Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εκτύπωση Διαδικτυακού Ειδοποιητηρίου ΤΣΜΕΔΕ


Engineer

Recommended Posts

Γατάκια...Εγώ άδραξα την ευκαιρία μετά την προσφορά που ανακοίνωσε πρόσφατα το ταμείο μας και έχω προπληρώσει εισφορές έως το 2021 κερδίζοντας μάλιστα και έκπτωση 0,5% επί του συνολικού ποσού. Επιπλέον, επειδή το 2021 κλείνω 15ετία και κατοχυρώνω βασική σύνταξη καβατζώθηκα και απλώς περιμένω να περάσει ο καιρός... Και μέχρι το 2021 θα κάνω ανταγωνιστικότατα ΠΕΑ με 20 ευρώ + ΦΠΑ. Και τώρα πάω να παίξω στοίχημα για πρώτο σκόρερ του ματς τον Κουτρουμπή. Κι αν μου κάτσει???

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ζήτω το ΠΑΣΟΚ και Η ΝΔ αυτό εξάλλου είναι το μνμ που βγαίνει πάντα από τις εκλογές του ΤΕΕ όπου ψηφίζουμε εμείς.

έχεις δίκιο! το μόνο που μας λείπει στο ΤΕΕ και στο ΤΣΜΕΔΕ είναι η επανάσταση.

Γι' αυτό και όλες οι αριστερές και ανεξάρτητες παρατάξεις έχουν ενωθεί και κατεβαίνουν μαζικά για να σώσουν τον κλάδο.

Εκεί δεν βλέπουμε γκρουπούσκουλα και παρέες και ομάδες και προσωπικά συμφέροντα και ηγεμονίσκους κλπ κλπ.

 

Ας μην το κάνουμε οπαδικό το ζήτημα. Το σίγουρο είναι ότι φταίμε εμείς που ψηφίζουμε, και ακόμα περισσότερο εμείς που δεν ψηφίζουμε.

Ότι είμαστε πολλοί είναι γεγονός. Αλλά αυτό δεν έχει σχέση με το συγκεκριμένο πρόβλημα νομίζω.

Αν οι μισθωτοί ασφαλίζονταν κανονικά ως μισθωτοί, και δεν φαίνονταν σαν ελεύθεροι επαγγελματίες με έδρα το σπίτι,

τότε και αυτοί δεν θα είχαν πρόβλημα με τις εισφορές, και οι εταιρείες / γραφεία θα αναγκάζονταν να το δουν διαφορετικά.

Και θα υπήρχε και χώρος για τα μιικρά γραφεία, τα οποία τώρα συνθλίβονται μεταξύ των μεγάλων και των "σπιτίσιων",

αφού δεν έχουν ούτε τις οικονομίες κλίμακας των μεγάλων, ούτε τα χαμηλά λειτουργικά των "σπιτίσιων".

Τώρα, όλοι μαζί, ότι να 'ναι όποιος να 'ναι, κι όποιος αντέξει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν βρέθηκε η λύση για την πληρωμή των εισφορών. Παραθέτω από το site του ΤΣΜΕΔΕ:

 

"Ανοικτός διαγωνισμός σεναρίου της Ευρωπαϊκής Επιτροπής σχετικά με τη δημιουργία διαφημιστικού βίντεο - Τετάρτη, 30 Ιουλίου 2014

Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή ανακοινώνει ανοικτό διαγωνισμό προτάσεων σεναρίου για τη δημιουργία διαφημιστικού βίντεο (video storyboard proposals) για την προώθηση της Ευρωπαϊκής Κάρτας Ασφάλισης Ασθένειας. Η επικρατούσα ιδέα θα αναπτυχθεί και θα παραχθεί σε βίντεο κλιπ, το οποίο θα χρησιμοποιηθεί για την προώθηση της Ε.Κ.Α.Α. . Οι τρεις πρώτοι νικητές θα κερδίσουν το ποσό των 1500, 1000 και 500 ευρώ αντιστοίχως."

 

οι άνθρωποι είναι τελείως εκτός τόπου και χρόνου. Έχουν δημιουργήσει το πιο αντιπαθές site στο internet και προτείνουν διαγωνισμό που και πρώτος νικητής να είσαι δεν αρκεί να πληρώσεις ούτε ένα εξάμηνο!!!

