Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επένδυση σε μονάδα βιομάζας για Ηλεκτροπαραγωγή


xristina athina

Recommended Posts

επίσης ξέρω εταιρία που, έρχεται τώρα αστην ελλάδα, που θα δίνει αυτή το 60% με 80%  του κόστου δαπάνης αγοράς της ανεμογεννήτριας, και θα γίνετε αποπληρωμή της σε 5 με 10 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μικρές ανεμογεννήτριες μέχρι 50 KW; η τιμή τους θα κυμαινεται γύρω στα 2.4 €

 

Αμα τις βάλεις με επιδότηση 50% κάνεις απόσβεση στα 5 χρόνια, αλλίως θέλεις 1 με 2 χρόνια.

 

Και συμφέρει, ξέρω είδη 40 άτομα που έκαναν αιτήσεις.

Όπως προείπα υπάρχει ενημερωτικό υλικό.

 H τιμη αγορας της kWh απο κρατος ποσο ειναι ?

 

επιδοτηση? εχω την εντυπωση οτι στις ωριμες τεχνολογιες οι επιδοτησεις εχουν τελειωσει εδω κ χρονια.

 

Στην βιομαζα μπορει να υπαρχει επιδοτηση, αλλα στα αιολικα δεν νομιζω, εχεις το ΦΕΚ?

Link to comment
Share on other sites

Την επιδότηση ποιός θα την δώσει; Ο Θεός; Και μάλιστα 50%;;;

Απόσβεση σε 1 με 2 χρόνια;;;

 

Συγνώμη, αλλά ή κάποιος σε έχει παραπληροφορήσει εντελώς ή δεν έχεις καμία σχέση με το θέμα και καλό θα ήταν να μην πετάς νούμερα στην τύχη.

Link to comment
Share on other sites

Αν υποθεσουμε οτι η μοναδα θα εχει ως κυρια πρωτη υλη το αχυρο (αν και δε γνωριζω αν εχει ικανοποιητικη θερμογονο δυναμη ) θα τα προμηθευομαι δωρεαν.Οι αγροτες στην περιοχη μου δε τα χρησιμοποιουν και μενουν ανεκμεταλευτα.Εχω και τα μηχανηματα αλλα και φορτηγα για τη μεταφορα οποτε δεν ειναι προβλημα αυτο .Στα μειονεκτηματα ειναι οτι αν χρησιμοποιηθει αχυρο θα πρεπει να συλλεγεται και να αποθηκευεται ολο το καλοκαιρι διοτι δεν υπαρχει διαθεσιμη ποσοτητα τον υπολοιπο χρονο.Αρα υπολογιζω ενα μεγαλυτερο κοστος για αποθηκευτικους χωρους.Οσον αφορα αδειες και ορους συνδεσης δεν εχω κανει ακομα..Βρισκομαι σε πολυ αρχικο σταδιο χωρις να εχω κατασταλαξει ακομα.Ειναι μια επενδυση που δεν εχει προχωρισει ακομα στην Ελλαδα και ψαχνω ακομα πληροφοριες . Το κεφαλαιο δε θα ξεπερνα τις 230.000 ευρω οποτε αποκλειω περιπτωσεις οπως του παραδειγματος με τα 500kw

 

Παντως στο Διαδικτυο υπαρχουν εταιριες που αναλαμβανουν τετοια εργα και προμηθευουν οι ιδιες την πρωτη υλη με συμβολαιο και λενε μαλιστα πως ειναι και κερδοφορες .Παντου γραφουν για αμεση αποσβεση των κεφαλαιων.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι νέος μηχανολόγος μηχανικός και το αντικείμενο της διπλωματικής μου εργασίας αφορούσε την παραγωγή ηλεκτρικής και θερμικής ενέργειας από φυτικά και ζωϊκά απόβλητα στην περιοχή της Δυτ.Μακεδονίας. 

Ο σχεδιασμός που κάναμε με τον συνάδελφο μας έδειξε ότι η κατασκευή μεγάλης μονάδος αναερόβιας ζύμωσης(>500kw) συμφέρει σε σχέση με την κατασκευή μικρότερης, δηλαδή σε επίπεδο οικιακής μονάδας. Την ίδια συνταγή έχουν ακολουθήσει Δανοί και Καναδοί εκτός από το Ηνωμένο Βασίλειο το οποίο έπραξε ακριβώς το αντίθετο... δηλαδή εγκατέστησαν πολλές μικρές μονάδες αναερόβιας ζύμωσης στις περιοχές των κτηνοτρόφων.

Καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι μπορούν να εγκατασταθούν μονάδες παραγωγής βιοαερίου και καύσης σε κύκλο αεριοστροβίλου στην περιοχή αυτή και σε συνδυασμό με το καλό οδικό δίκτυο η μεταφορά της πρώτης ύλης θα είναι εύκολη και φθηνή. Παράλληλα, η δυνατότητα παρασκευής λιπάσματος ως παραπροϊόν της διεργασίας θα συνεισφέρει αρχικά στην απόσβεση της επένδυσης.

Όσων αφορά μερικά οικονομικά στοιχεία, τότε η mw/h ήταν στα 250 ευρώ.         

Link to comment
Share on other sites

Απο φυτικα υπολλειματα αχυρου η κλαδιων ελιας μπορει να παραχθει μετα και λιπασμα ; Το project που εχω σκεφτει μεχρι στιγμης ειναι το εξης :

Με τα που τελειωνει ο θερισμος θα πηγαινω στα αγροτεμαχια τις περιοχης μου ,θα συσκευαζω τα αχυρα σε μορφη μπαλας (ειναι περιπου 130 kg ) επειτα θα πηγαινω με φορτωτη και πλατφορμα και θα τα πηγαινω στην εγκατασταση μου. Εκει θα υπαρχει υποστεγο ετσι ωστε να μη βρεχεται η πρωτη υλη.Επειτα θα ακολουθα η διαδικασια της παραγωγης για ηλεκτροπαραγωγη. Αυτο που θελω να μαθω ειναι πως θα μαθω τι ποσοτητες αχυρου σε τονους θα πρεπει να προμηθευομαι ετσι ωστε να λειτουργει η μοναδα συνεχεια για ολο το ετος .

 

Σε περιπτωση που υλοποιηθει η μοναδα βιομαζας, δημιουργω διπλα ενα θερμοκηπιο 5 στρεμμςτων ετσι ωστε να καταναλωνω και τη θερμικη ενεργεια..Για τις εταιριες που κυκλοφορουν στο Διαδικτυο εχεις να πεις κατι ; Βρισκονται στο σωστο δρομο η τα οικονομικα στοιχεια που αναφερουν ειναι λαθος....

Link to comment
Share on other sites

1.  από http://www.cres.gr/kape/publications/pdf/BioSolESCo/7_Eleftheriadhs.pdf

 

       Σελίδα 6  Άχυρο  πυκνότητα 100kg/m3  Υγρασία 15%

       Σελίδα 7  Άχυρο  θερμογόνος δύναμη 4kwh/kg  άρα  400kwh/m3 θερμογόνο.....

 

       επομένως, με μια πρώτη ματιά.... είναι αντιληπτό ότι μιλάμε για χιλιάδες m3 αποθήκες... έχεις??? ή σε συμφέρει να φτιάξεις???

 

2. επίσης... το ότι έχεις τα μηχανήματα και τα φορτηγά δεν σημαίνει ότι δεν καίνε πετρέλαιο... :smile:

 

3. η αίσθηση μου είναι ότι το άχυρο δεν είναι αξιοποιήσιμο....   λόγω ενεργειακής απόδοσης και κόστους συλλογής - μεταφοράς... 

 

4. ακόμα, έχε κατά νου... πως αν τελικά προχωρίσεις... ότι στο μέλλον μπορεί να σου ζητάνε χρήματα για το άχυρο... αν μάθουν τι το κάνεις... :smile:

 

5. θεωρώ ότι η ηλεκτροπαραγωγή από βιομάζα έχει νόημα όταν υπάρχει ΔΙΠΛΑ παραγωγή πυρηνόξυλου ή κουκουτσιού ροδακίνου ή θρυμματισμένου ξύλου κτλ.... δηλ. χωρίς μεταφορικά, με μηδενικό κόστος πρώτης ύλης, που δεν "πολυχρειάζεται" αποθηκευτικούς χώρους κτλ....

Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα,

ενημερωτικά από μελέτη που είχα κάνει για μονάδα 1MW με καύση αγριαγκινάρας με θερμογόνο δύναμη περίπου 5 kWh/kg η ετήσια κατανάλωση έβγαινε περίπου 7.500 τόνοι το χρόνο.

