Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εμβαδό στην σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας


sdim

Recommended Posts

Στην σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας, ποια εμβαδά και όγκους μπαίνουν;

 

 

Το εμβαδό των Η/Χ που μετράει στην δόμηση, μπαίνει στην σύσταση ;

Το εμβαδό χώρων που δεν μετράνε στην δόμηση, όπως π.χ. υπόγεια και πατάρια, μπαίνει στην σύσταση;

Το εμβαδό των τακτοποιημένων χώρων, μπαίνει στην σύσταση (δεν είναι νομιμοποιημένο, έχει εξαιρεθεί από κατεδάφιση);

Αν μπορούσατε να παραθέσετε και τα σχετικά ΦΕΚ θα σας ήμουν ευγνώμον.

Edited by sdim
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

περιπλοκο... ερωτημα επιασες

και ...δυσκολες και οι απαντησεις...

-νομος... ο 3741/29 σε ΦΕΚ Α 4/29

-δες  στο φορουμ,  στα "προσφατα αρχεια"  την συμβολαιογραφικη "θεωρηση" δυο συμβολαιογραφων για τον 4178

και τα σχετικα με την συνταξη συμβολαιων....κι οχι οτι ισχυουν ολα...απλα να  παρεις μια γνωση...

 

[οι συμβολαιογραφοι  "κλειδωσαν"  το δικο τους φορουμ...ετσι δεν εχουμε καμμια "πληροφορηση" για τις εξελιξεις...] :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

Γενικα σε εναν πινακα συστασης ΟΙ

-μπαινουν τα εμβαδα των υπογειων  αποθηκων ...που αποτελούν  παρακολουθηματα.... χωρις να παιρνουν  χιλιοστα στο οικοπεδο

-μπαινουν τα εμβαδα των κυριων χωρων καθαρα και μικτα

- υπολογιζεις την αντικειμενικη αξια των κυριων χωρων,  που μετρανε στον σδ,

-τα χιλιοστα επι του οικοπεδου  καθε χωρου ειναι ο λογος της αξιας καθε ενος με το συνολο της  αξιας της ολης οικοδομης.

 

Για τα υπολοιπα θα μιλησεις με τον συμβ/φο σου, αυτος με τον υποθηκο/κτηματοφυλακα...αυτος θα συσκεφθει  με τον.... εαυτο του...

 

ασε..μην τα ρωτάς...

...κανε μια προπαθεια και... λες και σε εμάς  και το αποτελεσμα.... :smile:

 

 

 

.

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν οι οικοπεδούχοι έχουν ποσοστό επί του οικοπέδου, μετά την ανέγερση κτηρίου επηρεάζεται το ποσοστό τους με βάση τα τετραγωνικά του κτηρίου που θα πάρει ο καθένας ή παραμένουν τα ίδια;

 

Βλέπω στο ΦΕΚ , άρθρο 4, παρ.1  πως επιτρέπεται με ομοφωνία των συνιδιοκτητών η ιδιαίτερη  συμφωνία για τα δικαιώματα συνιδιοκτησίας.Ισχύει ακόμα αυτό ή έχει καταργηθεί;

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

οι οικοπεδουχοι παραμενουν... οικοπεδουχοι με τα ιδια ποσοστα που ειχαν..

 

προφανως αν το δωσουν αντιπαροχη - με εστω 50% - τότε "αναλογα" μειωνονται και τα δικα τους ποσοστά

 

για το αρθρο  "4", ολα ισχυουν

αλλά δξ σε τι σε ωφελει ή σε βλαπτει η ρητρα αυτη...αφου αφορά τον τροπο διοικησης της οικοδομης ..

 

καλυτερα να θεσεις ευθεως το ερωτημα που σε απαχολει...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Φτιάχνω τον πίνακα για σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας και ψάχνω να δω τι ακριβώς ισχύει.

Γενικά στην πιάτσα ακούγονται πολλά αλλά επειδή υπάρχει και πολύ "ράδιο αρβύλα" έχω καταλήξει να ψάχνω τα πάντα από το μηδέν και συγκεκριμένα από τα ΦΕΚ.

Πολλοί πηγαίνουν με τις αντικειμενικές, με συντελεστές, με ορόφους και ότι άλλο μπορεί να φανταστείς.

 

Στην περίπτωσή μου, οι ιδιοκτήτες είναι συγγενείς και έχουν καταλήξει στο τι θα πάρει ο καθένας και κάνω τον πίνακα για τον συμβολαιογράφο.

 

Από την στιγμή που έχουν συμφωνήσει και ο νόμος το επιτρέπει, δεν υπάρχει λόγος να μπλέκω με αντικειμενικές κτλ για τα χιλιοστά. 

Σκέφτομαι να βάλω στον καθένα το κατάστημα που του αντιστοιχεί, το ποσοστό συνιδιοκτησίας που ήδη έχουν δηλώσει στα προηγούμενα συμβόλαια του οικοπέδου και στο κτηματολόγιο.

Τέλος, λέω τα λειτουργικά και πάγια έξοδα του κάθε καταστήματος να επιβαρύνουν αποκλειστικά τον ιδιοκτήτη του.

Δεν υπάρχουν κοινόχρηστοι χώροι, ανελκυστήρας,αντλία νερού, κτλ.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχας, σε μια πολυροροφη οικοδομη ο αντικειμενικος ειναι μια σωστη βαση...

δλ αλλη αξια εχει ενα ισογειο καταστημα και αλλη ενα διαμερισμα που βλεπει στον πισω ακαλυπτο και αλλη ενα διαμερισμα γωνιακο στον 6ο οροφο...

