Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βιβλία Τοπογραφίας


teo1985

Recommended Posts

Επειδή είμαι νέος στο επάγγελμα θα ήθελα να μου προτείνει κάποιος κάποια βιβλία τοπογραφίας έτσι ώστε να ξεκινήσω το διάβασμα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Δημήτριος Βλάχος και οι τρεις τόμοι του για τοπογραφία Υπάρχουν όμως και πολλές καλές σημειώσεις κυρίως από εκπαιδευτικά ιδρύματα με αναζήτηση είχα βρει αρκετά χρήσιμα pdf Θυμάμαι από ένα ΤΕΙ στην βόρειο Ελλάδα ένα πολύ καλό 

Link to comment
Share on other sites

http://www.ziti.gr/docs/the_2011_07_topography.pdf  

 

Άποψή μου είναι ότι το πρώτο από αυτά, το οποίο έχω διαβάσει, είναι μια καλή αρχή για να καταλάβεις πολλά!

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε teo 1985

τα βιβλία του καθηγητή Δημήτρη Βλάχου ήταν και είναι πολύ καλά αλλά γραμμένα πριν

πολλά χρόνια και οι μεθοδολογίες εργασιών πεδίου και γραφείου έχουν αλλάξει πολύ

χωρίς να σημαίνει ότι το υπόβαθρο που προσφέρουν είναι ασήμαντο

το βιβλίο εφαρμοσμένη γεωδαισία που προτείνει ο συνάδελφος είναι για πιό προχωρημένο στάδιο απο αυτό του να ξεκινήσει

κάποιος.

δες τα Τοπογραφια Γ.Γεωργόπουλου και Εφαρμοσμένη Τοπογραφία των Καριώτη και Παναγιωτόπουλου

και τα ξαναλέμε

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με τον Θεοχάρη για τα βιβλία του Βλάχου ειδικά ο τόμος Α , που αφορά τα όργανα και μέθοδοι  μετρήσεων να είναι πολύ πίσω χρονικά Αλλά επειδή είναι νέος μηχανικός για αυτό ακριβώς τα πρότεινα , γιατί έχουν ένα πολύ καλό θεωρητικό υπόβαθρο και είναι καλογραμμένα καλύπτοντας όλο το αντικείμενο 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω καθηγητές τους Παναγιωτόπουλο και Καριώτη , συμφωνώ με τον ΘΕΟΧΑΡΗ και σε συστήνω ανεπιφύλαχτα τα βιβλία τους "Εφαρμοσμένη Τοπογραφία " Τόμος 1 και τόμος 2 ! Είναι πάρα πολύ καλά για να μάθεις . 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!! Για το βιβλίο μαθήματα τοπογραφίας του Κοφίτσα η άποψη σας πια είναι ?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Καλησπέρα σας,

Είμαι νέα μηχανικός και μόλις ξεκίνησα στο αντικείμενο.

Θα μπορούσατε να μου πείτε πού μπορώ να βρω το βιβλίο που έχω βάλει στον τίτλο;

Ευχαριστώ πολύ.

 

Μην ανοίγεις χωρίς ουσιαστικό λόγο νέο θέμα και χωρίς πρώτα να κάνεις αναζήτηση σε ήδη υπάρχον, με ίδιο ή παραπλήσιο περιεχόμενο. Το θέμα σου συγχωνεύτηκε στο παρόν. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, Elpida Karantagli said:

..

Θα μπορούσατε να μου πείτε πού μπορώ να βρω το βιβλίο...

γόογλι πάτησες ένα εντερ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που δείχνεις να ενδιαφέρεσαι για τα βιβλία του Ρωμαλιάδη. Ένας καλός Μπούσουλας. 

Σε αρκετές περιπτώσεις, εδώ στο φόρουμ, έχω ανεβάσει σελίδες από τον Ρωμαλιάδη, ανάλογα με το θέμα κάθε φορά.

Τα γραφεία που εκπονούσαν μελέτες Π.Ε. (και όχι μόνο) τα είχαν σαν "ευαγγέλιο".

Στην Θεσσαλονίκη υπήρχαν και σε βιβλιοπωλεία με τεχνικά βιβλία αλλά και σ' αυτά με νομικά βιβλία. Ρωτάς και στις δύο πλευρές.

Εσύ από που μας γράφεις?

Καλώς μας ήρθες στο Φόρουμ. 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.