Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εκτύπωση Διαδικτυακού Ειδοποιητηρίου ΤΣΜΕΔΕ


Engineer

Recommended Posts

Εβγαλε ανακοινωση και η ΔΚΜ (της κυβέρνησης ΝΔ) κεντρικης μακεδονιας για το ασφαλιστικό, ίσως εάν ενωθούν όλες οι παρατάξεις να έχουμε καποιο αποτελέσμα (ελπιζω)

Link to comment
Share on other sites

το ΤΕΕ , Περιέργως δεν κανει τιποτα................

 

όπως ΄΄απεδειξα ΄΄  δεν εχει να φοβηθεί τιποτα από το κρατος ,γιατι εχασε  τα παντα............αρα πιστευω η οποια πιεση πρεπει να είναι αρχικα στο ΤΕΕ.........ας μου απαντησει καποιος που ασχολειτε με διοικουσα ,  γιατι σιωπει το ΤΕΕ , ενώ πλεον δεν εχει να χασει τιποτα και ολοι οι μηχανικοι θα υποστηριζαμε αντιδράσεις κατά των εισφορων..........

Το ΤΕΕ έχει να χάσει κάτι. Του ανέθεσαν τις εξετάσεις των Ενεργειακών Επιθεωρητών. 20000 Ενεργειακοί Επιθεωρητές επι 100 ευρώ παράβολο συμμετοχής = 2.000.000 ευρώ.

 

Βέβαια μέχρι τώρα με την αποχή μας έχει εισπράξει τα ... μου.

 

Τέλος πάντων το ΤΕΕ έχει πάψει από καιρό να είναι δίπλα μας σε αυτά που θεωρούμε εμείς σημαντικά και ασχολείται μόνο με τα κόκαλα που του πετάει η κυβέρνηση ώστε να εξασφαλίσει την οικονομική του βιωσιμότητα.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το συνάδελφο παραπάνω,το θέμα της αύξησης των εισφορών πρέπει να γίνει από τα πρώτα θέματα στο φόρουμ, να αναληφθει κάποια δράση έστω. Δεν νομίζω πως πρέπει να ελπίζουμε σε κανένα ΤΕΕ να υπερασπιστεί τα αυτονόητα δικαιώματά μας αυτη τη φορά.

Link to comment
Share on other sites

με την εξοντωτική αύξηση των ασφαλιστικών εισφορών και ειδοποιητήρια που θα φτάσουν τις 6.000 ευρώ το εξάμηνο.

Για να μην πάθει κανείς συνάδελφος εγκεφαλικό, 6000€ το εξάμηνο θα γίνει στις 01.07.2044.

Από 01.07.2014 το εξάμηνο κυμαίνεται από 2270,75€ έως 2998,57€ αναλόγως της κατηγορίας που βρίσκεται ο κάθε ένας στην ειδική προσαύξηση. (για χρόνια ασφάλισης >7)

Ποσά απαγορευτικά για πολλούς από εμάς και σχεδόν για όλους τους νεαρότερους συναδέλφους που μπορεί το ποσό που γράφει το ειδοποιητήριο να είναι μικρότερο από το 2998,57€ που θα γράψει π.χ. το δικό μου, αλλά σίγουρα θα δυσκολευτεί πολύ περισσότερο να το εξοφλήσει...

5 χρόνια στη σχολή και να μην σε αφήνουν να κάνεις το επάγγελμα που σπούδασες....

 

Μην ξεχνάτε ότι ήδη χρωστάμε από 4 ως 6 εξάμηνα αναδρομικά τα οποία λέγεται ότι θα μας ζητηθούν και αυτά!!!!!

 

Απλά έλεος!!!!!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά το λέω σε όλους τους γνωστούς και φίλους συναδέλφους:
1)Καταρχήν δεν πληρώνουμε,ακόμα και αν μπορούμε.Μόνο μέσω της μαζικής άρνησης πληρωμής μπορούμε να αναδείξουμε-υπερτονίσουμε το πρόβλημα,μια και στο ΤΕΕ "3 πουλάκια κάθονταν".Την καθυστέρηση την τραβάμε όσο πάει και όσο αντέχουμε,μέχρι να εξαναγκαστούμε για λόγους επαγγελματικούς ή υγείας να έχουμε ασφαλιστική ενημερότητα.
2)Πιέζουμε τα συλλογικά μας όργανα (τοπικά τμήματα ΤΕΕ,τοπικοί σύλλογοι Μηχανικών στους οποίους τυχόν ανήκουμε) να δραστηριοποιηθούν επί του θέματος.
3)Ενημερώνουμε όσο περισσότερους συναδέλφους μπορούμε για την κατάσταση που έχει διαμορφωθεί και τις αυξήσεις που παίζουν τώρα και θα μας εξαφανίσουν στο μέλλον ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ,γιατί όλοι μοιάζουν να κοιμούνται και να έχουν σύδρομο άρνησης-μη αποδοχής της πραγματικότητας.


 

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

όταν βάζω αριθμό δύναμης, μητρώο και ΑΜΚΑ, η σελίδα μετά κρασάρει...

δοκίμασα και με firefox, και με ΙΕ

έχει κανεις το ίδιο προβλημα ;;;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι πολύ μεγάλο το νούμερο και ντρέπεται; Μπα δεν νομίζω, κάτι άλλο είναι....

Link to comment
Share on other sites

κανονικά το νούμερο θα έπρεπε να είναι πολύ μικρό, ένα μήνα χρωστάω, αλλά με δαύτους ποτέ δε ξέρεις...

 

edit: μόλις μπήκα, και έλαβα το εξής μήνυμα:

 

Δεν έχει εκδοθεί ειδοποιητήριο για το A2014.

 

 

 

τώρα δέσαμε...

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

ταν βάζω αριθμό δύναμης, μητρώο και ΑΜΚΑ, η σελίδα μετά κρασάρει...

δοκίμασα και με firefox, και με ΙΕ

έχει κανεις το ίδιο προβλημα ;;;

 

τώρα ρε συνάδελφε τι να πω? εμείς μπορεί να είμαστε off topic αλλά εσύ είσαι εκτός τόπου και χρόνου...

 

αυτό είναι δηλαδή το πρόβλημα μας? με ποιον browser θα τυπώσουμε τις νέες αυξημένες εξοντωτικές εισφορές?

 

εγώ τι να πω, σηκώνω τα χέρια ψηλά... ας μιλήσουν και οι υπόλοιποι...

 

προσωπικά μια λέξη μόνο... ήμαρτον

Edited by Roy_Hobbs
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.