Edited by Roy_Hobbs
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προτείνω το εξης σεναριο .....

 

μηχανικος , να κοιτα την καμερα και να λεει  ΄΄το ΤΣΜΕΔΕ είναι φιλος μας , θελει το καλο μας΄΄........

 

το πρωτο βραβειο (είναι ενας μηνας εισφορας των νεων εισφορων)  το δωριζω στο κρατος

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ΥΓ: Έχουμε κάπου τις κατηγορίες??? Είμαι μηχανικός του 2010 και γράφει: 2η κατηγορία, κάτω πενταετίας (και εννοείται ότι ήρθε φουσκωμένο).

Δες το επισυναπτόμενο excel.

Νέες Εισφορές ΤΣΜΕΔΕ.xlsx

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Προτείνω το εξης σεναριο .....

 

μηχανικος , να κοιτα την καμερα και να λεει  ΄΄το ΤΣΜΕΔΕ είναι φιλος μας , θελει το καλο μας΄΄........

 

το πρωτο βραβειο (είναι ενας μηνας εισφορας των νεων εισφορων)  το δωριζω στο κρατος

 

τώρα μου βάζεις ιδέες οπότε θα το εμπλουτίσω λίγο:

 

"Χτύπησες? Αρρώστησες? Έφτασες σε ηλικία σύνταξης? Το ΤΣΜΕΔΕ είναι δίπλα σου Έλληνα Μηχανικέ. Με τις καλύτερες παροχές και τις μικρότερες εισφορές. Με άριστη εξυπηρέτηση, χαμόγελο και σεβασμό σε όλα τα μέλη του. Τέρμα πια στις ουρές, την ταλαιπωρία, τις υπέρογκες εισφορές και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

 

Τώρα κι εσύ Ευρωπαίε Μηχανικέ γράψου στο ΤΣΜΕΔΕ. Άσε το Ταμείο στη χώρας σου και έλα στη μεγάλη οικογένεια του ΤΣΜΕΔΕ."

 

ΥΓ: Για εγγραφές μέχρι 31/08 δώρο η πρώτη καρπαζιά κατά την εγγραφή. 

Edited by Roy_Hobbs
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα. Τελικά νομίζω ότι θα ήταν προτιμότερη η διαγραφή από το ΤΣΜΕΔΕ και η εγγραφή στο συνταξιοδοτικό πρόγραμμα κάποιας ιδιωτικής ασφαλιστικής. Τουλάχιστον εκεί θα καθορίσεις εσύ πόσα θα δίνεις το μήνα. Όσο για την αβεβαιότητα να μην πτωχεύσει στο μέλλον κτλ,, εεεε δεν νομίζω να είναι καλύτερα τα πράγματα όσον αφορά τα κρατικά ταμεία...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ο καθένας πρεπει να παει στο ΤΣΜΕΔΕ και να διαμαρτυρηθεί για το υψος των εισφορών. Το έχουμε κανει πολλές φορες σαν Ανοιχτή Συνέλευση Μηχανικών, αλλά αν πηγαίνουν όλοι ένας ένας και διαμαρτύρονται έντονα θα δημιουργηθεί ενα κλιμα οτι οι μηχανικοί πια δεν μπορούν να πληρώσουν αυτές τις παράλογες εισφορές και θα αναγκαστούν οι υπεύθυνοι να εξετάσουν ξάνα το ζήτημα των εισφορών. Τουλάχιστον πρεπει να καταλάβουν οτι όσο αυξάνονται οι εισφορές, τόσο μειώνονται αυτοι που τις πληρώνουν. Θα δει και το υπουργείο οτι τα έσοδα απο τις εισφορές μειώνονται και ίσως να ξανασκεφτουν το ζητήμα λογικά.

 

Αν και σε αυτους που κυβερνούν δεν υπάρχει καμια λογική. Εφαρμόζουν μονο οτι τους επιβάλουν οι ξένοι δανειστές.

 

Το σίγουρο ειναι οτι μονο με τον αγώνα μας μπορούμε να πετύχουμε μείωση των εισφορών.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.