Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ερώτηση σχετικα με στερεοζεύγη


JOHNYMAL

Recommended Posts

Συνάδελφοι εσεις που εχετε μεγαλυτερη εμπειρεία απο εμένα θελω να μου απαντήσετε στις εξείς ερωτήσεις:

1) Η προσπάθεια μου για απόδειξη παλαιότητας κτίσματος σαν προ του ετους 1955

Τα στερεοζευγοι σε κλιμακα 1:42000 του 1945 σχεδον ποτε δεν ειναι καθαρα, τι κανετε σε αυτη την περίπτωση? Συγκρίνεται με αυτα του 1960 που συνήθως ειναι σε καλύτερη κλίμακα 1:20.000 και δεχεστε τα αποτελέσματα? Στα πυκνοδομημένα τμήματα των οικισμών ειναι σχεδουν αδυνατο να εντοπίσεις ογκους κτισμάτων σε κλίμακα 1:42000.

2)Υπάρχει καποια αλλη μεθοδος οπως σκανάρισμα του διαθετικού και προβολή του με κάποιο λογισμικό?

3) Τα μικρά αποθηκάκια 10-20 τεραγωνικά τα οποία δεν φαίνονται στην 1:42000 αλλά υπάρχουν τι τα κάνετε τα τακτοποιείται σαν προ του 1975?

 

 

Σημείωση

Τα στερεοζευγοι παρατηρουνται με ενα στερεοσκόπιο sokkia ms 27 με μεγένθυση 3Χ και 8Χ

Link to comment
Share on other sites

Κλίμακα 1:42000 σημαίνει ότι μπορείς να δεις αντικείμενο από 10 μέτρα και πάνω. Είναι πολύ μεγάλο ρίσκο. Εγώ ήμουν τυχερός και βρήκα έναν εν ζωή πρώην αγροφύλακα που βεβαίωσε ότι υπήρχε κτίσμα. Δες αν υπάρχουν ακόμη και παλαιές φψτογραφίες πλησίον του οικήματος. Μερικές φορές, μπορεί να φαίνονται στη διανομή σαν κτίσματα.

 

Γενικά, κάνε ερώτηση στον οικείο ΟΤΑ, είτε σε κανένα ηλικιωμένο κάτοικο που μπορεί να σε βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Nαι αλλα δεν ειναι δημοσιο εγγραφο ο αγροφύλακας ουτε μπορεις να ισχυρισείς κατι τετοιο σε μια δικαστικη πραγματογνομοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

JOHNYMAL

Αν πρόκειται για απόδειξη παλαιότητας κτίσματος ως προ 55 προκειμένου να υπαχθούν στο ν. 4178/13 μεταγενέστερες αυθαιρεσίες, οι οποίες συνήθως είναι αντικατάσταση κεραμοσκεπής, προσθήκη βεράντας από Ο.Σ και κατ επέκταση προσθήκης κάποιων χώρων, μπορείς να κάνεις χρήση της εγκυκλίου 4 στη σελ. 2 της οποίας αναφέρεται ότι "ΑΡΘΡΟ 1 

1) Παρ. 2.α : Κτίριο που υφίσταται προ της 30.11.1955, ηµεροµηνίας ισχύος του από 9.8.1955 
βασιλικού  διατάγµατος  είναι  νοµίµως  υφιστάµενο  κατά  τα  οριζόµενα  στην  παρ.  1δ  του 
άρθρου 23 του ν. 4067/12. Ο χρόνος ανέγερσής του συνήθως τεκµαίρεται από τον τρόπο 
κατασκευής   του   και   δεν   απαιτείται   η   υποβολή   σχετικών   αποδεικτικών   στοιχείων, 
προκειµένου  να  υπαχθούν  στο  ν.  4178/13  µεταγενέστερες  αυθαίρετες  κατασκευές  ή 
αυθαίρετες αλλαγές χρήσης που δεν εµπίπτουν στις εξαιρέσεις της παρούσας παραγράφου.  "
 
Επομένως, μετά από αυτοψία αν κρίνεις αυτό που αναφέρει η εγκύκλιος σε συνδυασμό με μαρτυρίες ή και άλλα έγγραφα (έστω και ιδιωτικά) ίσως θα μπορούσες να γλυτώσεις τον κόπο της φωτοερμηνείας. 
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό αφορά μόνο την περίπτωση μεταγενέστερων αυθαίρετων κατασκευών ή την απόδειξη ότι το κτίσμα είναι προ του '55 εν γένει;

Ρωτάω γιατί παρήγγειλα Α/Φ του 1945 από τη ΓΥΣ σε κλίμακα 1:42000 και παρόλο που τη ζήτησα σε μεγέθυνση (πράγμα που μάλλον δεν έγινε) δεν μπόρεσα ούτε καν να εντοπίσω τον οικισμό (όχι το κτίσμα...). Έχω εκνευριστεί βέβαια διότι το προϊόν που μου δόθηκε από τη ΓΥΣ κόστισε 45€ και δεν έχει ούτε τα στοιχειώδη πάνω (π.χ. σύμβολο Βορρά) για να προσανατολίσω τον χάρτη. Αφήστε που παίζει να έκαναν λάθος στις συν/νες και να μου έδωσαν λάθος χάρτη. Και είμαι τοσο σίγουρος για αυτά που λέω διότι τυχαίνει να έχω ψηφιακά Α/Φ της περιοχής (περιόδου 1945-1960) και δεν έβρισκα κανένα μα κανένα κοινό σημείο (ούτε καν τους δρόμους).

