Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληρωμή εισφορών με πιστωτική κάρτα


ktselios

Recommended Posts

Γύρισα πριν λίγο από Attica.. Για πληρωμή του Α' 2016 στο χρεώνουν μεν στην κάρτα με δόσεις, αλλά σου δίνουν επιταγή στο χέρι για να την πας στο ΤΣΜΕΔΕ (επειδή οι τράπεζες, ως γνωστόν, δεν δέχονται την πληρωμή ληγμένου ειδοποιητηρίου).

 

Με τους τόκους υπερημερίας, που πλέον μειώθηκαν σε ~15 ευρώ, δεν ξέρω τι γίνεται και κατά πόσον θα δεχθούν στο ταμείο να τους τα δώσεις σε μετρητά ή πρέπει να τους συμπεριλάβεις ντε και καλά στην επιταγή.

 

ΥΓ: Για ανανέωση της κάρτας, σε όσους είναι στο μήνα λήξης της, πρέπει να την παραλάβεις από το κατάστημα με την ταυτότητά σου, όπου αν θες παίρνεις επιτόπου τηλέφωνο στα κεντρικά για ενεργοποίησή της.

Edited by Meremeti
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 95
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε όλους..

1α. Θα υπάρχει πρόβλημα να πληρώσει η εταιρεία στην οποία εργάζομαι, απευθείας το ΤΣΜΕΔΕ μου?

1β. Έχει μόνο eurobank η εταιρεία, οπότε αν καταλαβα καλά, ο μόνος τρόπος είναι Εντολή Μεταφοράς από λογαριασμό ΑΛΛΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ με ΙΒΑΝ GR8301100400000004054611464, ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΑ=ΑΡΙΘΜΟΣ ΕΙΔΟΠΟΙΗΤΗΡΊΟΥ, Ονομα δικαιούχου: ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ

 
 
Ευχαριστώ πολύ,
Στέλιος
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά σκόπιμο είναι να ενημερώσεις το προφίλ σου στο forum με την ειδικότητά σου.

Η θέση μου τώρα για το ερώτημά σου είναι η παρακάτω:

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι τραπεζικά μπορεί να γίνει και δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην διεκπεραίωση της συναλλαγής.

Αλλά από την άλλη πλευρά αν γίνει κάτι τέτοιο θεωρώ ότι δεν θα είναι "φορολογικά σύννομο-αποδεκτό".

 

Τι εννοώ χωρίς να είμαι σίγουρος:

Σύμφωνα με την με Αριθμό πρωτοκόλλου Δ12Α 1170320 ΕΞ 2014/30.12.2014, απάντηση της διεύθυνσης φορολογίας εισοδήματος :

 

Με τις διατάξεις των περίπτωσης β' και γ' του άρθρου 22 του ν.4172/2013, που αφορούν την έκπτωση των δαπανών από τα μικτά έσοδα των επιχειρήσεων, ορίζεται, ότι κατά τον προσδιορισμό του κέρδους από επιχειρηματική δραστηριότητα, επιτρέπεται η έκπτωση όλων των δαπανών, με την επιφύλαξη των διατάξεων του άρθρου 23 του ΚΦΕ, οι οποίες αντιστοιχούν

 

σε πραγματική συναλλαγή (ΑΥΤΟ ΙΚΑΝΟΠΟΙΕΙΤΑΙ)

 

η αξία της συναλλαγής δεν κρίνεται κατώτερη ή ανώτερη της αγοραίας, στη βάση των στοιχείων που διαθέτει η Φορολογική Διοίκηση, (ΑΥΤΟ ΙΚΑΝΟΠΟΙΕΙΤΑΙ),

 

να εγγράφονται στα τηρούμενα βιβλία απεικόνισης των συναλλαγών της περιόδου κατά την οποία πραγματοποιούνται και αποδεικνύονται με κατάλληλα δικαιολογητικά. (ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ ΣΤΟ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΟ ΘΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΕΞΟΦΛΗΘΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΑΙ ΑΡΑ ΘΑ ΑΠΟΤΕΛΕΙ (?) ΕΞΟΔΟ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΔΙΚΟ ΣΟΥ (?) ΕΝΩ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΠΟΥ ΕΚΔΙΔΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΕΣΥ ΚΑΤΕΒΑΛΕΣ ΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΠΟΣΑ).

 

Τα παραπάνω πάντα με κάποια επιφύάξη ... θα δούμε και τι θα πει κάποιος πιο ειδικός.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Αν τα χρήματα δεν φύγουν από την εταιρεία αλλά από κάποιο άλλο φυσικό πρόσωπο;

Link to comment
Share on other sites

Φαέθωνα καλησπερα,

δεν βλεπω να διαφερει σε κατι με αυτά που έγραψα παραπανω για τα οποια τονιζω την επιφύλαξή μου αναφορικα στην ορθορητα τους.

Τραβηγμενο ίσως (?) αλλα σε πιθανό έλεγχο να τεθει θέμα ... δωρεάς που επρεπε να γινει και δεν εγινε και να ζητηθει η φορολόγηση τους ως τετοιας, ποθεν εσχες ...

Ας περιμενουμε τι θα πει ο Σωτηρης.

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Ο λογιστής μου που μίλησα σήμερα πάντως μου είπε ότι αν θέλουμε να είμαστε σωστοί τυπικά, δε μπορεί να γίνει πληρωμή από τρίτο. Θα πρέπει δηλαδή για να είμαι καλυμμένος εγώ, αν πληρώσει η εταιρεία μου το ΤΣΜΕΔΕ μου (πχ 1200 ευρω τσμεδε), εγώ θα πρέπει να τους κόψω τιμολόγιο 1.500 ευρώ (γιατί είανι και το 20% της παρακράτησης...). 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.