Θα σου έλεγα να ξεκινήσεις από τη βάση, δηλαδή κοιτώντας πρώτα τι μέγεθος μονάδας σκέφτεσαι και τι είδους, δηλαδή με κάυση απευθείας, με αεριοποίηση, με ORC κτλ, . Έτσι μόνο θα ξέρεις τι κατανάλωση θα απαιτείται για να είναι βιώσιμη μια μονάδα και να αποσβέσει και η επένδυση. 

Στη συνέχεια μπορείς να κοιτάξεις μήπως συμφέρει άλλη πρώτη ύλη γιατί το άχυρο έχει πολύ χαμηλή θερμογόνο δύναμη. Ίσως συμφέρει να το συγκεντρώνεις και να το μετατρέπεις πρώτα σε πελετ.

Επίσης μπορείς να κοιτάξεις την περίπτωση τηλεθέρμανσης αν έχει κοντά σου τίποτα μονάδες (βιοτεχνίες κτλ) καθώς η μονάδα έχει μεγάλες θερμικές απώλειες. Και πολλά άλλα.

Ξεκίνα πάντως από το βασικό. Διαθέσιμο κεφάλαιο και τι μονάδα μπορεί να κατασκευαστεί.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα τι λες , απ οτι βλεπω αν και εχοντας μεγαλη εκταση καλλιεργουμενης γης μπορει ευκολα να πεσω εξω. Πετρελαιο οπως πολυ σωστα ανεφερες , εργατικα σιγουρα , συντηρηση μηχανηματων και ενα σωρο αλλα θεματα που θα ανεβασουν πολυ το κοστος. Οποτε στρεφομαι αλλου για πρωτη υλη .Βλεπω οτι πολλοι κατασκευαστες δινουν συμβολαια για προμηθεια woodchips για πρωτη υλη. Πως το βλεπεται αυτο σαν ιδεα..

 

Και κατι ακομα .Σε περιπτωση που δημιουργηθει μοναδα που εχουμε σαν πρωτη υλη υπολλειματα ξυλου και μετα απο μελετη που κανω ,βαζω κατω το τετραδιο και βλεπω οτι τελικα με συμφερει να καιω το αχυρο για χ λογους. Γινεται να αλλαξω κατευθειαν την πρωτη υλη ,χρειαζεται μετατροπες η μοναδα η δεν γινεται καθολου ;

 

Αγχωθηκα στην αρχη που δεν απαντησε κανεις σας στο θεμα ,αλλα ευτυχως πλεον καταθετουν ολοι τις γνωσεις και τις εμπειριες τους για να ξεκαθαρησω καποια πραγματα στο μυαλο μου !

Link to comment
Share on other sites

Το τετράδιο θα το βάλεις κάτω πριν κατασκευαστεί η όποια μονάδα. Το αν θα μπορείς να αλλάξεις καύσιμη ύλη εξαρτάται από τι μονάδα θα επιλέξεις και αν θα έχει τη δυνατότητα είτε απευθείας είτε με μετατροπή να αλλάξεις.

Επειδή βλέπω ότι αγχώνεσαι και χωρίς παρεξήγηση σου ξαναλέω: Κοίτα πρώτα τα βασικά. Δεν χτίζουμε πρώτα τα κεραμίδια, θέλει θεμέλια. Ψάξε τις διάφορες μονάδες ηλεκτροπαραγωγής από βιομάζα που θα βρίσκονται στο εύρος χρημάτων που μπορείς να διαθέσεις ή διατίθεσαι να διαθέσεις. Πάνω σε αυτές θα κάνεις την άσκηση για το τι παράγει η καθεμία με τη διαθέσιμη πρώτη ύλη και απο κεί θα βγάλεις και το συμπέρασμά σου αν σε συμφέρει , τι πρώτη ύλη σε συμφέρει να χρησιμοποιήσεις κτλ. Με λίγα λόγια κοιτάς πρώτα  μονάδα + πρώτη ύλη ---> ηλεκτροπαραγωγή, πληρωμή από ΛΑΓΗΕ και οικονομική αξιολόγηση του σχεδίου. Μετά όλα τ'αλλα.

Και εδώ είμαστε μετά για πληροφορίες και βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.