Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επένδυση σε μονάδα βιομάζας για Ηλεκτροπαραγωγή


xristina athina

Recommended Posts

xristina athina   αρχικά καλό θα ήταν να βάλεις στο προφίλ σου αν είσαι συνάδελφος... και αν ναι...τι...

 

επί του θέματος...

 

1. συμβόλαια με προμήθεια πρώτης ύλης, απλά ξέχασέ τα....  αν τελικά είχε κέρδος όλο αυτό.... θα γινόταν ότι έγινε με τα φ/β.... το ότι δεν προχωράει θα  πρέπει να σε προβληματίσει....

 

2. ξαναλέω πως την πρώτη ύλη πρέπει να την έχεις εξασφαλισμένη ( ποσότητα και ποιότητα) ΔΩΡΕΑΝ..!!!!  αν δεν την έχεις.... η απόσβεση σε γίνει σε απαγορευτικά μεγάλο χρόνο....

 

3. πρέπει να έχεις κατά νου ότι η απόδοση (τι ενεργειακά πρώτη ύλη βάζω και τι ηλεκτρική ενέργεια παράγω) είναι σχετικά μικρή...

 

4. μπαίνουν και αρκετά τεχνικά θέματα... όπως ψύξη... που προφανώς θα λυθούν στο στάδιο της μελέτης... αλλά γενικότερα δεν είναι εύκολα...

 

5. αλλαγή πρώτης ύλης γίνεται... αρκεί να έχεις λεφτά.... :smile:

 

6. τέλος, θα σου πρότεινα να επισκεφθείς μια-δυο μονάδα/ες σε λειτουργία... και να μιλήσεις με τους ιδιοκτήτες, και όχι απαραίτητα στην Ελλάδα....

 

7. φαντάζομαι πως έχεις ξεκάθαρα στο μυαλό σου πως η βιομάζα δεν είναι φ/β... απαιτεί προσωπικό... σε καθημερινή βαση.... :smile:

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μολις περασα τα υπολοιπα στοιχεια στο προφιλ μου , ειχα πανω απο 2 χρονια να χρησιμοποιησω το site για να γραψω η να ανοιξω θεμα και το ειχα εντελως ανενεργο.

 

1.Με προβληματιζει το οτι εχουν γινει ελαχιστες μοναδες βιομαζας μικρης κλιμακας αλλα και το γεγονος οτι δεν δινουν δανεια οι τραπεζες,υπαρχει αβεβαιοτητα και το οτι δεν υπαρχουν κινητρα οπως σε αλλες Α.Π.Ε εχει φρεναρει τον κοσμο να επενδυσει.

 

2 Πρωτη υλη οπως ειπα υπαρχει σε αφθονια αλλα ειναι κακης ποιοτητας , θα πρεπει να βρω καποια αναλογη μοναδα αν υπαρχει εδω η εξω

 

3.4 συμφωνω απολυτα

 

6. Θα ερθω μεσα στον επομενο μηνα σε επαφη με καποιους κατασκευαστες και ιδιοκτητες στη Β.Ελλαδα αλλα απ οτι βλεπω ειναι ειτε στο σταδιο της υλοποιησης ειτε ειναι σε λειτουργια μικρο χρονικο διαστημα ( ουτε 1 χρονο ) .

 

7.Σιγουρα δεν ειναι το ιδιο πραγμα .Στα φωτοβολταικα το ξερω λογω οτι εχω ασχοληθει στο παρελθον(εχει ο πατερας μου 100kw αγροτικο και ειχα αναλαβει 3 πελατων να βρω εταιρια,τραπεζα κτλ ) , η δουλεια ειναι 4 μερες το μηνα :να πληρωσεις δανειο , να στειλεις το τιμολογιο Πειραια , να το καθαρισεις 1-2 μερες (κυριως τα χορτα) και περιμενεις να πληρωθεις .Απλα πραγματα

 

Παντως απο τη συζητηση που κανουμε καταλαβαινω οτι η δουλεια θα ειναι αρκετα απαιτικη και αν στην τελικη αξιζει και υλοποιηθει ( χλωμο ) θα χρειαζεται να εχεις ταμειακα διαθεσιμα ωστε να πληρωνεις μεταφορα πρωτης υλης (ακομη και αν ειναι διπλα χρειαζονται πετρελαιο, εργατικα ), φ.π.α σε περιπτωση που αργει να σε πληρωσει ο λ.α.γ.η.ε , προσωπικο κτλ

Edited by xristina athina
Link to comment
Share on other sites

Αν υποθεσουμε οτι η μοναδα θα εχει ως κυρια πρωτη υλη το αχυρο (αν και δε γνωριζω αν εχει ικανοποιητικη θερμογονο δυναμη ) θα τα προμηθευομαι δωρεαν.

 H υποθεση οτι η πρωτη υλη θα ειναι δωρεαν για την διαρκεια του εργου, θα πρεπει να σε προβληματιζει. Εφοσον δεν εισαι εσυ ο παραγωγος της βιομαζας, δεν θα προτεινα να κανεις επιχειρηματικο πλανο με την υποθεση οτι για τα επομενα 20 χρονια θα παιρνεις δωρεαν πρωτη υλη σε μεγαλες ποσοτητες.

