Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πυροπροστασίου κυλικείου σχολείου


xristina_ts

Recommended Posts

Καλησπέρα!

 

Έχω αναλάβει τη μελέτη πυροπροστασίας ενός κυλικείου σχολείου και θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος αν εντάσσονται τα κυλικεία στους χώρους συνάθροισης κοινού ή κάπου αλλού.

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω οτι απαιτείται να κάνεις μελέτη, γιατί αυτά πάνε πακέτο με τη μελέτη του σχολείου απο τον (τότε) ΟΣΚ.

 

Πάντως σε αντίστοιχη περίπτωση του '09 (για ανανέωση πιστοποιητικού) είχα δώσει ΜΟΝΟ υπ. δήλωση για το φωτιστικό ασφαλείας και το μπουτόν του χειροκίνητου συναγερμού που υπήρχαν μεσα στο χώρο του κυλικείου.

 

 

edit

 

Τώρα είδα που λες οτι το σχολείο είναι του '47!

 

Τότε σίγουρα πάει με ΕΚΘΕΣΗ ΑΥΤΟΨΙΑΣ (7600/1960) της Πυρ. Υπηρεσίας.

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Το σχολείο δεν έχει πιστοποιητικό και για να πάρει άδεια λειτουργίας το κυλικείο απαιτείται πιστοποιητικό. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης του κυλικείου είχε πάρει απλά βεβαίωση. Τώρα χρειάζεται μελέτη απ'όσο μου παν στην πυροσβεστική.. 

Και απ'όσο μου παν κ από το τεχνικό τμήμα του δήμου δε θα γίνει μελέτη για το σχολείο στο άμεσο μέλλον..

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς "ΕΚΘΕΣΗ ΑΥΤΟΨΙΑΣ (7600/1960) της Πυρ. Υπηρεσίας"  ?

Συγγνώμη αν η ερώτηση μου είναι χαζή αλλά είμαι νέα στο επάγγελμα!!!!

 

Ευχαριστώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Απ΄οτι γνωρίζω, για κτηρια προ του ΠΔ 71/88 (δηλ πριν της 18/2/89) και για πλυθησμό κτηρίου <50 άτομα, πάει με τη διάταξη που ανέφερα πριν.

 

Τώρα τι πολιτικη ακολουθεί η κάθε πυροσβεστική υπηρεσία είναι αλλουνού παππά ευαγγέλιο!

 

Κάνε όπως σου είπαν απο την πυροσβεστική...

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς "ΕΚΘΕΣΗ ΑΥΤΟΨΙΑΣ (7600/1960) της Πυρ. Υπηρεσίας"  ?

Συγγνώμη αν η ερώτηση μου είναι χαζή αλλά είμαι νέα στο επάγγελμα!!!!

 

Καλή σταδιοδρομία συναδέλφισσα αφου είσαι νέα...

 

Λοιπόν, η Πυρ. Διάταξη 7600/1960 και κατά συνέπεια οι κατά τοπους αρμόδιες πυρ. υπηρεσίες, ΣΥΝΗΘΩΣ σ΄αυτές τις περιπτώσεις λειτουργουν ως εξής :

 

Εν ολίγοις, καταθέτεις όλα τα απαιτούμενα διακαιολογητικά που προβλέπονται απο την ισχύουσα νομοθεσία και επιπλέον 2 ή 3 κατόψεις του χώρου (με σφραγιίδα σου & υπογραφή) και 2 ή 3 μελέτες (τεύχη) ενεργητικής πυροπροστασίας (με σφραγιίδα σου & υπογραφή) συνταγμένη με την Πυρ. Διάταξη 3δ/1995 (νεότερη έκδοση της 3/1981).

 

Τα καταθέτεις σε φάκελλο και περιμένεις να γίνει αυτοψία απο την υπηρεσία (τώρα βέβαια αυτή τη περίοδο λόγω καλοκαιριού και αδειών, ίσως  θα περιμένεις αρκετά)

 

Ελπίζω να σου έδωσα ένα στοίγμα το πως πρέπει να ενεργήσεις...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.