Σε αυτή την περίπτωση έχει κάνει κανείς παράπονα στη ΓΥΣ και αν ναι έφερε αποτέλεσμα (π.χ. να δώσουν την σωστή Α/Φ; ) ή πίνουμε την πορτοκαλάδα και δεν λέμε και κουβέντα;

Anyway βάσει της εγκυκλίου μπρούμε να δώσουμε βεβαίωση για κτίσμα προ του '55 χωρίς αυθαίρετες προσθήκες απλά αν τεκμηριώσουμε (στην Τ.Ε. προφανώς) ότι ο τρόπος κατασκευής είναι πρό του '55;

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις πέσει στη μοναδική περίπτωση κτίσματος προ 55, το οποίο δεν έχει ούτε μια αυθαιρεσία μεταγενέστερη του 55 τότε πέτυχες τζόκερ.  :mrgreen:

Συνήθως μετά από τόσα χρόνια όλο και κάτι έχει αλλάξει. Μια νέα σκεπή, κάποια βεράντα κλπ. Αυτές οι κατασκευές πρέπει να ρυθμιστούν γιατί πλέον το κτίσμα δεν υπάγεται στις εξαιρέσεις του νόμου λόγω μεταγενέστερων κατασκευών του 55. 

Νομίζω ότι η εγκύκλιος ήρθε να βοηθήσει σε πολλές τέτοιες περιπτώσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως το συγκεκριμένο κτίσμα δεν έχει υποστεί αλλαγές και μάλιστα κάποια τμήματα του είναι μισογκρεμισμένα συνεπώς δεν έχω τέτοιο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφε johnymal

Συνάδελφοι εσεις που εχετε μεγαλυτερη εμπειρεία απο εμένα θελω να μου απαντήσετε στις εξείς ερωτήσεις:

1) Η προσπάθεια μου για απόδειξη παλαιότητας κτίσματος σαν προ του ετους 1955

Τα στερεοζευγοι σε κλιμακα 1:42000 του 1945 σχεδον ποτε δεν ειναι καθαρα, τι κανετε σε αυτη την περίπτωση? 

Παραγγέλνεις σκαναρισμένες από τα πρωτότυπα αρνητικά ή διαθετικά σε φίλμ.

 

Συγκρίνεται με αυτα του 1960 που συνήθως ειναι σε καλύτερη κλίμακα 1:20.000 και δεχεστε τα αποτελέσματα?

Η σύγκριση με αφίες του 1960 κλίμακας 1:30.000 ή 1:15.000πάντα βοηθάει στη φωτοερμηνεία.

 

Στα πυκνοδομημένα τμήματα των οικισμών ειναι σχεδουν αδυνατο να εντοπίσεις ογκους κτισμάτων σε κλίμακα 1:42000.

Όλα εξαρτώνται από την ποιότητα των αρνητικών της ΓΥΣ και του τέως ΟΚΧΕ. Η απάντηση ισχύει κατα περίπτωση.

 

2)Υπάρχει καποια αλλη μεθοδος οπως σκανάρισμα του διαθετικού και προβολή του με κάποιο λογισμικό?

Ναι υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

3) Τα μικρά αποθηκάκια 10-20 τεραγωνικά τα οποία δεν φαίνονται στην 1:42000 αλλά υπάρχουν τι τα κάνετε τα τακτοποιείται σαν προ του 1975?

Εάν δεν υπάρχει βλάστηση, παραλλαγή ή σημαντική φθορά στη φωτοπαθή ουσία (emulsion) των πρωτότυπων αρνητικών τα κτίσματα 10-20 τεραγωνικά, με στερεοσκοπική παρατήρηση στα 1200dpi σκαναρισμένα πρέπει να φαίνονται.

 

 

Σημείωση

Τα στερεοζευγοι παρατηρουνται με ενα στερεοσκόπιο sokkia ms 27 με μεγένθυση 3Χ και 8Χ

Οι αφίες σε κόπιες(χαρτί) γενικά δεν έχουν την ποιότητα/διακριτικότητα  των διαθετικών ή των σκαναρισμένων από τα πρωτότυπα αρνητικά, αν ζητάμε μέγιστα αποτελέσματα. Τα κατοπτρικά 8χ πέρα από την ευκολία που παρέχουν στη στερεοσκοπική παρατήρηση δεν δίνουν τελικές μεγεθύνσεις μεγαλύτερες από τα στερεοσκόπια τσέπης 4χ. Μάλλον η λύση σου  βρίσκεται στη ψηφιακή φωτογραμμετρία με καλής ποιότητας σκαναρισμένες αφίες.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.