 

παντως,

αν εχουν ηδη "προηγουμενα συμβόλαια"" και εχουν κανει συσταση και εχουν υποβαλλει δηλωση και στο κτηματολογιο

 

και ειναι μονον ισογεια καταστηματα...

 

τι ακριβως θα "συστησουν"????

Link to comment
Share on other sites

Αυτή στην στιγμή υπάρχει ένα κατάστημα, με πατάρι και υπόγειο που δεν μετράνε στον συντελεστή δόμησης. Το υπόγειο έχει ανεξάρτητη είσοδο προς τον δρόμο.

Θα ανεγερθούν όμορρα καταστήματα με όροφο και υπόγειο, τα οποία όμως θα έχουν ανεξάρτητες εισόδους προς τον δρόμο και κανέναν κοινό χώρο.

 

Σκέψου χοντρικά στο ίδιο οικόπεδο μερικά όμορρα καταστήματα με ανεξάρτητες εισόδους, χωρίς κοινόχρηστους χώρους και εγκαταστάσεις.

 

Προσωπικά είχα την εντύπωση πως δεν χρειάζεται σύσταση αλλά αφού το ζητάει η συμβολαιογράφος υποθέτω πως κάτι παραπάνω από εμένα θα ξέρει. Από την άλλη βέβαια, μπορεί να μην της έχει τύχει ξανά αντίστοιχη περίπτωση.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

και βεβαια χρειαζεται συσταση

-στο υπαρχον υπογειο  που εχει ανεξαρτητη  εισοδο θα δωσεις χιλιοστα

-καθως και σε καθε αλλο που επισης θα ειναι ανεξαρτητο

-αλλοιως  θα εχεις καταστημα  που επικοινωνει με  το κατωθι αυτου υπογειο και παταρι

Ολα βγαινουν  με τον αντικειμενικο

Αρα  υπολογιζεις τα χιλιοστα της μελλοντικης επεκτασης με βαση την αξια των κτισματων στους οροφους,....

α] Προφανώς, καπου θα εχεις προβλεψη για την εισοδο της οικοδομης που θα ανεγερθει στο μελλον

β] βαζεις απο τωρα τις αποκλειστικες χρησεις υπερ των καταστηματων ειτε καθολο το πλατος της προσοψης μεχρι την ΡΓ

ή  και σε καποιο σημειο  του ακαλυπτου...

 

[βεβαια εχεις και την-τυχον- "υποχρεωση" απο τον 1221...]

Link to comment
Share on other sites

Το υπόγειο είναι βοηθητικός χώρος, δεν μετράει στην δόμηση, τι χιλιοστά να του δώσω;

 

Υπάρχει νόμος που μου επιβάλλει να κάνω τους πίνακες με βάση την αντικειμενική αξία; Τα χιλιοστά κατόπιν συμφωνίας των συνιδιοκτητών δεν με καλύπτουν;

 

Δεν έχω βρει πουθενά ΦΕΚ που να ορίζει ποια τετραγωνικά μπαίνουν στο εμβαδό. Σε πολλές περιπτώσεις οι συμβολαιογράφοι βάζουν το εμβαδό από την οικοδομική άδεια αλλά νομίζω πως δεν είναι σωστό.

Σε άλλες περιπτώσεις βάζουν το εμβαδό των χώρων κύριας χρήσης ενώ σε άλλες περιπτώσεις το εμβαδό των κλειστών χώρων ακόμα και αν διαφέρει από το εμβαδό που μετράει στην δόμηση.

Στην οικοδομική άδεια κάποιοι χώροι δεν προσμετρώνται στην δόμηση ενώ σε άλλες περιπτώσεις οι ημιυπαίθριοι (πάνω από κάποιο εμβαδό) που είναι εξωτερικοί χώροι μετράνε στην δόμηση.

 

Υπάρχει κάποιο ΦΕΚ που να ορίζει τι μετράει στην σύσταση ή απλά ακολουθούμε τον εμπειρικό πίνακα από τις προηγούμενες γενιές;

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Μου ζητηθηκε να φτιαξω πινακα οριζοντιων ιδιοκτησιων σε ενα διοροφο σε στασιμο οικισμο.Η δομηση σε ολο το οικοπεδο ειναι τετρακοσια μετρα και καθε οροφος απο 100τμ.Στο ακινητο υπαρχουν και 2 ισογειες αποθηκες 20τμ η καθε μια που μου μετρανε στο συντελεστη και θα δωθει απο μια σαν παρακολουθημα σε καθε οροφο ..

Η συμβολαιογραφος μου ζητησε να ορισω και 2 μελλοντικες ιδιοκτησιες που να καθοριζουν πως θα κατανεμηθει το υπολοιπο του συντελεστη...

Πως να χειριστω τις αποθηκες που υπολογιζονται στη δομηση???

Στο ισογειο για παραδειγμα να πω: Εμβαδο  ΙΣ  = 100 τμ ποσοστο 25%

Μελλοντικη ιδιοκτησια                                    ΙΣ.1=100τμ ποσοστο 25%

 

ή

                                                        Εμβαδο  ΙΣ  = 100 τμ ποσοστο 30%(γιατι 100+20αποθηκη=120τμ υφισταμενης δομησης)

Μελλοντικη ιδιοκτησια                                    ΙΣ.1=80τμ ποσοστο    20%

 

Ο ιδιοκτητης  θελει σε καθε ιδιοκτησια να βαλω απο 25% και να αδιαφορησω για τη δομηση που "τρωνε" οι αποθηκες..Η γνωμη μου ειναι οτι ο τελευταιος που θα βγαλει αδεια απο τις μελλοντικες ιδιοκτησιες θα βρει τα εμβαδα ολων των αποθηκων μπροστα του . Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.