Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βιβλία Τοπογραφίας


teo1985

Recommended Posts

Πράγματι τα τελευταία τα είχα πάρει εδώ Θεσ/νίκη από γνωστές εκδόσεις κυρίως νομικών βιβλίων, δεν ξέρω αν επιτρέπεται το όνομα. Πάντως τα τελευταία που έχω είναι έτους 2008-09 και δεν ξέρω αν μπορούν να βρεθούν σήμερα, επίσης είναι σε διάφορους τόμους.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Πρέπει να γνωρίζετε  ότι δεν είναι ΕΝΑ βιβλίο. 

Είναι διάφοροι τόμοι που συνεχώς βελτιωνόταν. Οι νόμοι και τα διατάγματα στην Ελλάδα τρέχουν, τρέχουν και ξανά -μανά τρέχουν.

Οι εκδόσεις αυτών των χρόνων που αναφέρεις ήταν τα πιο πετυχημένα, ίσως και τα τελευταία.

Υπήρχαν σίγουρα σε στα μαγαζιά που πουλούσαν νομικά βιβλία εκεί στην αρχή της "οδού Φράγκων" (κοντά στα δικαστήρια της Θεσσαλονίκης). 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή στην Πολεοδομική νομοθεσία (και όχι μόνο) ισχύει η ρήση του Ηράκλειτου, θα συνιστούσα την εγγραφή σε συνδρομητική πλατφόρμα, στην οποία υπάρχει και νομική (επί πληρωμή) υποστήριξη. Τα σχετικά βιβλία, όσο καλά κι αν είναι, αποτελούν πλέον μουσειακό είδος 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Για προτείνετε βιβλίο για κάποιο νέο που θέλει να κάνει απλά τοπογραφικά και αποτυπώσεις με σύγχρονα μηχανήματα που θα πρέπει και να τα επιλέξει.

 

Edited by Γιώργος-
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

΄"Σύγχρονα μηχανήματα" υπάρχουν πολλά

Γεωδαιτικοί σταθμοί, δορυφορικοί δέκτες (Ελληνιστί gps), drones, κλπ

Το θέμα είναι να ξέρεις τι θέλεις

Για ποιό απ΄όλα ενδιαφέρεσαι?

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Είπα, μέσα στο καλοκαίρι , να σας απαλλάξω από την παρουσία μου και να μη γράψω σε κανένα θέμα.

Οταν ομως διαβάζω αυτά που γράφει παραπάνω ο συν. Γιώργος με θυμώνουν λίγο και θέλω να του πω, πως η τοπογραφία δεν είναι ένα «προσπεκτρουμ» το διαβάζεις και κανείς το τοπογραφικό. 

Ξαναδιαβασε συνάδελφε Γιώργο αυτά που γράφεις (δεν είναι και πολλά) και πες μου , με μπέσα ομως: πρέπει να Νοιώθω μ——-σ που έκανα πάνω από πέντε χρόνια στη σχολή για να γίνω τόπο. Μηχ.;

Αφου όλα γίνονται με ένα βιβλίο- εγχειρίδιο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό συμβαίνει συχνά όταν γράφω σε τηλέφωνο. Αλί γραφεία και αλί βγαίνει στο κείμενο.

Παντως η ουσια του κειμένου δεν άλλαξε.  

Αυτή η αντίληψη υπάρχει και σε άλλους συναδέλφους. 
Ε! Τα αποτελέσματα αυτής της αντίληψης τα βλέπουμε φυσικά εδώ στο φόρουμ από τον τρόπο που τίθενται τα ερωτήματα και οι απορίες και σε τεχνικά θέματα τοπογραφίας. 
εγω , για παράδειγμα , δεν έκανα στην καριέρα μου καμια στατική μελέτη ,αν και έκανα μαθήματα στατικών στην σχολή.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

On 19/7/2022 at 6:26 ΜΜ, tetris said:

΄"Σύγχρονα μηχανήματα" υπάρχουν πολλά

Γεωδαιτικοί σταθμοί, δορυφορικοί δέκτες (Ελληνιστί gps), drones, κλπ

Το θέμα είναι να ξέρεις τι θέλεις

Για ποιό απ΄όλα ενδιαφέρεσαι?

Δεν γράφω για μένα, δεν ασχολούμαι με τοπογραφικά και δεν έχω εξοπλισμό.

Με ρώτησε ένα νέο παιδί που τώρα τελειώνει πολιτικός μηχανικός και θέλει να ασχοληθεί και με τοπογραφικά παράλληλα με τις άλλες εργασίες πολιτικού μηχανικού.

Δεν ξέρω τι βιβλία έχει από την σχολή του, και ρωτάω μήπως υπάρχει κάποιο βιβλίο χωρίς πολλή θεωρία και περιγραφές μουσειακών τρόπων μέτρησης αλλά περισσότερο πρακτικό για σύγχρονα τοπογραφικά όργανα. 

Μετά ο ίδιος θα αποφασίσει τι θα αγοράσει. Εγώ το μόνο που μπορώ να του πω είναι τι δουλειές θα χρειαστεί να κάνει εδώ που θα δουλέψει. 

 

Edited by Γιώργος-
Link to comment
Share on other sites

Για να αποκτήσει σωστές βάσεις, θα πρέπει να γνωρίζει τη θεωρία. Αλλιώς, θα τα κάνει άρπα κόλλα.

Και παρότι πολιτ. μηχαν., ενοχλούμαι σφόδρα όταν κάποιοι (οι οποίοι είναι συνήθως άσχετοι- έλα μωρέ, ένα μετρηματάκι είναι) επιχειρούν να υποβαθμίσουν άλλες ειδικότητες.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.