλά και επιπλέον υπέρβαση λόγω παραπάνω πλακόστρωτων. Απλά η λογική μου και μένα λέει ότι με 500 ευρώ το προσπερνώ αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Το επαναφέρω μετά από 6 χρόνια..

Σε οικόπεδο που υπάρχουν κτίρια με ΟΑ του 1977, σήμερα κάνω ανέγερση νέου κτιρίου όχι σε επαφή με τα υφιστάμενα.

Θεωρώ πως δεν πρέπει να κάνω έλεγχο φύτευσης. Είναι σωστή η άποψή μου?

Link to comment
Share on other sites

Οι έλεγχοι κάλυψης και δόμησης θα γίνουν με τα ισχύοντα σήμερα

Άρα, εάν σε παίρνει η κάλυψη, γιατί να μην υπολογίσεις φύτευση?

Ως εναλλακτική, μπορείς να κάνεις έλεγχο φύτευσης σε επιφάνεια του οικοπέδου που αντιστοιχεί στο αντίστροφο της κάλυψης του νέου κτιρίου (1/0,6)

Τον τελευταίο λόγο όμως, τον έχει η Υ.ΔΟΜ.. Κάνε έγγραφο ερώτημα για πιο σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
On 4/8/2014 at 8:32 ΜΜ, armenopoulos said:

Αν η αρχικη αδεια ειναι πριν την ισχυ του Κτιριοδομικου, τοτε νομιμως δεν τηρειται η φυτευση και δεν ελεγχεται σε περιπτωση νομιμοποιησης ή προσθηκης αφου για πρωτη φορα θεσπιστηκε τοτε (1989). Αν η αρχικη αδεια ειναι μετα, τοτε η φυτευση θα πρεπει να τηρειται, αλλα θεωρω οτι εφοσον η παραβιαση της ρυθμιστει, δεν υπαρχει προβλημα σε μελλοντικες αδειες. Επισης αν η φυτευση ειχε τηρηθει στην αρχικη αδεια αλλα πλεον λογω μειωσης ποσοστου καλυψης προκυπτει υπερβαση, δεν υπαρχει και παλι προβλημα καθοσον προκειται για νομιμως υφισταμενες με αδεια κατασκευες και διαμορφωσεις

Καλησπερα,

 

κανω μια καθυστερημενη (κατα 7 χρονια :) ) παραθεση για το θεμα, επειδη εχω αδεια προσθηκης σε δυωροφο που χτιστηκε το 1967. Η προσθηκη αφορα μολις μια εκταση 10 τ.μ. Το θεμα μου ειναι οτι το μεγαλυτερο μερος του ακαλυπτου (και σιγουρα οχι μονο το 1/3) ειναι πλακοστρωμενο και οχι φυτεμενο. Υπαρχει καποια νομοθεσια/εγκυκλιος ή οτιδηποτε που θα μπορουσα να αναφερω πανω στο διαγραμμα δομησης σχετικα με το οτι δεν απαιτειται ελεγχος φυτευσης επειδη η αρχικη αδεια ειναι προ 1989; Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.