Πρεπει να εχεις σταθερη ροη καυσιμου ανα πασα ωρα κ στιγμη

Link to comment
Share on other sites

George res ο πατερας μου ειναι αγροτης εδω και χρονια .Αυτο ειναι το θεμα .Τα υπολλειματα απο τα σιτηρα ειναι ουσιαστικα αχρηστα για τους περισσοτερους αγροτες και ο τεμαχισμος και η συλλογη τους, κανει την ζωη τον αγροτων ευκολοτερη.Γι αυτο στα περισσοτερα μερη πλεον δε βλεπουμε να βαζουν φωτιες τις "καλαμιες".Ο πατερας μου εδω και χρονια συλλεγει αχυρα ειτε απο τα δικα μας χωραφια ειτε φιλων και τα πουλαει στους κτηνοτροφους για ζωοτροφη αλλα πληρωμη ΠΟΤΕ. Το θεμα ειναι οτι με βαση την συγκεκριμμενη πρωτη υλη αξιζει να μπεις στη διαδικασια δημιουργιας της μοναδας ; Πρωτη υλη θα υπαρχει και μαλιστα σχεδον τζαμπα ( μεταφορικα και προσωπικη εργασια διχτυ, πετρελαιο ). Βγαινει περιπου 2 ευρω στα 140 kg οπου ειναι και το μεγεθος της μπαλας αχυρου.

 

Χωρος για κατασκευη αποθηκων υπαρχει και μαλιστα μεγαλος,μηχανημα για τη συλλογη του αχυρου υπαρχει,ατομα υπαρχουν οπως και ορεξη για τρεξιμο

 

 

Σε περιπτωση που ειχατε την συγκεκριμμενη υλη σε μεγαλη ποσοτητα θα μπαινατε στη διαδικασια να ψαξετε το θεμα ; Αξιζει τον κοπο ;

 

Η πρωτη υλη θα χρεαζεται δεχεται και καποια επεξεργασια οπως π.χ να υπαρχει μηχανημα οπου να το μετατρεπει σε pellet για να αποθηκευτει πιο ευκολα ;

Link to comment
Share on other sites

Στη συνέχεια μπορείς να κοιτάξεις μήπως συμφέρει άλλη πρώτη ύλη γιατί το άχυρο έχει πολύ χαμηλή θερμογόνο δύναμη. Ίσως συμφέρει να το συγκεντρώνεις και να το μετατρέπεις πρώτα σε πελετ.

Επίσης μπορείς να κοιτάξεις την περίπτωση τηλεθέρμανσης αν έχει κοντά σου τίποτα μονάδες (βιοτεχνίες κτλ) καθώς η μονάδα έχει μεγάλες θερμικές απώλειες. Και πολλά άλλα.

Ξεκίνα πάντως από το βασικό. Διαθέσιμο κεφάλαιο και τι μονάδα μπορεί να κατασκευαστεί.

Κατι τετοιο εχω στο μυαλο οσον αφορα τα πελετ. Γι αυτο που λες για τις θερμικες απωλειες αν υλοποιηθει το εργο θα ειναι η επομενη κινηση.Δηλαδη με τα οποια χρηματα θα εχω απο τον λαγηε θα πηγαινουν για θερμοκηπιακη μοναδα διπλα στην εγκατασταση ετσι ωστε να γινει η επενδυση πιο αποδοτικη.Για το κεφαλαιο που αναφερεσαι να σου θυμισω οτι θα διαθεσω μεχρι 230.000 που υπο συνθηκες θα φτασουν μεχρι τις 300.000 . Edited by xristina athina
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Xristina

το μέγεθος της μοναδας για τα λεφτα που διαθετεις είναι απαγορευτικα μικρό.

Σε καθε περιπτωση θα πρέπει να γινει οικονομοτεχνικη ανάλυση από εμπειρο οικονομολόγο ή μηχανικό που ξέρει τι κάνει.

Επειδή ασχολουμαι με το θεμα τα τελευταια 4 χρονια, και εχω δει αρκετες μοναδες του ειδους στο εξωτερικο(επίσης περιμένω αδεια για δικη μιυ 500 kwel), θα πρεπει να σκεφτεσαι με δεδομενα εργοστασιου,μακρια απο ο,τι εχει να κανει με φωτοβολταϊκα...

Το ποσο μια τετοια επενδυση μπορει να 'βγει',εξαρταται απο πολλους παραγοντες.Πολυ σωστα απο το κοστος της α υλης,επισης και απο το την αναγκη ή οχι της επεξεργασιας της πριν μπει στον αεριοποιητη,τον βαθμο αυτοματοποιησης της ολης διαδικασιας και διάφορα άλλα που χρειαζονται σελιδες αναλυσης...ψαξτο καλα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επιτελους και καποιος που εχει ασχοληθει πολυ με το θεμα.Γιατι κεφαλαιο υπολογιζεις εσυ για τα 500kw;τι πρωτη υλη θα χρησιμοποιεις ;Με τα σημερινα δεδομενα ποτε υπολογιζεις να κανεις αποσβεση;Συγνωμη αν ρωταω αδιακτικα πραγματα αλλα το ψαχνω αρκετο καιρο το θεμα (η αληθεια ειναι οτι δεν εχω δει πουθενα απο κοντα μοναδες) και πρωτη φορα μου δινεται η ευκαιρια να μιλησω με καποιον που ειναι γνωστης. Πιστευεις αξιζει τον κοπο ;

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κύριοι και κυρίες ,

 

Ενδιαφέρομαι και εγώ να κάνω μία μονάδα με συναίτερο φυσικά, αλλά είμαι λίγο επιφυλακτικός .

 

Εχει κάνει κάποιος κάτι ή σκοπευει να κάνει για να μοιράσουμε ιδεές ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.