Μετάβαση στο περιεχόμενο

μεταλλικό πλέγμα και μαγνητικα πεδία


alex0306

Recommended Posts

Στο σπίτι μου που είναι κατασκευασμένο προκάτ(τοιχοποιία από ξύλο, ηρακλείτη, USB, υαλοβάμβακα με επένδυση αλουμινίου και νευρομετάλ επενδυμένο με τρία χέρια σοβά) έχω παρατηρήσει εδώ και δύο χρόνια ένα υπόκοφο ήχο σαν να ακούμε την ηχό από αντλία που δουλεύει συνέχεια όλη ημέρα. Αυτόν τον ήχο ούτε η σύζυγός μου ούτε εγώ τον είχαμε ακούσει πριν - στα 7-8 χρόνια που ζούσαμε εδώ. Τώρα όμως τα τελευταία δύο χρόνια τον ακούμε και λέμε μήπως προέρχεται από το σπίτι που κτίστηκε πρόσφατα απέναντί μας και χρησιμοποιεί αντλίες θερμότητας για να λειτουργήσει η θέρμανση και ψύξη του, ή προέρχεται από την αντλία που χρησιμοποιεί ο δήμος στην δεξαμενή του πόσιμου νερού που έχει πιο πάνω από μας γύρω στα 300 μέτρα ευθεία πάνω στον λόφο - πάνω από μας. Επίσης τώρα τελευταία μου "μπήκαν ψύλοι στα αυτιά μου" από ένα δημοσίευμα και μια συζήτηση που είδα στο mechanikos.gr που λέει ότι τα προκάτα σπίτια που είναι μεταλικά(νευρομετάλ επένδυση, και φύλλο αλουμινίου στην μόνωση του υαλοβάμβακα) έχουν πρόβλημα με τα μαγνητικά πεδία που επιρρεάζουν την ζωή των ανθρώπων. Αλλά γιατί τώρα το αντιλαμβανόμαστε και πριν 8-9 χρόνια(δέκα χρόνια μένουμε μόνιμα σε αυτό το σπίτι) δεν το αντιλαμβανόμασταν; Μπορεί να μου πει κανείς πως μπορεί να μετρηθούν τα μαγνητικά πεδία σε ένα σπίτι και αν είναι κακό για μας;

Link to comment
Share on other sites

...έχω παρατηρήσει εδώ και δύο χρόνια ένα υπόκοφο ήχο σαν να ακούμε την ηχό από αντλία που δουλεύει συνέχεια όλη ημέρα.....

 

... "μπήκαν ψύλοι στα αυτιά μου" ...

 

...έχουν πρόβλημα με τα μαγνητικά πεδία ...

Γιατί αναφέρεις τον υπόκωφο ήχο που ακούς και μετά ρωτάς για μαγνητικό πεδίο στο σπίτι σου?

Το βάζεις σε συσχετισμό?

Link to comment
Share on other sites

Το αλουμινιο ειναι μη μαγνητικο. Το νευρομεταλ δεν ξερω τι ειναι αλλα και μαγνητικο να ειναι αποκλειω να μαγνητιζεται και να κανει θορυβους

εκτος κι αν ζεις στο CERN. Καλα κανεις και ρωτας αλλα εμενα το ολο σκηνικο μου κανει λιγο βε "αρρωστοφοβια", αν δεν ειχες διαβασει το

νημα που λες δεν θα το προσεχες καν...

Link to comment
Share on other sites

Το αναφέρω διότι υποθέτω ότι αν το νευρομετάλ(γαλβανισμένος λευκός σίδερος;) έμεινε κενό δηλαδή ο σοβάς δεν εισχώρησε καλά ανάμεσα στα φατνία του νευρομετάλ παρά τα τρία χέρια σοβά που έπεσε και μάλιστα με το μηχάνημα της πρέσας - τότε αυτό(το φύλλο του νευρομετάλ) μπορεί να πάλλεται και να δημιουργεί με την κίνησή του(την κίνηση των ελασμάτων του) πεδίο με το μαγνητισμό της γης! Δεν ξέρω υπόθεση κάνω έτσι;

 

Οσον αφορά την "αρωστοφοβία" είναι αλήθεια ότι πέρασα ένα μεγάλο σοκ πρόσφατα αλλά το ξεπέρασα. Το γεγονός βέβαια που αναφέρω το αναφέρει και η σύζυγός μου επίσης. Αρα δεν είμαι μόνος μου εδώ! 

 

Μάλλον θα οφείλεται ο παλμικός θόρυβος(ρυθμικά επαναλαμβανόμενος, διακοπτόμενος και υπόκωφος ήχος ο οποίος ακούγεται επι το πλείστον όταν είμαστε τοποθετημένοι[πλαγιασμένοι στο κρεβάτι ας πούμε] πολύ κοντά στον τοίχο οπότε και ακούγεται πιο πολύ από ότι όταν βρίσκεται κάποιος στο μέσον του δωματίου) στην αντλία του γείτονα ή στην αντλία της δημοτικής δεξαμενής(διότι έμαθα ότι άλλαξαν μηχάνημα πρόσφατα αφού επισκεύασαν το παλιό μηχάνημα που είχαν εγκατεστημένο και έβαλαν και δεύτερη αντλία stand by). 

Οπως και νάχει νομίζετε ότι πρέπει να το ψάξω με εργαλείο για μέτρηση μαγνητικών πεδίων; Ερώτηση κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να υπάρχουν μαγνητικά πεδία ούτε και υποχθόνιοι σκάβουν με κάποιο μηχάνημα από κάτω :smile:

Μαγνητοφωνήστε τον ήχο που έρχεται από τον τοίχο αλλά και κάτω από το δάπεδο στην ρίζα του τοίχου.

Μεταφέρεται τον ήχο στο pc και δυναμώστε τον.

Μετά κάντε μια βόλτα στον γείτονα και στην αντλία του Δήμου και συγκρίνετε τους ήχους.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Μετά από χρόνια έχουμε χάσει πια την αίσθηση που είχαμε ότι κάτι είναι ενοχλητικό. Ο θόρυβος προέρχεται από την αντλία του γείτονα αλλά μάλλον αυτός έκανε κάτι και δεν ακούγεται πια τόσο έντονα που να μας ενοχλεί ο θόρυβός της! Επειδή του το συζήτησα σε ανύποπτο χρόνο και ίσως έκανε κάτι αφού είναι μηχανικός και γνωρίζει από αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.