Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πληρωμή εισφορών με πιστωτική κάρτα


ktselios

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Μπορώ να πληρώσω τις ασφαλιστικές εισφορές του ΤΣΜΕΔΕ με πιστωτική κάρτα;

Θέλω να πληρώσω με Mastercard από Τράπεζα Πειραιώς ή American Express από ALPHA BANK.

 

Αν γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό, ας με βοήθησει παρακαλώ.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 95
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα ειδοποιητήρια μέχρι και Β' 2013 γράφανε στην πίσω όψη:

"1. Το ΕΙΔΟΠΟΙΗΤΗΡΙΟ μπορεί να εξοφληθεί:

...

γ) Με πιστωτική κάρτα VISA: στο τηλ. 210 3397250.

(Η πληρωμή με πιστωτική κάρτα μπορεί να πραγματοποιηθεί μόνο μέχρι την ημερομηνία λήξης και επιβαρύνεται με προμήθεια και έξοδα εξόφλησης, για τα οποία δεν είναι αρμόδιο το ΕΤΑΑ-ΤΟΜΕΑΣ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ, αλλά οι υπηρεσίες της VISA, απο τις οποίες να πληροφορηθείτε τη χρέωσή σας)."

Παίρνεις στο τηλέφωνο που λέει, δίνεις τα στοιχεία της πιστωτικής και τελείωσες.

 

Τώρα, τα (ηλεκτρονικά) ειδοποιητήρια του Α' 2014 δεν έχουν πίσω όψη... Υποθέτω ότι συνεχίζει να ισχύει ό,τι και πριν (μόνο VISA δηλαδή).

Ένα άλλο πιθανό πρόβλημα είναι ότι με την παράταση (ως 31/8 αντί για την αρχική 30/4) ίσως δε δέχονται την τηλεφωνική πληρωμή.

 

Άρα: παίρνεις τηλέφωνο και θα σου πουν τι ισχύει.

(postαρε και την απάντηση, προς ενημέρωση)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή με το τηλέφωνο που αναφέρεται από τον συνάδελφο, βγαίνει η Alpha bank, ίσως να δέχονται και American express.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ενημερωτικά για συναδέλφους/συναδέλφισσες που θέλουν να κάνουν χρήση της υπηρεσίας:

 

Το νούμερο που γραφόταν παλιά στα ειδοποιητήρια σε βγάζει στο στάνταρ τηλεφωνικό κέντο της Alpha Bank κι εκεί δεν ξέρει κανένας ακριβώς πώς γίνεται η πληρωμή. Τι πρέπει να κάνετε: καλείτε το 2103397250 και επιλέγετε "Έγκριση συναλλαγών" και μετά "Έγκριση συνεργαζόμενης επιχείρησης". Αυτό σας συνδέει στο σωστό τμήμα όπου δίνοντας τον αριθμό ειδοποιητηρίου μπορείτε να πληρώσετε με πιστωτική κάρτα Visa, όχι απαραίτητα της Alpha Bank (έχει μια μικρή προμήθεια εννοείται).

 

Επιβεβαιώνω ότι αυτό δουλεύει υπό κανονικές συνθήκες.Εννοείται (στο παρελθόν που έβγαιναν κανονικά τα ειδοποιητήρια) ότι ΔΕΝ μπορούμε να πληρώσουμε με αυτό τον τρόπο μετά τη λήξη του ειδοποιητηρίου.

 

Δυστυχώς για τα ειδοποιητήρια Α' εξαμήνου 2015 επικρατεί μπάχαλο: κάποια ειδοποιητήρια (όπως το δικό μου - και πολλών άλλων μου είπαν από την υπηρεσία) δεν τα βλέπει καν το σύστημά τους. Άλλα (τόσο παλιών όσο και νέων ασφαλισμένων) βγαίνουν με παρελθούσες ημερομηνίες, άρα φαίνονται σαν να είναι ληγμένα - αυτό λόγω των καθυστερήσεων στην έκδοσή τους. Η καθυστέρηση είναι δηλαδή στην ενημέρωση από τη μεριά του ΤΣΜΕΔΕ.

 

Ο ευγενέστατος υπάλληλος της Alpha Bank μου είπε ότι το σύστημα ενημερώνεται τακτικά οπότε υπάρχει πιθανότητα κάτι να αλλάξει μέχρι αύριο που λήγει το ειδοποιητήριο, σε κάθε περίπτωση θα ξαναδοκιμάσω.

 

Η υπηρεσία σε κάθε περίτπωση είναι διαθέσιμη 24/7.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πληρώσει ποτέ με δόσεις αλλά νομίζω πριν δώσεις το ΟΚ σου δίνουν την επιλογή από την κάρτα, έχει περάσει καιρός από την τελευταία πληρωμή και δεν το θυμάμαι ακριβώς για να το επιβεβαιώσω (αν βγάλω άκρη σήμερα/αύριο θα ενημερώσω). Η προμήθεια απ' όσο θυμάμαι είναι +/-2 Ευρώ περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Η προμήθεια απ' όσο θυμάμαι είναι +/-2 Ευρώ περίπου.

 

 

Αν μιλαμε για τετοιο ποσο, δεν αξιζει ουτε να το κουβεντιαζουμε.

 

Γενικα οι δοσεις δεν ειναι κατι σπουδαιο.

Το σπουδαιο ειναι οτι εξοφλεις το εξαμηνο, εχεις ενημεροτητα και αν εισαι σε διακανονισμο και δεν εχεις να δωσεις ολο το ποσο, δεν χανεις το διακανονισμο.

 

 

ΥΓ. Ισως τα τοκογλυφικα επιτοκια των καρτων, αν καθυστερήσεις την πληρωμη, να ειναι προτιμοτερα απο αυτα του ΤΣΜΕΔΕ.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Αν προσπαθείτε να πληρώσετε στο ταμείο του ΤΣΜΕΔΕ μέσω πιστωτικής καλό θα ήταν να κάνετε μια έγκαιρη ερώτηση καθώς σε αντίστοιχη ερώτηση στο ταμείο του κεντρικού Αθηνών πριν 2 εβδομάδες περίπου μου απάντησαν ότι δεν γίνονται δεκτές (πιθανότατα δεν είχαν συνδεδεμένα τα αντίστοιχα μηχανήματα). Πιθανότατα σε ταμείο τραπεζών να γίνεται η συναλλαγή. Αν κάποιος συνάδελφος το κάνει με κάποιο από τους 2 τρόπους καλό θα ήταν να ενημερώσει τους υπολοίπους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.